incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2003. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Scrie răspuns
contabilul
Mesaje: 61
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 5:57 pm

incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de contabilul » Mie Noi 17, 2010 2:32 pm

buna, revin cu alta rugaminte. Incerc sa fac un fisier excell cu privire la un pontaj care sa il foloseasca cine doreste. Problemele sunt urmatoarele:
- se poate face in asa fel incat in functie de datele zilelor de sarbatori si weekend sa apara campurile aferente acelor date hasurate intr-o culoare gri deschis (care sa atentioneze utilizatorul ca ziua e weekend sau sarbatoare). Aceste date deja le stiu sunt trecute in fisier mai jos si in partea de sus
- se poate aduna la sfarsitul unei luni la un salariat toate campurile, desi e posibil ca acestea sa contina si litere si cifre (de ex. unele zile au cifra 8, altele au literele Co - concediu de odihna, Cfp - concediu fara plata) a.i. la sfarsit sa faca un total 144 ore lucrate, 3 Co, 2 Cfp, etc

incarc fisierul alaturat

multumesc
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de gecs » Joi Noi 18, 2010 8:49 am

Testeaza, te rog, fisierul atasat si continuam apoi discutia pe baza lui.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

contabilul
Mesaje: 61
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 5:57 pm

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de contabilul » Joi Noi 18, 2010 9:17 am

chiar sunt impresionat, am incercat sa imi dau seama din formule cum sta treaba, dar imi i-a ceva timp sa realizez ceea ce ai reusit.
Ce modificari as dori daca se poate ar fi ceva de genul
- ultimele coloana cu sambata/duminica se pot aduna (nu are rost sa fie puse separat) - conteaza cate ore sunt in total (ca sa se poata aplica un spor la salar pe acele ore)
- din pacate ca si abrevieri folosite in mod uzual sunt No (ore noapte), Co (concediu odihna), Cb (concediu boala) S/D (sambata/duminica), Cfp (concediu fara plata), Abs (absente nemotivate).

Problema e ca fisierul care contine o zi:
- o zi poate sa aiba de la 0 ore lucrate la maxim 16
- o zi poate sa fie in totalitate in Cfp (concediu fara plata se da pe o zi intreaga)
- o zi poate sa fie in totalitate in Co, Cb,
- o zi poate avea 5 ore lucrate si 3 ore nemotivate (3 ore Abs)
- sarbatorile legale se ponteaza ca si cum ar fi norma intreaga in acea zi (nu se evidentiaza separat) pur si simplu se trec 8 sau 4 (sau cat e norma pe zi), sau cat a lucrat efectiv.
- problema e la ore de noapte care se ponteaza separat (din 8 ore lucrate, 3 sunt de noapte, ex: 3 noaptea - 11 dimineata)(ore de noapte cf. legislatiei 10 seara - 6 dimineata), tocmai pentru a se acorda un spor de salar pentru acele ore lucrate de noapte.

Asta e problema pentru care am incercat sa fac fisierul meu in asa fel incat sa evidentieze cate ore au iesit de noapte, cate de weekend tocmai ca sa pot aplica cate un spor la acele ore.

Cu asta chiar ca te-am incurcat. Oricum crede-ma ca inca nu-mi vine sa cred ca ani de zile nu am stiut de acest forum. Chiar ca regret atata trecere de vreme, mai ales ca am colegi care se chinuie la formule de genul sum, date, etc, si care pierd ore intregi zilnic doar verificand si reverificand date din perioade precedente, etc

felicitari

smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de smcsa » Joi Noi 18, 2010 10:13 am

contabilul scrie:- o zi poate sa aiba de la 0 ore lucrate la maxim 16
:shock:

Permite legislatia ???

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de gecs » Joi Noi 18, 2010 10:16 am

Pana la a modifica versiunea existenta iata cateva raspunsuri, dar si cateva intrebari:
- abrevierile pe care le-am folosit pot fi modificate/adaugate in foaia Notatii, dar dupa aceea noile abrevieri trebuie inscrise si in capul de tabel al pontajului, in sectiunea din dreapta, pentru ca formulele fac referire la ele;
- calculul pentru zilele de sambata si duminica poate fi comasat pe o singura coloana - o sa fac modificarile respective;
- calculul orelor de absenta se poate face in masura in care lamurim un aspect: presupunand ca cineva a lucrat 5 ore din 8 normate pentru ca avea programare la medic si s-a invoit - aceste ore se inregistreaza ca absenta, sau Cfp? Sau, cu alte cuvinte: e necesara distinctia intre Abs si Cfp si daca da, cum o putem face?
- ma mira faptul ca nu se face diferenta intre orele lucrate in sarbatorile legale si cele lucrate in zilele obisnuite...

