FUNCTII EXCEL

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2003. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Închis
pumykly
Mesaje: 4
Membru din: Lun Apr 03, 2017 12:46 pm

FUNCTII EXCEL

Mesaj de pumykly » Lun Apr 03, 2017 12:53 pm

Buna ziua.
Am si eu o inrebare daca ma puteti ajuta si anume: exista vreo functie in excel cu care sa blochez afisarea rezultatului unui calcul pana se trec date in toate celulele cuprinse in formula. Sa fiu mai explicit am facut un tabel unde se trec indexii la contori electrici intr-o coloana si in cealata coloana se calculeaza diferentele zilnice ex: C2=B2-B1 index nou minus index vechi. Problema este ca excel calculeaza si C3= B3-B2 unde B3 este indexul care va fi citit ziua urmatoare deci nu este valoare trecuta in B3 si este considerat 0. deci in C3 apare o valoare cu minus care nu este relevanta. Intrebarea este inca o data daca pot bloca afisarea rezultatului in C3 pana sa trec indexul nou in B3. Va multumesc anticipat . :)

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: FUNCTII EXCEL

Mesaj de TudyBTH » Lun Apr 03, 2017 1:20 pm

Buna si bun venit pe forum

problema se rezolva prin conditionarea calcularii diferentei de completarea campurilor.
=IF(AND(B2<>"";B1<>"");B2-B1;0)
sau
=IF(B2>B1);B2-B1;0)
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

pumykly
Mesaje: 4
Membru din: Lun Apr 03, 2017 12:46 pm

Re: FUNCTII EXCEL

Mesaj de pumykly » Joi Apr 06, 2017 8:38 am

multumesc de promptitudine TudyBTH si scuze de intarziere dar lucrez in tura.
Am incercat ambele formule date de tine dar nu merg. ( the formula you typed contains an error) nu stiu care este problema, mentionez ca folosesc excel 2003.

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: FUNCTII EXCEL

Mesaj de TudyBTH » Joi Apr 06, 2017 11:34 am

Buna,

Poate ai alte setari regionale si va trebui sa inlocuiesti in formule ";" (punct-virgula) cu "," (virgula).
Vezi fisierul din atasament. Daca cele de mai sus nu iti rezolva problema, cel mai bine ar fi sa pui un fisier in atasament care sa arate exact cum sunt aranjate datele
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

pumykly
Mesaje: 4
Membru din: Lun Apr 03, 2017 12:46 pm

Re: FUNCTII EXCEL

Mesaj de pumykly » Joi Apr 06, 2017 1:23 pm

:D :D :D Super!! TudyBTH esti profesor! Multumesc mult! Atasamentul tau m-a scos din ceata. Merge beton… Acum cu riscul sa fiu nehalit mai am o intrebare. Exista sanse ca indexul citit (sanse infime of course) sa fie mai mic decat cel de ziua precedenta. Cu formula asta nu mai apare diferenta cu “-“minus. Exista posibilitatea sa calculeze si in acest caz? cu formula asta daca indexul nou este mai mic decat indexul vechi la diferenta apare "0"

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: FUNCTII EXCEL

Mesaj de TudyBTH » Joi Apr 06, 2017 1:34 pm

Nu este prea indicat sa dai contorul inpoi. Daca totusi te risti ar fi indicat cel putin sa nu treci pe foaie (cu atat mai putin o foaie electronica) valorile ca pot fi probe :D .
Foloseste cealalta formula, vezi Consum 2

Cod: Selectaţi tot

=IF(AND(B3<>"",B2<>""),B3-B2,0)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

pumykly
Mesaje: 4
Membru din: Lun Apr 03, 2017 12:46 pm

Re: FUNCTII EXCEL

Mesaj de pumykly » Joi Apr 06, 2017 2:38 pm

:D :D Daaa in zilele noastre se pot presupune multe. Din fericire (pacate) m-am gandit la eroarea umana foarte des intalnita. Daca vede ca diferenta e cu minus poate se gandeste sa reciteasca acel index. :) By the way formula este de acolo, functioneaza perfect. Multumesc din nou pt ajutor. Raman dator ;)

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: FUNCTII EXCEL

Mesaj de TudyBTH » Joi Apr 06, 2017 2:43 pm

pentru astfel de situatii exista:
- Data Validation cu ajutorul careia poti interzice sa introduca un index mai mic decat cel iregistrat anterior
sau
- Conditional Formatting prin care poti formata culoarea celulei (in rosu de exemplu) daca introduce un astfel de index.

Totul depinde de modul in care va fi folosit/completat fisierul.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2003”