Eroare la vlookup

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2003. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Închis
cristi_an
Mesaje: 162
Membru din: Mie Mai 18, 2011 11:21 am

Eroare la vlookup

Mesaj de cristi_an » Dum Iun 05, 2016 7:56 pm

Atasez un exemplu ni care apare o eroare si nu inteleg de ce, cu atat mai mult cum sa ii dau de capat.Dau diferite valori in D3, D4, iar in G3:I22, am rezultatul acestor valori cu niste formule simple de calcul.Pana aici totul e frumos.Eroarea apare in D6 si D7 in special la a 3-a valoare din tabel.In cazul asta nr 639 daca il selectez in D5. Ca sa fiu mai explicit, dau valori in D3 si D4, in tabelul din dreapta sunt niste calcule simple functie de valorile date.Aplic vlookup pt CALCUL 1 si CALCUL2, sortat in referinta, dar la diferite valori imi da eroarea #N/A. In acest caz eroarea apare la nr 639 din tabel.Daca schimb valorile , aceesi eroare apare daca sortez in D5 un nr mai mic sau mai mare din tabel, deci nu la acelasi rand.Schimbati valoarea 1 si 2 si sortati diferite valori in D4.Care e cauza erorii?
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Eroare la vlookup

Mesaj de TudyBTH » Dum Iun 05, 2016 9:26 pm

Salut,
In principiu este vorba de operatii pe numere reale (7,1 in D4). Calculatorul nu poate opera pe numere cu o infinitate de zecimale ci foloseste niste algorimi care includ in mod inevitabil niste aproximari. Vei spune probabil ca 7,1 nu are o infinitate de zecimale. Asa este, nici 0,1 nu are o imfinitate de zecimale IN BAZA 10. Calcularorul (procesorul in special) foloseste insa baza 2 in reprezentarea numerelor si acolo lucrurile nu mai sunt atat de FINITE pentru 0,1 ca in baza 10. 0,1(10) =0.0001100110011 . . .(2). Asta inseamna ca in rezultate apar unele "mici" diferente.
Concluzie:
daca operezi cu numere reale, foloseste rotunjiri sau valoare "True" pentru ultimul argument in VLOOKUP (in functie de specificul problemei pe care o ai de rezolvat)
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

cristi_an
Mesaje: 162
Membru din: Mie Mai 18, 2011 11:21 am

Re: Eroare la vlookup

Mesaj de cristi_an » Dum Iun 05, 2016 9:31 pm

DA, am folosit, True, am eliminat eroarea.Multumesc !!

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2003”