Afisare fonturi eronate

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Powerpoint 2003. Slide-uri, Big impact, More impact, Presentation Skills, etc
Închis
Florin24

Afisare fonturi eronate

Mesaj de Florin24 » Mar Iun 08, 2010 12:59 pm

Salut baieti.
Am facut o prezentare in PowerPoint 2007, dar cand o deschid pe un PC cu PowerPoint 2003 imi arata cu totul si cu totul alte fonturi.
Care e problema?

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: Afisare fonturi eronate

Mesaj de Dr. Cloud » Mar Iun 08, 2010 1:12 pm

Faza este ca tu ai inserat in prezentare fonturi care nu se regasesc in versiuni mai vechi de office.
Asa pateam si eu candva.
Ma duceam la munca cu workbook-uri facute in 2007 cu tot felul de fonturi si la munca (excel 2003) imi arata arial, time new roman, etc.
Aici ai doua variante:
- ori instalezi acel fonturi si pe acel PC;
- ori folosesti fonturi care se regasesc si in cealalta versiune.

Florin24

Re: Afisare fonturi eronate

Mesaj de Florin24 » Mar Iun 08, 2010 1:19 pm

Foarte tare faza.
Am instalat acel fonturi si acum arata foarte bine totul.
Mersi!

Berilac
Mesaje: 34
Membru din: Lun Apr 19, 2010 9:17 pm

Re: Afisare fonturi eronate

Mesaj de Berilac » Vin Iul 23, 2010 1:20 pm

O alta varianta ar mai fi convertirea prezentarii PowerPoint in format PDF.
Formatul PDF este un format standard, in sensul ca un document PDF va arata exact la fel pe orice calculator, indiferent de sistemul de operare, de fonturile instalate, etc.
Desigur, aceasta solutie este viabila in special in cazul in care doresti prezentarea doar pentru a o accesa la serviciu, nu si pentru a o modifica. Daca vei dori ulterior sa o modifici, ar trebui sa faci deconversia din PDF in PowerPoint, insa, daca nu ai fonturile, vei intampina aceeasi problema.

Asadar, pentru a obtine o prezentare care sa pastreze structura "de acasa", dar fara sa fie nevoie sa o modifici, incearca un convertor PowerPoint to PDF. Eu iti recomand doua variante:

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Afisare fonturi eronate

Mesaj de Dr.Windows » Vin Iul 23, 2010 1:38 pm

Berilac scrie:O alta varianta ar mai fi convertirea prezentarii PowerPoint in format PDF.
Da... doar ca in acest caz vei pierde toate optiunile de prezentare din Powerpoint - animatii, muzica...

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Afisare fonturi eronate

Mesaj de Dr.Windows » Vin Iul 23, 2010 1:45 pm

In plus... o optiune care mi-a "scapat" la vremea postarii acestei probleme - mai exista o varianta - includerea fonturilor chiar in documentul PPT - ca sa nu stai sa le transferi pe un alt PC mai als ca exista posibilitatea ca unele fonturi sa fie protejate de "drepuri de autor".
Aceasta se faca bifand optiunea "Embed TrueType Fonts" din mentiul Tools\Options tabul Save
EmbedTrueTypeFonts.jpg
Si dupa cum se observa exista posibilitatea de a include numai carecterele existente - adica prezentarea se va vedea perfect pe orice PC dar NU mai poate fi editata, sau cea de-a doua optiune (care este si implicita) - cu includerea tuturor caracterelor pentru a permite editarea ulterioara.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Powerpoint 2003”