[Tip] Mini-antivirus (free)

Discutii despre orice alta versiune de Windows pentru care nu exista un forum separat - de exemplu Windows 98 sau chiar Windows Server 2003/2008
timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

[Tip] Mini-antivirus (free)

Mesaj de timotei » Vin Ian 27, 2012 5:19 pm

Hello,

Fiind pățit prin atâtea, de multe ori mi s-a întâmplat mai ales la școală/facultă, să mi se viruseze stick-urile. Pentru asta, am făcut un mic utilitar (script), care împiedică destul de bine zic eu, răspândirea lor mai departe și chiar oprirea unora. Puneți fișierul pe stick(uri), și-l rulați . Script-ul merge pe orice sistem de operare Windows.

Link download: http://dl.dropbox.com/u/462510/DisableA ... cycler.bat

Ca explicație:
1) crează DIRECTORul autorun.inf, deci viruși nu mai pot crea acele fișiere autorun.inf malițioase. Dacă pe stick aveți ceva cu autorun care este legitim... sorry :D - prefer să fiu on the good side.
2) create un FIȘIER RECYCLER, pentru a nu se mai putea face directorul RECYCLER, deci nici să nu se copieze viruși acolo - majoritatea așa fac.

Pentru întrebări, vă stau oricând la dispoziție.

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: [Tip] Mini-antivirus (free)

Mesaj de lord1astarot » Vin Ian 27, 2012 6:26 pm

Cel mai sigur e sa folisiti totusi un antivirus.
Am patit-o de multe ori cu virusarea stick-uilor, mai ales in perioada predarii temelor. Totusi atat kaspersky cat si avira si-au facut treaba (pe astea le-am incercat ami serios). Faza buna e ca in ziua de azi sunt o sumedenie de antivirusi si chiar si in trial o putem tine luni bune, doar schimband antivirusul cand se termina perioada trial. Eventual sunt destui antivirusi free.

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: [Tip] Mini-antivirus (free)

Mesaj de timotei » Vin Ian 27, 2012 6:32 pm

lord1astarot scrie:Cel mai sigur e sa folisiti totusi un antivirus.
Am patit-o de multe ori cu virusarea stick-uilor, mai ales in perioada predarii temelor. Totusi atat kaspersky cat si avira si-au facut treaba (pe astea le-am incercat ami serios). Faza buna e ca in ziua de azi sunt o sumedenie de antivirusi si chiar si in trial o putem tine luni bune, doar schimband antivirusul cand se termina perioada trial. Eventual sunt destui antivirusi free.
De acord. Mai ales dacă nu sunteți power-user (deși și atunci). Dar ziceam că și așa sunt mulți care nu folosesc, și o mini protecție îi ajută:)

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: [Tip] Mini-antivirus (free)

Mesaj de lord1astarot » Vin Ian 27, 2012 6:42 pm

Da, intr-adevar am auzit de nenumarate ori de problemele cu virusi, insa sincer sa fiu, nu prea am intalnit virusi care sa fie intr-adevar amenintatori, adica vrusi carora nici un antivirus sa nu le faca fata. De aceea si recomand mai degraba un antivirus propriu-zis.

In plus, o alta metoda relativ eficienta ar fi dezactivarea autorunului din windows.

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: [Tip] Mini-antivirus (free)

Mesaj de timotei » Vin Ian 27, 2012 7:14 pm

lord1astarot scrie:Da, intr-adevar am auzit de nenumarate ori de problemele cu virusi, insa sincer sa fiu, nu prea am intalnit virusi care sa fie intr-adevar amenintatori, adica vrusi carora nici un antivirus sa nu le faca fata. De aceea si recomand mai degraba un antivirus propriu-zis.

In plus, o alta metoda relativ eficienta ar fi dezactivarea autorunului din windows.
Din păcate, prea puțină lume dezactivează așa ceva, ca să ne bazăm pe acest lucru.

Oricum, nu e vorba doar de autorun, ci și de recycler. Dacă nu are unde să pună virușii, nu poate infecta anymore (decât dacă mai pune și în alte locuri, mai ... necomune)

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: [Tip] Mini-antivirus (free)

Mesaj de lord1astarot » Vin Ian 27, 2012 7:18 pm

timotei scrie:
lord1astarot scrie:Da, intr-adevar am auzit de nenumarate ori de problemele cu virusi, insa sincer sa fiu, nu prea am intalnit virusi care sa fie intr-adevar amenintatori, adica vrusi carora nici un antivirus sa nu le faca fata. De aceea si recomand mai degraba un antivirus propriu-zis.

In plus, o alta metoda relativ eficienta ar fi dezactivarea autorunului din windows.
Din păcate, prea puțină lume dezactivează așa ceva, ca să ne bazăm pe acest lucru.

Oricum, nu e vorba doar de autorun, ci și de recycler. Dacă nu are unde să pună virușii, nu poate infecta anymore (decât dacă mai pune și în alte locuri, mai ... necomune)
Pai da asta depinde de optiunea fiecaruia. Adica nu e important ca in calculatoarele in care bag stick-ul sa fie dezactivat autorunul, ci la calculatorul meu se fie dezactivat, de aceea trebuie sa ne bazam numai pe noi:)

julianatanasoae
Mesaje: 280
Membru din: Vin Ian 20, 2012 7:33 pm

Re: [Tip] Mini-antivirus (free)

Mesaj de julianatanasoae » Vin Ian 27, 2012 9:00 pm

Un pont foarte bun. Pentru o varianta mai simpla, exista Panda USB Vaccine: http://www.pandasecurity.com/homeusers/ ... sbvaccine/.
Doar apasati Vaccinate USB si gata!

Iulian Atanasoae
-- future Microsoft MVP --

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: [Tip] Mini-antivirus (free)

Mesaj de timotei » Vin Ian 27, 2012 9:15 pm

Da, dar după cum mai ziceam, nu e ”atât de bun”, să impiedice crearea virușilor în RECYCLER. Scriptul meu poate :)

julianatanasoae
Mesaje: 280
Membru din: Vin Ian 20, 2012 7:33 pm

Re: [Tip] Mini-antivirus (free)

Mesaj de julianatanasoae » Vin Ian 27, 2012 9:19 pm

[offtopic]
Suna si tu pe la Panda sau BitDefender si fa-le o oferta pentru script-ul tau. Eu zic sa incepi de la $250.000 licitatia. Daca nu vor, ei pierd :D

Lasand gluma la o parte, e misto scriptul. Pune-l pe github, ca sa se uite lumea pe el si in 3 zile ai o varianta de 70 de ori mai buna. Si o sa fie a ta, chiar daca au lucrat altii pe ea! :D

Iulian

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: [Tip] Mini-antivirus (free)

Mesaj de timotei » Vin Ian 27, 2012 9:21 pm

julianatanasoae scrie:[offtopic]
Suna si tu pe la Panda sau BitDefender si fa-le o oferta pentru script-ul tau. Eu zic sa incepi de la $250.000 licitatia. Daca nu vor, ei pierd :D

Lasand gluma la o parte, e misto scriptul. Pune-l pe github, ca sa se uite lumea pe el si in 3 zile ai o varianta de 70 de ori mai buna. Si o sa fie a ta, chiar daca au lucrat altii pe ea! :D

Iulian
Mersi de idee :) Will do.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre ALTE versiuni de Windows”