Legat de orele de noapte, o posibilitate ar fi de a le trata pe un rand separat in pontaj (pentru fiecare angajat sa fie cate doua randuri - randul al doilea fiind rezervat pentru orele de noapte), desi, in principiu, eu n-as fi adeptul unei asemenea rezolvari. As prefera o solutie care sa permita inregistrarea tuturor informatiilor necesare pe un singur rand. S-ar putea, de exemplu, nota orele lucrate cu o expresie care sa contina un separator (3+4, 3|4 sau 3N4 - exclus 3-4 sau 3/4 care ar fi interpretat ca data calendaristica daca n-ar fi scris ca '3-4 sau '3/4) si care sa poata fi interpretata apoi in formule, dar aici probabil ca ne lovim de cutumele completarii unui asemenea document. Oricum sunt posibile ambele variante, ramane sa hotaram ce alegem.

Cred ca ai observat ca in fisier sunt folosite nume a caror sursa se afla in foile Ani, Luni_Zile si Notatii, dar si nume al caror continut e unul virtual (exista doar in memorie - asa numite array-uri), rezultat prin prelucrarea datelor existente fizic in pontaj, dar despre mecanismele de functionare a formulelor si modul de organizare a datelor vom mai vorbi pe parcursul definitivarii solutiei. Deocamdata, daca lamurim problemele de mai sus, vom putea trece la versiunea urmatoare.

L.E. - Foile cu date (Ani, Luni_Zile si Notatii) pot fi ascunse utilizatorului obisnuit, astfel incat acesta sa nici nu stie ca exista (sa nu poata fi facute vizibile decat din VBE ;) ).

contabilul
Mesaje: 61
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 5:57 pm

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de contabilul » Joi Noi 18, 2010 11:17 am

smcsa scrie:
contabilul scrie:- o zi poate sa aiba de la 0 ore lucrate la maxim 16
:shock:

Permite legislatia ???
legislatia (cel putin in mures) a permis si mai multe contracte la aceasi persoana care au depasit cumulat 24 ore /zi !!!

asa ca legislatia e foarte aiurea. Ideea e ca in mod real nimeni nu lucreaza mai mult de 16 ore / zi. Chiar cu repaus ulterior

contabilul
Mesaje: 61
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 5:57 pm

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de contabilul » Joi Noi 18, 2010 11:58 am

1. exact, se pun la notati si exact vor avea un total lunar
2. exista trecute 2 optiuni (eventual se pot pune 3 Cfp, Abs si Inv. , adica Invoiri. Diferente:
- cfp se da pe o zi minim si nu se plateste de unitate (cu cerere a angajatului, etc)
- abs se da daca salariatul intarzie la servici, sau nu vine deloc (se poate da pe ore: 3 ore / zi, sau pe toata ziua) - nu se plateste de unitate
- inv. se da pentru ore invoite de la patron (nu se platesc de unitate)- suna diferit de absente unde sefii nu stiu unde esti.
3. oricum se platesc orele de sarbatori 100%, deci se ponteaza ca sarbatoare legala. Daca in locul acelei zile se trece 8 ore sau alte ore, ar trebui platite ca suplimentare (ca oricum e platit ca sarbatoare, daca mai si lucreaza va fi platit suplimentar). Ideea e ca ar trebui pastrat acea coloana care sa imi arate cate zile de sarbatoare are luna si cate si-a luat salariatul.
4. Orele de noapte sunt o problema. ITM-ul cand vine in control (si vor veni tot mai des de acum ca, incepand cu 01.01.2011 se desfinteaza procedura de inregistrari, verificari documente, si se vor transfera toti pe control) vor sa vada in fiecare zi orele de noapte, si nu in totalitatea lor. Ceva de genul: 8 ore din care 4 noapte pt 15.12.2010, si nu in totalitate: din 168 ore lucrate 40 ore noapte. Procedura e cam aiurea fara a folosi 2 campuri.
5. asta stiam si eu, cu ascunderea sheeturilor :D ; De aici si pana la folosirea formulelor complexe mai e mult. Sunt tot la macrouri simple, data validation, formate conditionate simple (pe formule)

mersi

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de gecs » Joi Noi 18, 2010 12:27 pm

