Link date dintr-un sheet excel in altul

Ce este nou in Microsoft Excel 2010?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2010
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Închis
radubv
Mesaje: 44
Membru din: Mie Mar 09, 2011 12:50 pm
Localitate: Brasov
Contact:

Link date dintr-un sheet excel in altul

Mesaj de radubv » Mie Sep 28, 2011 8:22 am

Ok,
Citind in acest forum si punand intrebari am aflat o gramada de lucruri utile si extrem de importante.
Revin si in aceasta dimineata cu o intrebare:
Vreau sa definesc o lista de tipul Proprietar auto/Utilizator auto/Centru de cost/Numar de inmatriculare/…..plus o serie de alte date date care raman constante (asta e capul de tabel). Lista asta vreau sa o creez intr-un sheet in acelasi fisier Excel in care generez niste calcule dar in alte sheeturi. Problema mea e urmatoarea…..
Pleaca un om de pe o masina si trece pe o alta masina, se schimba o masina intre un centru de cost cu altul. Ideea este….. cum linkuiesc datele din primul sheet in urmatoarele patru cinci sheet-uri astfel incat atunci cand modific datele din primul sheet sa se modifice si in urmatoarele. (ca intr-o baza de date)

Multumesc

smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: Link date dintr-un sheet excel in altul

Mesaj de smcsa » Mie Sep 28, 2011 8:40 am

In primul rand trebuie sa-ti stabilesti (in primul tabel) o coloana pe care sa o consideri index (adica valorile de acolo identifica clar o masina - una si doar una). Eu as merge pe numarul de inmatriculare, sub rezerva ca sunt definitive. Aceasta coloana va fi prima din tabel (pentru usurinta)
Apoi, in celelalte sheet-uri, te folosesti de VLOOKUP (sau MATCH + INDEX) pentru a aduce datele dorite din tabela cu masini.
Eventual pune o mostra de fisier (cateva masini cu datele completate si cateva sheet-uri cu calcule.
A, inca ceva: lucreaza cu Table ;)

radubv
Mesaje: 44
Membru din: Mie Mar 09, 2011 12:50 pm
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Link date dintr-un sheet excel in altul

Mesaj de radubv » Mie Sep 28, 2011 9:02 am

Multumesc pentru raspunsul prompt....
Atasat gasesti fisierul iar in sheetul Bugete masini sunt datele care trebuie sa ramana standardizate, si care atunci cand schimb un sofer trebuie sa se actualizeze in mod general.
Ma gandeam ca este ceva INDEX insa intrebam si cum anume mut datele intr-un alt sheet .........adica lista de soferi /proprietar/utilizator/centru de cost/numar auto sa le preiau gramada intr-un alt sheet drept capul unui tabel dar sa fie linkuite la sheetul index........


PS: ce vrei sa spui cu "inca ceva: lucreaza cu Table"
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: Link date dintr-un sheet excel in altul

Mesaj de smcsa » Mie Sep 28, 2011 9:48 am

Pe pagina "Varianta 1" ai un exemplu de preluare a datelor conform cu modelul tau (in pagina "Bugete masini" am pus la inceput coloana cu numarul de inmatriculare).

Pe pagina "Varianta 2" am adus date din pagina "Bugete masini Table", unde tabelul tau l-am facut Table (mai multe despre ce e si cu ce se mananca - si mai ales de ce e bine sa lucrezi cu Table - in Help sau pe forum)

Daca te uiti la formula din prima varianta:

Cod: Selectaţi tot

=VLOOKUP($A2;'Bugete masini'!$A$9:$H$185;2;FALSE)
si o compari cu cea din a doua:

Cod: Selectaţi tot

=VLOOKUP([Nr_Auto];Bugete;MATCH("Proprietar";Bugete[#Headers];0);FALSE)
vei observa ca:
1. A doua varianta este mult mai intuitiva (lucrezi cu numele coloanei, nu cu numarul ei)
2. Daca peste timp, vei ajunge la concluzia ca vrei sa rearanjezi ordinea coloanelor in "Bugete masini", in prima varianta va trebui sa modifici toate formulele (fiecare coloana va primi un alt numar), pe cand in varianta a doua nu mai trebuie sa faci nimic. Numarul coloanei (care este de fapt parametrul functiei VLOOKUP) se va actualiza automat datorita functiei:

Cod: Selectaţi tot

MATCH("Proprietar";Bugete[#Headers];0)
care tradus este: spune-mi a cata coloana din tabela Bugete este cea care se numeste "Proprietar"
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2010”