Idei de concursuri

tot felul de concursuri cu premii, toate gandite sa dezvolte comunitatea Microsoft Office din Romania
Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: idei de concursuri

Mesaj de gecs » Mie Ian 13, 2010 10:04 pm

O idee de concurs ar putea fi un concurs de proiecte cu tema, cu premii (cate la numar si ce fel de premii, nu stiu) acordate de un juriu alcatuit din admin si moderatori.

O posibila tema pentru un asemenea concurs ar putea fi : "Model de organzizare a datelor si formulelor de prelucrare ale acestora pentru o aplicatie la alegere".

Concursul ar consta in trimiterea unui fisier .xls (.xlsx) care sa cuprinda: foaie/foi de calcul destinata(e) introducerii datelor de intrare, foaie/foi de calcul destinata(e) prelucrarii datelor de intrare si, eventual, foaie/foi de calcul destinata(e) tiparirii rezultatelor. Fisierul ar trebui insotit de un memoriu de prezentare (in format .doc sau .docx) a scopului aplicatiei, a procedurilor de introducere a datelor si a formulelor folosite pentru prelucrarea acestora in celelalte foi de calcul. Fisierele care constituie participarea la concurs ar trebui trimise prim PM (mesaj privat) tuturor membrilor juriului, acestia fiind obligati sa trimita, la randul lor, confirmarea de primire fiecarui participant, iar intr-un subiect special destinat concursului sa fie anuntate inscrierile (fara mentionarea subiectului, sau alte comentarii pana la momentul afisarii rezultatelor). Subiectul ar putea continua apoi cu publicarea fisierelor participante si a comentariilor tuturor celor care au ceva de comentat.

Jurizarea s-ar face pe baza unor punctaje pe criterii si in cuantumurile stabilite de juriu si atat regulamentul de participare, criteriile cat si punctajele vor fi publicate in forum: regulamentul, criteriile si punctajele prezumate - inainte de inceperea concursului, punctajele acordate de fiecare membru al juriului si motivatiile - dupa incheierea termenului limita de incheiere a jurizarii proiectelor.

Motivarea pentru un asemenea concurs ar putea fi legata pe de o parte de suficienta cantitate de informatie existenta in acest moment pe forum pentru a permite participarea la un asemenea concurs chiar si pentru incepatori, iar pe de alta parte de o serie de premii atractive pentru primele 3 locuri si un numar de premii "de consolare", mai mult simbolice, doar pentru participare. Motivarea alegerii unei asemenea teme: foarte multe dintre problemele ridicate pe forum pleaca de la o insuficienta analiza a problemei de rezolvat folosind Exce-ul si lipsa preocuparii, sau necunoasterea principiilor de baza in organizarea datelor.

Stiu ca un asemenea concurs ar reprezenta cumva "polul opus" fata de concursul anterior, unde doar 5 postari asigurau premiul (acelasi pentru toti), dar cred ca o analiza min/max din acest punct de vedere ar fi benefica forumului ;)

Avatar utilizator
cristi_lazarro
Mesaje: 841
Membru din: Mie Noi 04, 2009 5:57 pm

Re: idei de concursuri

Mesaj de cristi_lazarro » Joi Apr 08, 2010 12:53 pm

vorbind pe forum de office, consider ca este foarte ok si o licenta ;)

Lory
Mesaje: 151
Membru din: Dum Mai 09, 2010 10:48 pm

Re: Idei de concursuri

Mesaj de Lory » Mar Noi 09, 2010 12:39 pm

Buna,

Sper sa scriu unde trebuie, adica in topicul care trebuie.

Ca o idee de premiu pentru concurs as recomanda cartile Office 2007. Am rasfoit cartea cu Excel 2007si mi se pare extrem de utila. Asa ca, daca aveti cum, in urmatoarel concursuri, din punctul meu de vedere, ar fi minunat sa apara carti Step by step pt Office 2007.

Merci.

GYEBILY
Mesaje: 398
Membru din: Mar Noi 30, 2010 8:12 pm
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: Idei de concursuri

Mesaj de GYEBILY » Joi Feb 10, 2011 7:25 pm

salut. Varianta 1 ar fi ok.

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: Idei de concursuri

Mesaj de Dr. Cloud » Joi Feb 10, 2011 7:26 pm

Care varianta 1 ?

GYEBILY
Mesaje: 398
Membru din: Mar Noi 30, 2010 8:12 pm
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: Idei de concursuri

Mesaj de GYEBILY » Joi Feb 10, 2011 7:28 pm

licenta Microsoft office

GYEBILY
Mesaje: 398
Membru din: Mar Noi 30, 2010 8:12 pm
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: Idei de concursuri

Mesaj de GYEBILY » Joi Feb 10, 2011 7:29 pm

oho a fost cam demultisor

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Idei de concursuri

Mesaj de Dr.Windows » Joi Feb 10, 2011 8:00 pm

GYEBILY scrie:oho a fost cam demultisor
Pai l-am inchis eu acum ca sa nu se mai "incurce" si altii... ;)

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: Idei de concursuri

Mesaj de Dr. Cloud » Lun Feb 14, 2011 8:10 pm

Am redeschis eu subiectul.
Tot ce s-a propus/discutat mai sus, NU mai este valabil.

AdiR
Moderator
Moderator
Mesaje: 209
Membru din: Sâm Feb 20, 2010 4:06 pm
Localitate: Timisoara

Re: Idei de concursuri

Mesaj de AdiR » Lun Feb 14, 2011 8:29 pm

buna,

Pentru un potential viitor concurs as avea 2 sugestii:

prima - in ce priveste modul de desfasurare si modalitatea de evaluare, ar fi: punctarea solutiei gasite conform cerintelor pentru 4-5 aplicatii stabilite de catre organizatori (doar ca trebuie avut in vedere (sau nu) raspunsurile solicitate pe forum pe anumite probleme din aceste aplicatii). Rezolvarea se trimite prin mesaj privat care un moderator, putand fi postate pe forul la finalul perioadei de evaluare.

a doua sugestie - in ce priveste premiile, as fi incantat daca printre acestea s-ar afla un cd continand o arhiva cu subiectele (daca e posibil organizate pe tematici) dezbatute pe acest forum incluzand evident solutiile si fisierele - pentru mai mult suport.

multumesc

Închis

Înapoi la “Concursuri”