Ce inca nu mi-e clar in cele de mai sus e discutia despre Abs, Cfp si Inv. Inteleg ca in final, din punct de vedere al platii nu e nicio diferenta inte cele 3. Dupa parerea mea, pentru a nu complica inutil lucrurile, ar fi suficient ca in pontaj sa se inscrie numarul de ore lucrat in acea zi, iar la coloanele cu totaluri din dreapta pontajului sa apara o coloana cu denumirea Abs/Cfp/Inv (sau altfel - nu conteaza) in care sa se totalizeze cate ore au fost lucrate mai putin decat cele normate. Ca sa fiu mai clar: se totalizeaza numai diferentele in minus dintre orele normate (coloana Norma/zi) si orele din fiecare zi (total zi+noapte) inscrise in pontaj. Problemele legate de disciplina (daca a absentat motivat sau nemotivat) cred ca trebuie rezolvate separat de pontaj.

O sa incerc sa postez mai tarziu o varianta cu notatia orelor lucrate sub forma z+n, cu toate informatiile pe un singur rand pentru fiecare angajat si cu ce coloane de total cred eu ca ar fi necesare. Folosind acest tip de notatie, cu valori intre 0+1 (..., 0+8, 1+1, 1+2,..., 15+1) se pot contabiliza relativ usor orele de zi si de noapte. Pentru situatia in care intr-o zi lucrata nu sunt ore de noapte se poate scrie orice cifra intre 1 si 16. Notatia respectiva se poate modifica, asa cum am spus mai sus, inlocuind separatorul "+" cu altul. Ma gandesc ca ar fi bine ca acele coloane de totaluri sa fie si ele impartite in 3 categorii: zi, noapte si total. Coloanele pentru zi si noapte ar fi: Lucrate, S/D, Sarbatori, Suplimentare, iar cele pentru totaluri ar fi Normat, Lucrat, Co, Cb, Cfp (incluzand aici si Abs si Inv).

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de gecs » Joi Noi 18, 2010 7:33 pm

In primul rand imi cer scuze pentru intarzierea cu care postez fisierul promis mai devreme - am avut si altceva de facut intre timp.

In fisierul atasat am incercat sa rezolv problema inregistrarii informatiilor despre orele lucrate ziua si cele lucrate noaptea pe un singur rand/angajat folosind o notatie cu separator de forma 3+5 (3 ore ziua + 5 ore noaptea), iar coloanele cu totaluri din dreapta pontajului sunt impartite in doua categorii (TOTAL si Din care:) si nu asa cum am incercat sa prevad anterior. Valorile afisate pe aceste coloane pleaca de la urmatoarele premise:
- Cfp, absenta si invoirea sunt toate considerate Cfp;
- Calculul orelor de Cfp e facut ca rezultat al diferentei: Normate - (Lucrate+Co+Cb), unde Lucrate include si orele suplimentare - idea e de a compensa (Cfp, Abs, Inv) prin ore suplimentare;
- La fel, orel suplimentare se calculeaza supa compensarea Cfp, Abs, Inv, daca mai ramane ceva.

Te rog sa testezi fisierul si sa-mi spui daca e corect rationamentul de mai sus si daca e accetabila conventia de notatie pe care am folosit-o. Lista pe baza careia e facuta regula de Data Validation aplicata celulelor din pontajul propriu-zis include toate variantele posibile de z+n cu 0<=z<=16, 1<=n<=8 - pentru n=0 se scrie doar z, iar n+z<=16.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

zisu
Mesaje: 50
Membru din: Vin Mar 26, 2010 8:38 am

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de zisu » Joi Noi 18, 2010 8:40 pm

Buna seara,

Daca imi permiteti am sa intervin si eu in discutia voastra si am sa incerc sa va ofer cateva lamuriri in domeniul relatiilor de munca.
Inainte de a trece la realizarea formularului de pontaj este bine sa intelegem foarte bine reglementarile legale din domeniu.
Va recomand sa aruncati o privire asupra Lg 53/2003 (de la art. 108 pana la art. 138) dupa care sa lamurim eventualele neclaritati.
Voi reveni pt mai multe lamuriri....

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2003”