Factura

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2007. Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
criss001
Mesaje: 7
Membru din: Joi Iul 29, 2010 12:17 pm

Factura

Mesaj de criss001 » Mie Noi 09, 2011 11:33 am

Buna Ziua!

Probabil s-a mai vorbit pe aici despre facturii. Ma intereseaza daca se poate face ceva foarte simplu in care interfata da fie exact ca ca o factura A4, iar in campurile aferente (gen client, adresa, loc, nr fact, produse, etc), sa pot pune datele aferente si sa aiba functia e a stoca datele din fiecare factura. Multumesc

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Factura

Mesaj de mesersmith » Mie Noi 09, 2011 12:21 pm

pai factura este un raport.
raportul va avea la baza o interogare facuta cu campurile tabelelor.
depinde acum cum vrei tu sa pastrezi inregistrarile.

criss001
Mesaje: 7
Membru din: Joi Iul 29, 2010 12:17 pm

Re: Factura

Mesaj de criss001 » Mie Noi 09, 2011 12:25 pm

Revin si cu un ex de factura ptr interfata.
Factura este pentru clienti, am gasit ceva pe net pentru facturare, insa este greoi - trebuie sa inreg clientul separat, in alta fereastra, apoi sa revi la aplicatia deschisa sa continui, mie imi trebuie ca sa inregistreze tot atunci cand dau save. iar daca clientul/firma X vine peste o luna sa mai cumpere ceva sa-l am in acea baza de date sca sa nu mai stau sa-l inregistrez inca odata.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Ultima oară modificat Mie Noi 09, 2011 12:37 pm de către criss001, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Factura

Mesaj de mesersmith » Mie Noi 09, 2011 12:36 pm

:lol: :lol:
poti sa-ti imaginezi ca stiu cum arata o factura.
factura va fi de intrare sau de iesire?
pt ca apar cateva chestii:
-furnizorii sau clientii trebuiesc stocati in tabele.
-fiecare factura apartine unui furnizor sau client.
-fiecare furnizor sau client, poate da/primi mai multe facturi.
-daca factura e de intrare, trebuiesc stocate materialele sau marfurile din ea. daca e de iesire, trebuiesc scoase materialele din ea. ce vei face cu aceste materiale?
te intereseaza ca aceasta factura sa fie doar pt printare sau o sa-ti adauge/scada materiale dintr-un eventual modul de stocuri?


astfel, sunt f multe lucruri de discutat, eu am pomenit doar de cateva dintre ele.
deci, explica mai pe larg ce anume vrei, ca sa stim ce sa-ti spunem.

criss001
Mesaje: 7
Membru din: Joi Iul 29, 2010 12:17 pm

Re: Factura

Mesaj de criss001 » Mie Noi 09, 2011 1:21 pm

Am pus factura deoarece e putin diferita de cele din comert. Factura este pentru clienti, si nu am nevoie sa ma leg de vreun stoc de materiale sau materii prime. Atasez ce am facut pana acum ca structura - sper sa fie bine. Interfata cum poate fi facuta, din form sau alt program?
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Factura

Mesaj de mesersmith » Mie Noi 09, 2011 3:00 pm

datele se introduc prin intermediul unui form, iar campurile din acesta nu trebuie sa aiba pozitiile celor din factura.
factura in sine este un raport care are la baza tabelele in care introduci tu datele si unde pozitia campurilor conteaza.
relationarile din exemplul tau nu sunt f ok si nici dispunerea anumitor campuri in tabele.
o sa revin cu un exemplu ceva mai tarziu, dupa ce-l fac.

cvmircea
Moderator
Moderator
Mesaje: 403
Membru din: Lun Aug 03, 2009 7:25 pm
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: Factura

Mesaj de cvmircea » Mie Noi 09, 2011 8:47 pm

Atasez un print cu un formular simplu pentru crearea unei facturi.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

criss001
Mesaje: 7
Membru din: Joi Iul 29, 2010 12:17 pm

Re: Factura

Mesaj de criss001 » Lun Noi 14, 2011 2:38 pm

:cry: Nu imi iese. Mi-am prins urechile de tot

LSG_LSG_2
Mesaje: 20
Membru din: Vin Iun 28, 2013 7:51 am

Re: Factura

Mesaj de LSG_LSG_2 » Mie Iul 24, 2013 1:40 pm

cvmircea scrie:Atasez un print cu un formular simplu pentru crearea unei facturi.
... se poate posta si raportul sau formularul cu pricina?

ms,

cvmircea
Moderator
Moderator
Mesaje: 403
Membru din: Lun Aug 03, 2009 7:25 pm
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: Factura

Mesaj de cvmircea » Lun Iul 29, 2013 11:16 pm

Nu pot sa postez formularul pentru ca face parte dintr-o aplicatie complexa si mi-ar lua cam mult timp sa separ toate formularele si tabelele necesare.
Nu este greu de realizat, trebuie sa faci un formular cu un subformular.Formularul introduce datele in tabelul facturi (data facturii ,nr si seria,cota tva,datele delegatului,cumparatorul etc) iar subformularul introduce date in tabelul cu produsele vandute (produs,cantitate , pret etc.)
Depinde si de cit de complexa vrei sa o faci, ai putea sa ai un tabel cu beneficiarii, un tabel cu produsele, un tabel cu diferite cote de tva, tabel cu delegatii,tabel cu angajatii,tabel cu unitatile de masura si altele. Am pus un film savezi cum lucreaza formularul aici

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2007”