Grafic transpus tabel

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2007. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Închis
winterartic
Mesaje: 15
Membru din: Joi Iun 02, 2016 1:12 pm

Grafic transpus tabel

Mesaj de winterartic » Lun Oct 30, 2017 2:26 pm

Buna ziua! Nu stiu cum as putea ca plecand de la graficul din atasament sa il transpun intrun tabel. Imi trebuie sa stiu daca intersectia dintre anuminte valori a ui "x" si "y" se afla in partea dreapta sau stanga a graficului. Ex: x=4 si y=130 - se afla in partea stanga sau x=6 si y=350 - se afla in partea dreapta. Mai poate aparea si situatia in care "x" sau "y" sa fie "batute in cuie" dar sa pot varia "y" daca "x" e fix sau invers astfel incat punctul lor de intersectie sa fie in dreapta sau stanga graficului in functie de nevoi. AM folosit functie "forecast" dar imi apare o rata mare de valori eronate, ceea ce m-a dus cu gandul ca rationamentul meu este gresit. Mentionez ca valorile obtinute trebuiesc folosite in alte calcule (valorile obtinute vor fi cautate cu vlookup in alte talebe).
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

csaba1960
Moderator
Moderator
Mesaje: 187
Membru din: Mie Feb 02, 2011 4:05 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Grafic transpus tabel

Mesaj de csaba1960 » Lun Oct 30, 2017 2:55 pm

Buna

Intrebare, graficul despre care este vorba este totdeauna o dreapta, sau vorbim de un grafic in mod general?

winterartic
Mesaje: 15
Membru din: Joi Iun 02, 2016 1:12 pm

Re: Grafic transpus tabel

Mesaj de winterartic » Lun Oct 30, 2017 3:02 pm

Buna ziua! Graficul e in permanenta asa cum arata. Este extras dintr-un normativ de proeictare ce face concordanta intre inaltimea unei incaperi si grinzile din acea incapare.Valorile maxime ale lui x si y sunt cel din grafic, adica x=800 si y= 12.

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Grafic transpus tabel

Mesaj de TudyBTH » Lun Oct 30, 2017 4:16 pm

Rezultatul este dat de indeplinirea simultana a urmatoarelor conditii:
f(x1)>y1
AND
x<x1

unde
x1, y1 sunt cordonatele punctului la care doriti sa-i aflati pozitia (stanga sau dereapta graficului)
x este Solutia ecuatiei f(x)-y1=0

Practic, totul se rezuma la definirea functiei (problema de interpolare) f(x) in functie de normativul pomenit de dv.
Daca aveti certitudinea ca este o functie liniara si aveti niste valori (cele care ar trebui sa stea la baza graficului afisat) puteti folosi functiile TREND sau FORECAST
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

winterartic
Mesaje: 15
Membru din: Joi Iun 02, 2016 1:12 pm

Re: Grafic transpus tabel

Mesaj de winterartic » Lun Oct 30, 2017 4:44 pm

Am folosit functia forecast (cu datele din excel-ul Graf). In prima varianta am ales ca valori cunoscute pentru x si y , valorile "clare" din grafic ( x= 150,350; y= 0,1,2,3,12, desigur respectand cerintele forecast - Sheet V1). Foarte posibil ca datele alese de mine ca si cunoscute sa nu fie tocmai corecte deoarece pentru un "x" cunoscut forecast afiseaza un "y" eronat ca valoare. In sheet-ul V2 am considerat ca valorile cunoscute ale lui "X" si "Y" sunt valorile de intersectie a "diagonalei". In acest caz functia a returnat valori cat de cat mai aproape de realitate (zic eu), dar cu erori mari la valori mici ale lui "X" alese. Am reatasat excelul cu cele doua sheet-uri pentru cazul in care nu am fost foarte coerent in exprimare.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Grafic transpus tabel

Mesaj de TudyBTH » Lun Oct 30, 2017 10:51 pm

Buna,
Acum cu date concrete, lucrurile sunt mai clare.
Graficul dv este format din doua semidrepte
1. pentru intervalul y<=3 graficul este definit de functia f(x)=150
2. pentru intervalul y>3 graficul este definit de functia f(x)=b+m*x=-3.75+0.045*x, unde
  • b=f(0)=FORECAST(0,B6:B7,A6:A7)=-3.75
    m=(y2-y1)/(x2-x1)=LINEST(B6:B7,A6:A7,TRUE)=0.045
Conditiile pentru ca un punct (x1,y1) sa se afle in dreapta/sub grafic sunt:
1. pentru y1<=3: x1>150
2. pentru y1>3: f(x1)>y1 adica -3.75+0.045*x1>y1
Deci, pentru fisierul dat, formula ar fi

Cod: Selectaţi tot

=IF($E$3<=3,$E$2>150,-3.75+0.045*$E$2>$E$3)
varianta in care se intoarce rezultat TRUE daca punctul (x1,y1) se afla in dreapta graficului si FALSE daca se afla in stanga graficului sau pe grafic)
Vedeti fisierul atasat
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

winterartic
Mesaje: 15
Membru din: Joi Iun 02, 2016 1:12 pm

Re: Grafic transpus tabel

Mesaj de winterartic » Mar Oct 31, 2017 8:08 am

Multumesc foarte mult pentru ajutor. E un mare pas inainte. Solutia dumneavoastra e mult mai clara si mai corecta decat la ceea la care ma gandisem eu.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2007”