Toate versiunile de Windows instalate

Discutii despre orice alta versiune de Windows pentru care nu exista un forum separat - de exemplu Windows 98 sau chiar Windows Server 2003/2008
Avatar utilizator
queensoft
Mesaje: 597
Membru din: Mar Ian 24, 2012 5:11 pm

Toate versiunile de Windows instalate

Mesaj de queensoft » Vin Feb 10, 2012 5:52 pm

Sper sa va placa acest filmulet:
http://www.youtube.com/watch?v=vPnehDhGa14

Sint instalate toate versiunile de Windows, incepind de la 1.01 pina la 7, una dupa alta (upgrade).

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Toate versiunile de Windows instalate

Mesaj de lord1astarot » Vin Feb 10, 2012 6:07 pm

Pacat ca nu apare si ME (nu se putea trece de la ME la 2000 NT), in acelasi timp nu am vazut NT 3.x sau 4.x (poate mi-a scapat).

In rest, destul de fain filmuletzul. Daca e sa privim inapoi, Microsoftul chiar a facut o treaba buna.

Avatar utilizator
queensoft
Mesaje: 597
Membru din: Mar Ian 24, 2012 5:11 pm

Re: Toate versiunile de Windows instalate

Mesaj de queensoft » Sâm Feb 11, 2012 11:02 am

Avind in vedere ca la un moment dat acaparasera 95% din piata de OS desktop... da, si eu as zice ca au facut o treaba [incredibil] de buna.
Au avut si citeva scapari (Win Me....), dar in general a iesit bine.

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Toate versiunile de Windows instalate

Mesaj de timotei » Sâm Feb 11, 2012 11:23 am

Win ME a fost ok, atâta tot că a apărut apoi W2000 care l-a luat din plin, deci nu a avut ce să mai facă. A fost ca și Vista Me-ul.

julianatanasoae
Mesaje: 280
Membru din: Vin Ian 20, 2012 7:33 pm

Re: Toate versiunile de Windows instalate

Mesaj de julianatanasoae » Sâm Feb 11, 2012 9:36 pm

Windows Me a fost un ghimpe in calcaiul seriei Windows.
Practic puteai sa upgradezi de la 98 la Me dar nu puteai upgrada de la Me la 2000 deoarece era putin mai nou decat 2000 dar avea un kernel mai vechi (pe 16 biti, cel de 98).

Iar pe vremea aceea, din cate imi aduc eu aminte (aveam vreo 5 ani) toti cei care aveau Windows 98 au upgradat la 2000 (daca aveau un calculator cat de cat capabil), iar la Me nu prea s-a upgradat deoarece se revenea la kernel-ul vechi pe 16 biti, iar deja multe aplicatii erau 32-bit only.

Me a fost un fel de Vista dar putin mai rau (ceva mai nou cu o temelie mai veche) > asa ceva NU SE face.

Noroc ca avem Virtualbox, VMware, Virtual PC, Hyper-V sau alte natii, se pot folosi ca mici 'capsule ale timpului' (remember DOS times?) :D

Iulian Atanasoae
-- future Microsoft MVP --

Avatar utilizator
queensoft
Mesaje: 597
Membru din: Mar Ian 24, 2012 5:11 pm

Re: Toate versiunile de Windows instalate

Mesaj de queensoft » Sâm Feb 11, 2012 10:03 pm

timotei scrie:Win ME a fost ok, atâta tot că a apărut apoi W2000 care l-a luat din plin, deci nu a avut ce să mai facă. A fost ca și Vista Me-ul.
Me nu a fost deloc OK.
Me si Vista sint cele mai proaste windowsuri aparute vreodata.
Din diverse puncte de verede, de la functionalitate pina la interfata si alte chestii.

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Toate versiunile de Windows instalate

Mesaj de timotei » Sâm Feb 11, 2012 10:21 pm

queensoft scrie:
timotei scrie:Win ME a fost ok, atâta tot că a apărut apoi W2000 care l-a luat din plin, deci nu a avut ce să mai facă. A fost ca și Vista Me-ul.
Me nu a fost deloc OK.
Me si Vista sint cele mai proaste windowsuri aparute vreodata.
Din diverse puncte de verede, de la functionalitate pina la interfata si alte chestii.
Eu l-am folosit personal, și nu am avut probleme cu el :) Probabil, fiindcă față de 98SE era mai bun ;)

julianatanasoae
Mesaje: 280
Membru din: Vin Ian 20, 2012 7:33 pm

Re: Toate versiunile de Windows instalate

Mesaj de julianatanasoae » Sâm Feb 11, 2012 10:28 pm

Me nu era mai bun ca 98SE, kernel-ul era ACELASI, insa avea niste feature-uri mai 'ochioase'. Adica era mai orientat pentru home-user, si avea multe chestii instalate precum Windows Movie Maker, tot felul de teme si chestii de customizare, care nu prea faceau mare lucru, doar 'gadilau orgoliul' utilizatorului.

+ daca voiai sa instalezi Visual Studio 6 (asta aveai pe vremea aia daca voiai sa scrii aplicatii) te DUREA capul. La propriu.

Iulian Atanasoae
-- future Microsoft MVP --

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Toate versiunile de Windows instalate

Mesaj de timotei » Sâm Feb 11, 2012 10:45 pm

julianatanasoae scrie:Me nu era mai bun ca 98SE, kernel-ul era ACELASI, insa avea niste feature-uri mai 'ochioase'. Adica era mai orientat pentru home-user, si avea multe chestii instalate precum Windows Movie Maker, tot felul de teme si chestii de customizare, care nu prea faceau mare lucru, doar 'gadilau orgoliul' utilizatorului.

+ daca voiai sa instalezi Visual Studio 6 (asta aveai pe vremea aia daca voiai sa scrii aplicatii) te DUREA capul. La propriu.

Iulian Atanasoae
-- future Microsoft MVP --
Ok, tu foloseai VS6, eu foloseam Movie Maker. Să știi că atunci nu erau alternative gen Adobe Premiere, sau Sony Vegas. un Movie Maker era super :)

Dar probabil nu ne va ajunge o viață să ne ”batem”. 98 vs ME :) Așa că fiecare cu experiențele lor (bune sau rele):D

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Toate versiunile de Windows instalate

Mesaj de lord1astarot » Sâm Feb 11, 2012 11:36 pm

Eu asa si nu am inteles farmecul windowsului ME. Eu direct trecusem la NT2000 si eram hipermultumit. Intradevar, sunt de aceeasi parere. ME a fost un fel de Vista, numai ca mai rau, deoarece din Vista a iesit win7, din ME... a iesit fum si atat.

Dupa mine NT2000 a fost cel mai binevenit windows dintre toate. La vremea aceea.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre ALTE versiuni de Windows”