Cum realizez un cuprins automat ?

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Word 2007. Editare, formatare, automatizare de documente
Închis
god_aka
Mesaje: 17
Membru din: Joi Ian 13, 2011 4:03 pm
Localitate: Reghin

Cum realizez un cuprins automat ?

Mesaj de god_aka » Joi Ian 13, 2011 4:35 pm

Doresc sa fac cuprinsul unuei lucrari mai ample, dar nu doresc sa trec manual level-ul fiecarui text pe care il doresc in cuprins. :x Exista vreo posibilitate sa se genereze cuprinsul automat ? :idea:
Florin Ciprian LUPEIU

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Cum realizez un cuprins automat ?

Mesaj de Dr.Windows » Joi Ian 13, 2011 5:05 pm

Crerea cuprinsului se poate face ca in acest subiect: cum facem cuprinsul automat sau dupa modelul tutorialului video de aici: Cum putem sa adaugam un cuprins la un document... din pacate pentru tine ambele inseamna ceva munca suplimentar daca documentul nu a fost creat "cum trebuie" de la inceput... adica ori folosind stiluri pentru titlurile capitolelor (in mod consecvent pe tot parcursul documentului) ori "alegand manual" ce anume trebuie prevazut in cuprins...

god_aka
Mesaje: 17
Membru din: Joi Ian 13, 2011 4:03 pm
Localitate: Reghin

Re: Cum realizez un cuprins automat ?

Mesaj de god_aka » Joi Ian 13, 2011 5:13 pm

Sa inteleg ca trebuie sa pastrez aceasi formatare pentru ceea ce vreau in cuprins la un anumit nivel ?

De ex. :
-pentru capitole - heading 1
-pentru subcapitole - heading 2
-pentru capitole tertiare - heading 3
Florin Ciprian LUPEIU

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Cum realizez un cuprins automat ?

Mesaj de Dr.Windows » Joi Ian 13, 2011 5:37 pm

god_aka scrie:Sa inteleg ca trebuie sa pastrez aceasi formatare pentru ceea ce vreau in cuprins la un anumit nivel ?
Exact!... si aunci cuprinsul se face automat... ba ami mult daca mai modifici ceva intre timp se poate reactualiza... ;)

smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: Cum realizez un cuprins automat ?

Mesaj de smcsa » Vin Ian 14, 2011 8:17 am

Plus ca, lucrand cu heading-uri, poti foarte usor in Outline View sa muti capitole intregi in alta parte. Astfel ti se vor muta toate subcapitolele capitolului mutat si, bineinteles, cuprinsul se va actualiza corespunzator.
Tot datorita heading-ului vei putea face header cu titlul capitolului, referinte, note, footnotes care, la fel, se vor actualiza corespunzator.
Pe vremuri am scris lucrarea de doctorat a unui medic. Daca nu as fi lucrat "corect" cred ca nici azi nu o terminam, la cate modificari a avut :lol:

god_aka
Mesaje: 17
Membru din: Joi Ian 13, 2011 4:03 pm
Localitate: Reghin

Re: Cum realizez un cuprins automat ?

Mesaj de god_aka » Vin Ian 14, 2011 10:36 am

Va multumesc mult !
Florin Ciprian LUPEIU

marandescu elena
Mesaje: 2
Membru din: Lun Ian 30, 2012 2:50 pm

Re: Cum realizez un cuprins automat ?

Mesaj de marandescu elena » Lun Ian 30, 2012 2:57 pm

am si eu o problema si spre ca ma puteti ajuta. in momentul in care generez cuprinsul automat in word 2007 pe langa titlurile capitolelor si subcapitolelor imi mai apare un text(destul de mare) din proiect pe care eu nu il vreau in cuprins.ce pot sa fac sa nu imi mai apara textul respectiv? specific ca testul care imi tot apare in cuprins si care e acelasi de fiecare data e scris normal ca tot restul proietului. multumesc !!

ccirtina
Mesaje: 280
Membru din: Lun Oct 11, 2010 9:49 pm
Localitate: Craiova

Re: Cum realizez un cuprins automat ?

Mesaj de ccirtina » Mar Ian 31, 2012 7:47 pm

Incearca sa te duci la sfarsitul textului care este capitol sau subcapitol dai un enter (insereaza un paragraf gol) si apoi selecteaza-l si stabileste-i level-ul.
Nu uita sa dai update si la text nu numai la pagini.
Am observat ca merge asa foarte bine si nu-ti mai insereaza si text suplimentar.

Adrian
Mesaje: 984
Membru din: Joi Sep 03, 2009 12:49 pm

Re: Cum realizez un cuprins automat ?

Mesaj de Adrian » Sâm Feb 25, 2012 12:25 pm

au mai fost postate pe forum topicuri privind crearea cuprinsului unui document. Eu sunt de parere, chiar daca necesita putina munca, sa faceti inserarea cuprinsului manual. Daca nu s-au respectat setarile, sau daca au fost preluate fragmente de text din alte documente o sa aveti mari surprize daca creati cuprinsul automat iar activitatea ulterioara, de corectare a acestuia, s-ar putea sa va ia mai mult timp decat crearea manuala.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Word 2007”