Culoarea celulelor selectate

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2007. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
IrinaF
Mesaje: 41
Membru din: Mie Sep 30, 2009 10:10 am

Culoarea celulelor selectate

Mesaj de IrinaF » Mie Sep 30, 2009 10:05 am

Cum pot schimba culoarea celulelor pe care le selectez, nu ca format de celula, ci doar in momentul in care le selectez. In excelul 2003 selectia avea o culoare albastra, in excelul 2007 apare un pic mai intunecata dar in cazul in care celulele selectate au deja un fomat colorat aceasta selectie nu se mai distinge. Ma incurca ingrozitor atunci cand introduc intr-o formula (suna sau average) mai multe zone prin selectarea lor.
Nu se vede ce zone selectez.
E setare de excel pt. ca o colega cu office-ul 2007 instalat pe windows 2003 vede la fel de prost.
Nu mai deranjeaza pe nimeni?
Multumesc!

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: Culoarea celulelor selectate

Mesaj de Dr. Cloud » Mie Sep 30, 2009 10:45 am

Nu este o setare de Excel.
Excel isi ia acea culoare din sistem.
Poti face o mica modificare.
Click dreapta pe desktop, alegi Properties si apoi din fereastra deschisa alegi tab-ul Appearence.
In partea dreapta jos ai un buton Advanced.
Dupa ce il apesi se va deschide o fereastra ce schimba anumite setari.
Din lista Item alege optiunea Selected Items si schimba-i culoarea.
Dar atentie insa, daca schimbi acea culoare se schimba si culoarea de pe fundalul obiectelor alese.
Adica daca dai click pe un folder el de obicei are un fundal albastru.
Daca alegi culoarea ce am ales-o eu in poza ar fi perfect.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IrinaF
Mesaje: 41
Membru din: Mie Sep 30, 2009 10:10 am

Re: Culoarea celulelor selectate

Mesaj de IrinaF » Mie Sep 30, 2009 11:08 am

Nu gasesc pe desktop optiunea properties pt ca nu mai am versiunea windows veche. am 2007 insa cautand pe acolo am gasit ceva de appearance meniul items cu selected items. am schimbat chiar in rosu culoarea si totusi nu mi se modifica pt excel nimic si nici pentru explorer. la fel a facut si colega mea cu windows-ul vechi si tot nu i s-a modificat in excel.
multumesc

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Culoarea celulelor selectate

Mesaj de Dr.Windows » Mie Sep 30, 2009 11:09 am

Alexx scrie:Nu este o setare de Excel.
Excel isi ia acea culoare din sistem.
Aici ai dreptate... cu o mica observatie... nu se aplica in cazul Excel 2007 care nu preia setarile din "Selected items"... cel putin in cazul meu am ales un "rosu aprins" ca sa-l vad bine dar culoarea de "highlight" a celulor din excel a ramas neschimbata... in schimb in textul din Notepad sau chiar textul iconitelor selectate de pe desktop deveneau rosii...

In schimb am gasit un cod VBA, care pus in fiecare foaie unde vrei sa modifici culoarea de selectie a celulelor face ce ar vrea Irina:

Cod: Selectaţi tot

Private Sub Worksheet_SelectionChange(ByVal Target As Range)
    Cells.FormatConditions.Delete
    With Target
        .FormatConditions.Add Type:=xlExpression, Formula1:="TRUE"
        .FormatConditions(1).Interior.ColorIndex = 23 '35
    End With
End Sub
Culoarea pusa in ColorIndex se poate alege de aici: ColorIndex -- 56 Excel Colors

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: Culoarea celulelor selectate

Mesaj de Dr. Cloud » Mie Sep 30, 2009 11:32 am

Acel cod l-am gasit si eu, dar din pacate pt. mine nu a mers.
Din pacate nu am aici Excel 2007 ca sa incerc, dar cel putin pt. 2003 se aplica.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Culoarea celulelor selectate

Mesaj de Dr.Windows » Mie Sep 30, 2009 11:43 am

Alexx scrie:Acel cod l-am gasit si eu, dar din pacate pt. mine nu a mers.
"Smecheria" era ca trebuie pus in FIECARE FOAIE... adica Alt+F11 pentru accesare Editor VBA si pentru fiecare foaie in parte din Microsoft Excel Objects unde vrei sa-l folosesti trebuie facut click dublu pe numele foii si "lipit" codul de mai sus... (nu merge in ThisWorkbook dar probabil se poate adapta sa mearga si acolo)

IrinaF
Mesaje: 41
Membru din: Mie Sep 30, 2009 10:10 am

Re: Culoarea celulelor selectate

Mesaj de IrinaF » Mie Sep 30, 2009 11:53 am

Multumesc pentru raspunsuri, dar codul nu ma ajuta prea mult pt ca eu lucrez cu foarte multe fisiere si chiar nu pot sa folosesc codul pt fiecare.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Culoarea celulelor selectate

Mesaj de Dr.Windows » Mie Sep 30, 2009 1:39 pm

IrinaF scrie:Multumesc pentru raspunsuri, dar codul nu ma ajuta prea mult pt ca eu lucrez cu foarte multe fisiere si chiar nu pot sa folosesc codul pt fiecare.
Nu stiu daca te ajuta dar codul de mai jos este modificat (mai exact s-a modificat evenimenul care il actioneaza) pentru a functiona si in elementul "ThisWorkbook" adica trebuie pus intr-un singur loc dar totusi in fiecare fisier in parte... si greu ar fi doar prima data... ca dupa aceea pentru fiecare fisier nou creat doar trebuie sa-l adaugi de la inceput...

Cod: Selectaţi tot

Private Sub Workbook_SheetSelectionChange(ByVal Sh As Object, ByVal Target As Range)
    Cells.FormatConditions.Delete
    With Target
        .FormatConditions.Add Type:=xlExpression, Formula1:="TRUE"
        .FormatConditions(1).Interior.ColorIndex = 23 '35
    End With

End Sub

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: Culoarea celulelor selectate

Mesaj de Dr. Cloud » Mie Sep 30, 2009 1:44 pm

Ar putea sa il puna in Personal.xlsb (parca asta era extenxia pt. v. 2007)

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Culoarea celulelor selectate

Mesaj de Dr.Windows » Mie Sep 30, 2009 2:42 pm

Alexx scrie:Ar putea sa il puna in Personal.xlsb (parca asta era extenxia pt. v. 2007)
Poti sa-i spui cum vrei fisierului atata timp cat il pui in calea corecta: C:\Program Files\Microsoft Office\Office12\XLSTART numai ca nu va ajuta decat sa deschida automat fisierul respectiv... dar acel macro nu va fi valabil decat in acel fisier (daca creezi un fisier nou cu Ctrl+N nu se mai coloreaza selectia).

Cel mai corect ar fi sa fie adaugat ca Add-In dar pentru varianta asta nu ma pricep si mai trebuie sa mai caut cum se face... :geek:

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2007”