filtrare avansata!!!

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2007. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Închis
dida
Mesaje: 223
Membru din: Mar Aug 18, 2009 7:59 pm

filtrare avansata!!!

Mesaj de dida » Vin Ian 08, 2010 5:17 pm

Luci daca esti pe faza sau smcsa, cum sa filtrez eu ceea ce imi cere sus in capul de tabel in dreapta cu rosu , in acest fisier?, formule se pot pune??/ trebuie sa filtrez dupa nivel d einvatamant tot ce este primar, gimnazial, liceal si din ele sa caut clasele cu elevi <10, intre..etc cum sa procedez ? voi ce ma sfatuiti? nu prea ma pricep la filtrare avansata
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: filtrare avansata!!!

Mesaj de smcsa » Vin Ian 08, 2010 6:04 pm

Daca am inteles bine, nu e nevoie de filtrare avansata.
In primul rand, am inserat 2 randuri goale intre date si capul de tabel, asta ca sa pot filtra pe colanele de date (practic am rupt datele de capul de tabel initial - cap care nu se preteaza la filtrare) si pe randul al doilea am completat cu 1 ... 16 ca sa obtin un cap de tabel utilizabil.

Am filtrat dupa coloana 4 "gimnazial", apoi pe fiecare coloana am ales filtrare Number Filters - Less than 10. Pe ultima coloana nu a mai fost cazul, pentru ca nu mai raman date

Daca am inteles ce se vrea, asa poti face toate filtrarile de care ai nevoi

Filtrarea avansata se foloseste (in general) cand vrei sa copiezi in alt loc rezultatul si / sau vrei sa ai inregistrari unice intre cele filtrate (sau cel putin la asta folosesc eu)

PS de unde stim care sunt clasele a I-a, a V-a samd ???
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

dida
Mesaje: 223
Membru din: Mar Aug 18, 2009 7:59 pm

Re: filtrare avansata!!!

Mesaj de dida » Vin Ian 08, 2010 8:28 pm

Smsca, am inteles ce trebuie sa fac, mersi mult deja am rezolvat , mersi mult.Am filtrat dupa elevi si am adunat jos dupa clase dupa ce am dat number filters less tan..etc oricum mersi am reusit sa scot datele.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2007”