incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2003. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Scrie răspuns
Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de gecs » Lun Noi 29, 2010 9:31 am

@ elecam

Pentru calculul orelor din perechile de date inregistrate ca "time" (ce exprimare complicata, dar alta nu-mi da prin cap...) gasesti formulele in fisierul atasat, in foaia Sheet1.
In foaia aia, nu numai ca sunt facute calculele, dar sunt si organizate pe o singura coloana/zi/angajat. Celulele din corpul tabelului sunt formatate Custom folosind formatul "hh:mm". Pentru alte informatii referitoare la calcule cu date de tip "time" vezi si subiectul Formula pentru rotunjire oră.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

elecam
Mesaje: 12
Membru din: Mie Noi 24, 2010 12:11 pm

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de elecam » Lun Noi 29, 2010 9:50 am

gecs scrie:@ elecam

Pentru calculul orelor din perechile de date inregistrate ca "time" (ce exprimare complicata, dar alta nu-mi da prin cap...) gasesti formulele in fisierul atasat, in foaia Sheet1.
In foaia aia, nu numai ca sunt facute calculele, dar sunt si organizate pe o singura coloana/zi/angajat. Celulele din corpul tabelului sunt formatate Custom folosind formatul "hh:mm". Pentru alte informatii referitoare la calcule cu date de tip "time" vezi si subiectul Formula pentru rotunjire oră.

Multumesc, e super!
Revin

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de gecs » Lun Noi 29, 2010 11:39 am

Update

Fisierele atasate contin o revizie a formulei folosite la regula de Data Validation la a doua celula/zi unde gresisem si era permisa introducerea de ore lucrate noaptea mai multe decat orele lucrate din cele normate... :oops: precum si o modificare minora a asezarii in pagina a datelor.

Fisierele cu secventa "-M" la sfarsitul denumirii sunt fisiere care contin codurile vba pentru a nu permite folosirea de copy-paste. Bineinteles ca pentru ca restrictia sa functioneze trebuie permisa activarea macro-urilor la deschiderea fisierului.

2003
Pontaj_2C-1.xls
Pontaj_2C-M.xls
2007
Pontaj_2C-1.xlsx
Pontaj_2C-M.xlsm
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

elecam
Mesaje: 12
Membru din: Mie Noi 24, 2010 12:11 pm

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de elecam » Lun Noi 29, 2010 12:50 pm

gecs scrie:@ elecam

Sincer inca nu stiu cum e mai bine: daca sa formam un subiect nou din problema ta, sau nu... Ma gandesc ca ar fi bine sa arunci o privire la ultimele fisiere atasate si sa-mi spui daca nu cumva ar fi o idee buna ca acele inregistrari bazate pe valori de tip "time" sa fie transformate in valori care s-ar putea inscrie in pontajul atasat - copiate si duse in pontaj cu paste special -> values, sau cu 2 foi ca cele din fisierul tau incluse intr-un fisier ca pontajul atasat si valorile rezultate din interpretarea inregistrarilor de tip "time" referite de celulele din pontaj.

