transformare fisier access in fisier instalabil functional

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2007. Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
Închis
ianina
Mesaje: 3
Membru din: Mar Iul 07, 2009 2:42 pm

transformare fisier access in fisier instalabil functional

Mesaj de ianina » Mar Iul 07, 2009 3:00 pm

Buna ziua,
Am navigat printre tutorialele dvs. si sunt de mare ajutor atat pentru
mine cat si pentru cei care au avut comentarii asupra lor.
O mica intrebare vreau sa va adresez ...

Dupa ce am populat tabela cu date , am facut rapoarte , form-uri ....
este totul functional .... cum transform programul creat intr-un fisier
instalabil sau executabil care sa poata fi instalat pe un sistem si prin
care sa se poata folosi toate datele ... sper ca m-am exprimat bine .

Ceva unde sa pot se creez un buton in care sa pun un query de ex. si
atunci cand il apas sa afiseze ceea ce este specificat acolo.

Mai trebuie un alt soft aditional care face asta ?

Sper ca stiti la ce ma refer.

Va multumesc mult.
O zi buna va doresc.

Avatar utilizator
Dr.Excel
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 1997
Membru din: Sâm Ian 24, 2009 1:45 pm
Localitate: Bucharest
Contact:

Re: transformare fisier access in fisier instalabil functinal

Mesaj de Dr.Excel » Mar Iul 07, 2009 6:40 pm

De regula "executabilul" se realizeaza intr-un alt program. Adica Access este o baza de date (un container de date), ce se foloseste ca atare. Cine doreste sa foloseasca baza de date trebuie sa aibe Microsoft Access instalat.
Totusi, exista un asa numit Developer Extension cu care se pot face kit-uri de instalare pentru aplicatiile Access. Pentru toate versiunile acest extension costa (si nu putin), numai pentru Access 2007 este gratis: http://www.microsoft.com/downloads/deta ... laylang=en

MCT, MCITP
MOS Master Instructor
IT Learning

ianina
Mesaje: 3
Membru din: Mar Iul 07, 2009 2:42 pm

Re: transformare fisier access in fisier instalabil functinal

Mesaj de ianina » Mie Iul 08, 2009 8:23 am

Multumesc pentru raspuns.

valy

Re: transformare fisier access in fisier instalabil functinal

Mesaj de valy » Dum Sep 06, 2009 10:04 am

Versiunea Runtime

O data cu lansarea pachetului Office Developer Edition, compania Microsoft a pus la dispozitia realizatorilor de aplicatii un mijloc de a distribui aplicatiile Access, fara a obliga utilizatorul sa achizitioneze programul Access. Aceasta reprezinta o modalitate foarte buna de a distribui aplicatia la sute si mii de utilizatori care s-ar putea sa nu fi achizitionat pacehtul Microsoft Office Professional (care include programul Access). Desi acest tip de distribuire prezinta un avantaj major, exista siun dezavantaj, si anume: versiunea Runtime a aplicatiei Access prezinta o serie de limitari. In esenta, acestea impiedica utilizarea singulara a versiunii Runtime. Ca realizator de aplicatii, trebuie sa cunoasteti aceste limitari si sa puneti la dispozitie functionalitatea necesara pentru inlocuirea acestor functii care lipsesc, ca de pilda: nu exista fisiere de asistenta Access, ci numai acelea pe care le includeti dvs., unele combinatii de taste nu sunt activate, etc.

Adrian
Mesaje: 984
Membru din: Joi Sep 03, 2009 12:49 pm

Re: transformare fisier access in fisier instalabil functional

Mesaj de Adrian » Joi Iun 23, 2011 11:48 am

deci pentru a rula o baza de date pe mai multe calculatoare este nevoie sa instalezi RUNTIME sau se poate face cu instalarea aplicatiei pe un server si copierea tabelelor in calculatoarele pe care va rula aplicatia?

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: transformare fisier access in fisier instalabil functional

Mesaj de mesersmith » Joi Iun 23, 2011 9:10 pm

runtime-ul se instaleaza pe un pc unde nu ai access instalat si va deschide fisiere cu extensia accde.
astfel, in ribonul database tools(ma refer la 2007), make accde si fisierul rezultat il pui pe pc-ul unde ai instalat runtime-ul.
pt retea, nu stiu daca se poate sa se share-uiasca fisiere de tip accde, dar nu cred.
o sa testez si eu ca m-ai facut curios.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2007”