setare an fiscal in excel 2007

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2007. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
smiklos
Mesaje: 8
Membru din: Vin Oct 02, 2009 9:53 am

setare an fiscal in excel 2007

Mesaj de smiklos » Vin Oct 02, 2009 10:13 am

Buna ziua,

Am descoperit in functionalitatea de filtrare dupa data optiunile de afisare a datelor pe trimestre (Q1, Q2, etc.).
Intrebarea este: exista undeva in Preferences un loc in care se poate defini anul fiscal (in cazul in care acesta difera de cel calendaristic) ?

Multumesc frumos,

Stefan Miklos

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: setare an fiscal in excel 2007

Mesaj de Dr.Windows » Vin Oct 02, 2009 10:37 am

Nu are... dar depinde la ce anume crezi ca ti-ar folosi... pentru ca o posibila rezolvare ar fi adaugarea inca unei coloane la tabelul tau de date care sa contina doar "anul fiscal" pentru fiecare linie, iti va permite o filtrare suplimentara mai intai dupa AN si apoi se poate filtra suplimentar dupa data Q1/Q2/... in asa fel incat sa obtii doar trimestrul corespunzator din anul filtrat.

Daca varianta propusa nu iti rezolva problema poate revii cu un exemplu mai concret, eventual si cu cun fisier XLS...

Avatar utilizator
Dr.Excel
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 1997
Membru din: Sâm Ian 24, 2009 1:45 pm
Localitate: Bucharest
Contact:

Re: setare an fiscal in excel 2007

Mesaj de Dr.Excel » Vin Oct 02, 2009 10:50 am

si poate scriem si noi un macro VBA care sa permita stabilirea datei de inceput a anului fiscal :D
sau aratam cum se foloseste Advanced Filter cu formule ;)

MCT, MCITP
MOS Master Instructor
IT Learning

smiklos
Mesaje: 8
Membru din: Vin Oct 02, 2009 9:53 am

Re: setare an fiscal in excel 2007

Mesaj de smiklos » Vin Oct 02, 2009 10:55 am

Multumesc Bogdan si Lucian.
Ca sa-ti raspund, Lucian, utilitatea este pt firme (in general straine) la care anul fiscal e diferit de cel calendaristic. De exemplu firma la care am lucrat eu, are inceputul de an fiscal la 1 Octombrie. Deci acum suntem in a doua zi a Q1 din FY2010.
Merci, Stefan

smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: setare an fiscal in excel 2007

Mesaj de smcsa » Vin Oct 02, 2009 10:56 am

Dar cine are in Romania an fiscal diferit de cel calendaristic ?

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: setare an fiscal in excel 2007

Mesaj de gecs » Vin Oct 02, 2009 12:31 pm

Nu stiu cum preferi (sau cum se obisnuieste) sa formatezi data scrisa ca "an fiscal", dar in fisierul atasat gasesti o posibila rezolvare (cat m-a dus si pe mine mintea).
Pe coloana A sunt date calendaristice obisnuite, coloana B e formatata "Custom" : "Q"#-##-"FY"#### si contine formulele de transformare a datelor calendaristice obisnuite in date in formatul respectiv (intotdeauna numere de 7 cifre), iar pe coloana C sunt formulele de "citire" a datei scrise in formatul "an fiscal" si transformare a lor in date calendaristice obisnuite.
Formula Data An Fiscal.xlsx
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

smiklos
Mesaje: 8
Membru din: Vin Oct 02, 2009 9:53 am

Re: setare an fiscal in excel 2007

Mesaj de smiklos » Vin Oct 02, 2009 1:34 pm

Smcsa, in principiu majoritatea firmelor americane. Eu am lucrat la Colgate, Oracle, si Emerson. Toate aveau FY decalat fata de cel calendaristic. Am prins si organizare ca reprezentanta, caz in care trebuia sa facem reporting doar catre americani (si ceva f simplificat pt autorit romane), si ca SRL/SA, cand a trebuit sa facem reporting catre americani si catre romani (pe statutory). Eu auzisem ca deja de cativa ani e voie si in Ro sa ai anul fiscal asa cum vrei. In practica nu stiu pe nimeni care sa fi optat pt asa ceva. In mod normal faci chestia asta daca esti un startup. O firma deja constituita in mod normal nu mai vrea sa treaca prin chinurile schimbarii anului fiscal.

Gecs, multumesc frumos ! N-am inteles insa care e diferenta intre col A si col C, si nici numarul de 2 cifre din mijlocul stringului de la col B :( Se pare ca am picat testul de perspicacitate :)

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: setare an fiscal in excel 2007

Mesaj de gecs » Vin Oct 02, 2009 1:39 pm

Nu ca formulele din fisierul atasat la raspunsul anterior ar fi gresite, dar formulele din fisierul atasat la acest raspuns sunt mai concise.
Formula Data An Fiscal_V2.xlsx
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: setare an fiscal in excel 2007

Mesaj de gecs » Vin Oct 02, 2009 1:44 pm

smiklos scrie:Smcsa, in principiu majoritatea firmelor americane. Eu am lucrat la Colgate, Oracle, si Emerson. Toate aveau FY decalat fata de cel calendaristic. Am prins si organizare ca reprezentanta, caz in care trebuia sa facem reporting doar catre americani (si ceva f simplificat pt autorit romane), si ca SRL/SA, cand a trebuit sa facem reporting catre americani si catre romani (pe statutory). Eu auzisem ca deja de cativa ani e voie si in Ro sa ai anul fiscal asa cum vrei. In practica nu stiu pe nimeni care sa fi optat pt asa ceva. In mod normal faci chestia asta daca esti un startup. O firma deja constituita in mod normal nu mai vrea sa treaca prin chinurile schimbarii anului fiscal.

Gecs, multumesc frumos ! N-am inteles insa care e diferenta intre col A si col C, si nici numarul de 2 cifre din mijlocul stringului de la col B :( Se pare ca am picat testul de perspicacitate :)
Pai nu e nicio diferenta intre valorile din cele doua coloane (A si C), cu exceptia faptului ca cele de pe coloana C sunt afisate prin "citirea" valorilor de pe coloana B. Formatul pe care l-am imaginat pentru numerele de pe coloana B ar suna "tradus" cam asa:

Cod: Selectaţi tot

[numarul trimestrului (Q1 - Q4)]-[a cata zi din trimestru]-[anul fiscal (FY2009, FY2010,...)]
Daca trebuie formatat altfel, poate ne spui cum si gasim formula adecvata. Si inca ceva: pe coloana B nu sunt string-uri, sunt numere intotdeauna de 7 cifre. Daca schimbi formatul coloanei B din Custom in Number, vezi numerele despre care vorbesc.

smiklos
Mesaje: 8
Membru din: Vin Oct 02, 2009 9:53 am

Re: setare an fiscal in excel 2007

Mesaj de smiklos » Vin Oct 02, 2009 3:28 pm

Gecs, iti multumesc mult pt incercare. Dar m-ai pierdut... Am o rugaminte: hai sa ne contactam direct. Adresa mea de email e stefan.miklos@gmail.com. Putem sa ne schimbam numerele de telefon si sa vb offline ca e mai usor, si daca rezolvam ceva postam pe forum ca sa profite eventual si altii de rezultat. Ce zici ? Merci ! Stef

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2007”