Cred ca realizezi ca ce e in fisierul atasat de tine e un fel de "pregatire a datelor" pentru pontajul despre care discutam in acest subiect, dar intr-adevar lucrurile se leaga, asa ca nu stiu daca nu e mai bine ca si fisierul tau sa ramana aici...
Buna gecs, am reusit sa ma uit pe ce ati lucrat voi.
As zice ca e un pic cam mult pt mine, pentru ce am nevoie, si sunt si date in plus de care nu am nevoie si care chiar ma incurca. De exemplu norma, sau co, liber, cm ma intereseaza doar ca nr de zile nu ca si ore din norma ... mai mult decat am nevoie. Ca sa ma intelegi mai bine, eu primesc de la "personal" pontajele listate, dar in alb. Chiar dc graficul orar al salariatilor apare ca in fisierul atasat (cu orele), adica lucreaza intr-o zi un numar de ore diferit de 8 (mai mult sau mai putin), in pontajul listat eu trec 8 ore pe zi. In schimb, completez in coloanele aferente ore noapte, s+d, zile Co, Cm ... Acest pontaj listat il trimit inapoi la "personal" si acolo e o aplicatie speciala - cam asta cred eu ca faceti voi aici.
Ca sa folosesc acel fisier, ar insemna sa calcule tot manual orele de noapte si s+d pentru a le introduce in tabel, exact ceea ce vreau eu sa evit. Nici nu am nevoie de un calcul atat de elaborat ca cel facut de voi, le-as introduce intr-un simplu tabel care sa-mi faca o suma si gata.
Zic eu, dupa umila mea parere - sunt constienta ca sunt novice fata de ce se intampla pe acest forum, de aceea am si cautat ajutor- ca m-as lega tot de tabelul in care am inregistrat orele de intrare si iesire din program, pentru a calcula orele astea (n si s+d). O formula "magica", sa imi calculeze din intervalul orar dat de mine, nr de ore cuprins intre 22:00-06:00 (pt noapte), sau 12:00-hh:mm (vineri spre sambata) si hh:mm-24:00 (duminica spre luni). hh:mm- ora de incepere sau terminare a programului in zilele s+d. Inteleg ca, totusi, calculul de care am eu nevoie e destul de complicat.
Am gasit in help:
Convert hours from standard time format (hours : minutes : seconds) to a decimal number
To do this task, use the INT function.
Example
The example may be easier to understand if you copy it to a blank worksheet.
How to copy an example
Create a blank workbook or worksheet.
Select the example in the Help topic.
Note Do not select the row or column headers.
Selecting an example from Help
Press CTRL+C.
In the worksheet, select cell A1, and press CTRL+V.
To switch between viewing the results and viewing the formulas that return the results, press CTRL+` (grave accent), or on the Tools menu, point to Formula Auditing, and then click Formula Auditing Mode.
A
1 10:35 AM
2 12:15 PM

Formula Description (Result)
=(A2-INT(A2))*24 Number of hours since 12:00 AM (10.583333)
=(A3-INT(A3))*24 Number of hours since 12:00 AM (12.25)

Ma gandeam ca pot folosi asta, dc programul se termina la 06:00 adun 2 si am 8 ore de noapte; dar dc programul se termina mai tarziu, sau mai devreme ... sau incepe la 5:00, 5:30 ... Aici m-am pierdut ... Mai sunt niste conditii de pus.

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de gecs » Lun Noi 29, 2010 2:28 pm

Inainte de orice ar trebui lamurit cum se interpreteaza o data de tip "time" care nu e o ora intreaga (contine si fractiuni, adica minute: 5:30, sau 13:30) fata de prevederile legale care fac vorbire doar despre ore intregi, fara fractiuni. Cum se interpreteaza o asemenea ora la calculul orelor de noapte, unde intervalul e 22:00-6:00, tot fara fractiuni de ore, ca si la calculul orelor lucrate unde tot despre ore intregi se vorbeste?...

In cazul fisierelor cu pontaje acest rationament e facut mental, inainte de completarea datelor si poate exista o conventie/negociere etc. intre cel care completeaza datele si angajat - vreau sa spun ca poate fi un altfel de "algoritm" decat cel pe care l-am folosi intr-o formula, dar daca se doreste acest calcul doar cu computerul, algoritmul folosit nu va putea lasa loc la "negocieri", sau "negocierile" trebuie mutate in faza de introducere a datelor (orelor), sau...

elecam
Mesaje: 12
Membru din: Mie Noi 24, 2010 12:11 pm

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de elecam » Lun Noi 29, 2010 2:41 pm

gecs scrie:Inainte de orice ar trebui lamurit cum se interpreteaza o data de tip "time" care nu e o ora intreaga (contine si fractiuni, adica minute: 5:30, sau 13:30) fata de prevederile legale care fac vorbire doar despre ore intregi, fara fractiuni. Cum se interpreteaza o asemenea ora la calculul orelor de noapte, unde intervalul e 22:00-6:00, tot fara fractiuni de ore, ca si la calculul orelor lucrate unde tot despre ore intregi se vorbeste?...

In cazul fisierelor cu pontaje acest rationament e facut mental, inainte de completarea datelor si poate exista o conventie/negociere etc. intre cel care completeaza datele si angajat - vreau sa spun ca poate fi un altfel de "algoritm" decat cel pe care l-am folosi intr-o formula, dar daca se doreste acest calcul doar cu computerul, algoritmul folosit nu va putea lasa loc la "negocieri", sau "negocierile" trebuie mutate in faza de introducere a datelor (orelor), sau...
pai ...
intre timp m-am mai lamurit cu un lucuru: de ex, dc programul incepe la 5:30, jumatatea aceea de ora nu se considera de noapte, e nevoie sa lucrezi cel putin 3 ore ca sa se considere ore de noapte; asta inseamna ca (asa cum am si eu vreo 2 cazuri) daca incepe programul la 5:30 nu se considera 30min de noapte. Aici cred ca e singura problema ref la ore de noapte.

