Imagine de fundal in foaie excel.

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2007. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
vasileraz58
Mesaje: 224
Membru din: Mar Aug 25, 2015 10:47 am
Localitate: Jud. Sibiu

Imagine de fundal in foaie excel.

Mesaj de vasileraz58 » Mar Sep 08, 2015 11:34 am

Buna ziua! As vrea sa stiu cum pot sa pun o imagine de fundal intr-o foaie excel,iar aceasta imagine sa nu fie pe toata foaia,ci atat cat imi trebuie mie, si totodata sa pot scrie peste ea,adica, imaginea sa fie in spatele scrisului si sa o pot printa la urma.Va multumesc!

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: Imagine de fundal in foaie excel.

Mesaj de Tzica » Mar Sep 08, 2015 12:00 pm

Adica..Watermark ??

vasileraz58
Mesaje: 224
Membru din: Mar Aug 25, 2015 10:47 am
Localitate: Jud. Sibiu

Re: Imagine de fundal in foaie excel.

Mesaj de vasileraz58 » Mar Sep 08, 2015 12:42 pm

Sunt incepator si nu stiu ce inseamna watermark. Ajutati-ma!

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: Imagine de fundal in foaie excel.

Mesaj de Tzica » Mar Sep 08, 2015 1:07 pm

Folositi, facilitatea de Cautare (in dreapta sus) si veti gasi topicuri pe aceasta tema (unel mai complexe..implica vba).Altfel, cred ca acesta va este de folos:
viewtopic.php?f=33&t=4351&p=28173&hilit ... ark#p28173

Despre watermark..tot selectiv:
http://www.vadmin.ro/protectie/cum-prot ... a-502.html

vasileraz58
Mesaje: 224
Membru din: Mar Aug 25, 2015 10:47 am
Localitate: Jud. Sibiu

Re: Imagine de fundal in foaie excel.

Mesaj de vasileraz58 » Mar Sep 08, 2015 1:25 pm

Nu stiu daca watermark se numeste ce vreau eu sa fac. Deci poza sau imaginea care vreau sa o pun pe o foaie in excel sa fie logo-ul firmei,iar la aceasta poza sa-i pot modifica marimea, deoarece nu-mi trebuie pe toata foaia. Am intrat pe google sa vad ce inseamna....deci, cam ce vreau eu sa fac, numai ca nu stiu cum sa aplic metoda.:oops:

vasileraz58
Mesaje: 224
Membru din: Mar Aug 25, 2015 10:47 am
Localitate: Jud. Sibiu

Re: Imagine de fundal in foaie excel.

Mesaj de vasileraz58 » Mar Sep 08, 2015 1:54 pm

Atasez fisierul unde vreau sa pun imaginea, dar imaginea sa fie in bakground.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

vasileraz58
Mesaje: 224
Membru din: Mar Aug 25, 2015 10:47 am
Localitate: Jud. Sibiu

Re: Imagine de fundal in foaie excel.

Mesaj de vasileraz58 » Mar Sep 08, 2015 3:24 pm

Mai atasez o data fisierul in care am pus si imaginea care as vrea sa fie logo-ul firmei,dar sa apara in spatele liniilor si a textului din celule. Multumesc!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: Imagine de fundal in foaie excel.

Mesaj de Tzica » Mar Sep 08, 2015 3:48 pm

E un pic delicata...am readus la transparent backgroundul celulelor...si ca sa nu umblu la dimensiuni, am ales formatul Landscape. Altfel, nu am facut decat sa ..urmez instructiunile din link.
http://spreadsheets.about.com/od/excelf ... .htm#step2

Deci, pe scurt, respectivul watermark nu ne va aparea la editare, ci numai la printare.Il putem totusi vedea pe calea View > PageLayout. (Revenirea la vizualizarea clasica, click-aim Normal).
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

vasileraz58
Mesaje: 224
Membru din: Mar Aug 25, 2015 10:47 am
Localitate: Jud. Sibiu

Re: Imagine de fundal in foaie excel.

Mesaj de vasileraz58 » Mar Sep 08, 2015 7:30 pm

Va multumesc pentru raspuns, dar cum ati readus la transparent backgroundul celulelor? M-am tot chinuit si eu vreo trei ore si nu am reusit sa pun aceasta poza, asa cum a-ti pus-o d-voastra. Mentionez ca vreau sa-mi apara si pe un model de facturare, care il am tot in excel. Am urmarit si pasii care sunt in link, dar nu gasesc poza pentru a o putea insera. Ma puteti indruma,va rog,cum sa fac,sau sa-mi spuneti ce pasi trebuie sa urmez? Va atasez fisierul.Multumesc!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: Imagine de fundal in foaie excel.

Mesaj de Tzica » Mie Sep 09, 2015 1:16 pm

Raspund pe fuga, poate o sa insailez maine intr-un word.Dar pe scurt:
1.Zonele respective au fost "vopsite" in alb (background-ul) .Pur si simplu am selectat, zona/zonele respective, dupa care din meniu aferent, am selecta No fill.
2. Oricum, poza mai trebuie prelucrata, in sensul ca e prea pregnanta, si nu se vor vedea datele din factura. (probabil trebuie bagata intr-un document Word iar acolo se mai poate, atenua).In afara de problema coloristicii, mai e si problema dimensiunii...dar..aici o putem face si in excel;
3.Daca nu ati reusit ..probabil ca nu ati urmat pasii din link-l de pe forum, ii reiau pe scurt:
- Verificam in meniul View sa fim in statusul Normal;
- Revenim (click-ind tabul Home);
- Click-aim tabul Page Layout. Aici mergem in "PrintTitles " si in fereastra derulanta alegem Header/Footer.Aici click-aim Custom Header, iar aici vom avea grija sa ne pozitionam pe spatiul din mijloc (cursorul adica).Dupa care clicka-im pe penultimul icon din pictogramele afisate (acesta ne invita sa alegem poza/imaginea de introdus). Dupa "introducerea" pozei, in ecranul din mijloc ne va aparea "mesajul" &Picture. Remarcam ca se activeaza si ultimul icon, cu ajutorul caruia, mai putem face oarece reglaje la imagine.In fine...inchidem (dam ok adica).
-Click-aim din nou, tabul View, si alegem de aceasta data Page Layout . Aici, click-aim Header-ul , ne poztionam in respectiva ..casuta, (inainte de &Picture) si dam asa..vreo..7-8 Enter de proba.(deci de aici reglam pozitia pozei).
Si cam asta e. Reamintesc ca aceasta poza nu se va vedea la editare (nu e background) ci doar la printare. ok ?

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2007”