Cat despre celelalte fractiuni, le voi rotunji eu la final, cand trec in pontaj. De ex dc din calcul imi ies 136.5 ore (adica 136 ore si 30min) completez 136 - "mental" cum spui tu.

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de gecs » Lun Noi 29, 2010 2:51 pm

Din ce inteleg exista o conventie "locala", fiindca in lege nu se specifica nimic altceva decat ca orele lucrate in intervalul 22:00-06:00 sunt ore de noapte. Oricum m-ai bagat in ceata fiindca nu stiu ce se intampla daca angajatul a facut ore suplimentare (mai putin de 3) dupa ora 22:00... a lucrat in perioada: 14:00-00:00, iar programul lui era intre 14:00 si 22:00 :?:

contabilul
Mesaje: 61
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 5:57 pm

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de contabilul » Lun Noi 29, 2010 2:53 pm

gecs scrie: contabilul probabil e ocupat cu sfarsitul de luna si n-a mai raspuns la ultimele probleme aduse in discutie, asa ca poate o sa discutam mai bine pe un exemplu concret si functional (pana la proba contrarie).

punct ochit, punct lovit. Stau ore intregi pe calculator, insa seara si in weekend (adica de vineri dimineata de regula) am interzis la acesta (prioritate in ordine: copil, curatat masina, program tehnic (a se interpreta "pierdere de vreme prin apartament"), consum mancare / bauturi pe acasa / vecini, stresat nevasta, fotbal la sala, fotbal la televizor, ...)

sper ca e o scuza buna pt absenta mea din ultimele zile

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de gecs » Lun Noi 29, 2010 2:57 pm

contabilul scrie:
gecs scrie: contabilul probabil e ocupat cu sfarsitul de luna si n-a mai raspuns la ultimele probleme aduse in discutie, asa ca poate o sa discutam mai bine pe un exemplu concret si functional (pana la proba contrarie).

punct ochit, punct lovit. Stau ore intregi pe calculator, insa seara si in weekend (adica de vineri dimineata de regula) am interzis la acesta (prioritate in ordine: copil, curatat masina, program tehnic (a se interpreta "pierdere de vreme prin apartament"), consum mancare / bauturi pe acasa / vecini, stresat nevasta, fotbal la sala, fotbal la televizor, ...)

sper ca e o scuza buna pt absenta mea din ultimele zile
Sa te trec absent si in pontaj?
:lol:

elecam
Mesaje: 12
Membru din: Mie Noi 24, 2010 12:11 pm

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de elecam » Lun Noi 29, 2010 3:19 pm

gecs scrie:Din ce inteleg exista o conventie "locala", fiindca in lege nu se specifica nimic altceva decat ca orele lucrate in intervalul 22:00-06:00 sunt ore de noapte. Oricum m-ai bagat in ceata fiindca nu stiu ce se intampla daca angajatul a facut ore suplimentare (mai putin de 3) dupa ora 22:00... a lucrat in perioada: 14:00-00:00, iar programul lui era intre 14:00 si 22:00 :?:

Cred ca e vreo mentiune prin contractul colectiv de munca.
Oricum, nu se fac ore suplimentare de noapte, nu pot aparea cazuri ca cel presupus de tine. Nu sunt cazuri in care un angajat sa stea la servici peste orele de program - cele din graficul orar, sa faca ore suplimentare. In cazul meu, orele alea suplimentare rezulta scazand din orele lucrate pe cele normate; iar pentru orele alea se dau libere - nu se platesc (politica firmei), o zi libera fiind considerata 8 ore. Calculul orelor de noapte sau s+d nu este influentat de aceste ore suplimentare.
Adica un angajat nu are "n" ore suplimentare intr-o zi; acela e programul - din grafic - indiferent cate ore are, iar orele suplimentare se calculeaza la total, la sfarsitul lunii. Aceste ore nu apar in pontajul pe care il trimit la "personal".

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2003”