Afisarea celui de al 2-lea calendar in Outlook Today

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Outlook 2007. Gestionare Inbox, Scriere/Trimitere email-uri, Colaborare, etc
Închis
Lucy
Mesaje: 13
Membru din: Vin Mar 12, 2010 12:50 pm

Afisarea celui de al 2-lea calendar in Outlook Today

Mesaj de Lucy » Mie Iun 02, 2010 1:29 pm

In Outlook mi-am facut doua calendare: unul personal si unul pentru alte activtati.
Mie imi place cum afiseaza Outlook Today task-uri, memento-uri, dar nu imi afiseaza si evenimentele din cel de al 2-lea calendar.
Nu am gasit nimic prin setari si nu stiu ce sa ii fac.
Cum o pot scoate la capat?

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: Afisarea celui de al 2-lea calendar in Outlook Today

Mesaj de Dr. Cloud » Mie Iun 02, 2010 1:51 pm

Din pacate nu ai ce sa ii mai faci.
Outlook Today afiseaza doar calendarul lui nativ.
Mai citisem undeva, ca s-ar putea modifica libraria care afiseaza elementele din Outlook Today, dar e cam cu dus si-ntors, pentru ca ori i vei strica de tot, ori vei primi erori.
Mai bine ramai la cel implicit si incearca sa il gestionezi mai bine, cu categorii, etc.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Afisarea celui de al 2-lea calendar in Outlook Today

Mesaj de Dr.Windows » Joi Iun 03, 2010 2:40 pm

Pentru ca nu imi place sa las utilizatori nemultumiti (mai ales daca se poate... ;) ) am pus mai jos 2 variante de Outlook Today care sper sa-ti foloseasca:

Model1 - Cu doua coloane pentru cele 2 calendare
Calendar1.jpg
Model 2 - Cu o singura coloana - adica cele 2 calendare unul sub altul
Calendar2.jpg
Culoarea "ciudata" a fost adaugata doar pentru a se vedea mai bine cele 2 calendare :P


Cum am obtinut aceste rezultate - In primul rand fara frica de a "strica" Outlook Today pentru ca oricand se poate reveni la setarile "default" - si voi incerca sa prezint pe cat posibil actiunile pas cu pas... asta pentru cine mai doreste sa poata ajunge la performante ca aceasta: http://www.cabarfeidh.com/outlooktoday.png :o

Sunt doar cateva mici "chichite" de care trebuie sa tii cont, restul fiind doar indemanare la partea de editare HTML ca sa-ti iasa si ceva frumos...

In primul rand totul a plecat de la exemplele gasite pe site-ul Microsoft: Office 2000 Outlook Today Information and Sample Files.

Aceste 2 fisiere contin atat un document cu "instructiuni" de folosire (OutToday.exe) cat si un exemplu "concret" (OutExmpl.exe)

Eu m-am "jucat" cu fisierul OutExmpl.htm pe care l-am editat dupa cum urmeaza:

Pas 1. Am deschis fisierul OutExmpl.htm cu Notepad (apropos... cred ca notepad este cel mai bun editor de fisiere HTML... ;) ) si am cautat sectiunea asta:

<!-- OUTLOOK OBJECTS FOR DATABINDING -->

Aici o sa vezi mai multe grupuri OBJECT reprezentand obiectele corespunzatoare pentru Calendar, Tasks si Inbox.

Pas 2. Am copiat primul bloc OBJECT reprezentand calendarul si a rezultat o "dublare" a obectului de tip Calendar:
  • <OBJECT ID="CalList" CLASSID="CLSID:0468C085-CA5B-11D0-AF08-00609797F0E0">
    <PARAM NAME="Module" VALUE="Calendar">
    </OBJECT>

    <OBJECT ID="CalList2" CLASSID="CLSID:0468C085-CA5B-11D0-AF08-00609797F0E0">
    <PARAM NAME="Module" VALUE="Calendar">
    <PARAM NAME="Path" VALUE="\\Personal Folders\Cal2">
    </OBJECT>
Diferenta dintre cele 2 fiind la tagul ID unde al 2-lea obiect a fost numit CalList2 si in plus a aparut un parametru in plus numit "Path" pentru a defini calea pentru cel de-al 2-lea calendar - in cazul meu acesta fiind numit CAL2 (dupa cum se observa si din poze), dar trebuie pusa calea completa, adica \\Personal Folders\Cal2.

Pas 3. Dupa definirea obiectului de unde vom lua datele urmeaza crearea acestuia. Dupa cum se observa in fisierul HTML, urmeaza o sectiune <!-- BODY TABLE --> in care incep sa fie afisate obiectele, iar calendarul nostru este creat incepand de la sectiunea:

<!-- LEFT COLUMN CONTAINING APPOINTMENTS -->

si pana la sectiunea unde incep taskurile, adica:

<!-- COLUMN SPACERS BETWEEN CALENDAR AND TASKS -->

Nota: Acum poate va dati seama de ce este bine sa "comentati" codul atunci cand creati ceva - pentru ca asa o sa va fie mai usor sa ajungeti in zonele dorite. :!:

Tot ce este intre cele 2 comentarii mentionate mai sus reprezinta modul de afisare al calendarului, asa ca am mai copiat-o inca o data pentru a putea afisa si calendarul 2.

Din pacate forumul nu imi permite sa afisez culori in tagurile code pentru a pastra structura codului, asa ca am preferat sa renunt la formatul indentat pentru a vedea exact ce trebuie modificat:

  • <!-- LEFT COLUMN CONTAINING APPOINTMENTS 2 -->

    <TD valign=top width=40%>
    <TABLE cellpadding=2 cellspacing=0 border=0 width=100%>
    <TR>
    <TD><DIV style='margin-left:9px'>&nbsp;</DIV></TD>
    <TD id=CellCalHdr2 class=component child=CalendarHeader
    onclick="window.document.location.href='outlook:cal2';window.event.returnValue=false;"
    vAlign=bottom width=100% nowrap>
    &nbsp;<a id=CalendarHeader2 href="outlook:cal2" onclick="window.event.cancelBubble=true;" class=componentLink>Calendar 2</a>
    </TD>
    </TR>
    </TABLE>
    <BR>

    <!-- Live Databinding Table. Initially hidden while it collects data.
    When ready, it replaces the Static Table (below).-->

    <TABLE id=CalendarLiveTable2 border=0 cellspacing=1 cellpadding=2 valign=top width=100% name="ItemCol2" datasrc="#CalList2" style="display:;" bgcolor=#99FFFF>
    <TR>
    <TD nowrap valign=top width=10px align=left><DIV datafld="Next" DATAFORMATAS="html"></DIV></TD>
    <TD valign=top nowrap><DIV DATAFLD="StartEnd" DATAFORMATAS="html" class=CalendarStartEnd >&nbsp;</DIV></TD>
    <TD valign=top width=100%><DIV datafld="SubjectLocation" DATAFORMATAS="html" class=CalendarSubjectLocation>&nbsp;</DIV></TD>
    </TR>
    </TABLE>

    <!-- Static Table. Outlook inserts raw HTML here when the page loads.
    Once the Live Table (above) is ready, this table is hidden. -->

    <TABLE id=CalendarStaticTable2 border=0 cellspacing=1 cellpadding=2 valign=top width=100%>
    <!-- RENSTATICTABLE~Calendar~Next=nowrap valign=top width=10px align=left~StartEnd=valign=top nowrap ~SubjectLocation=valign=top width=100%~ -->
    </TABLE>
    </TD>


Pentru cine vrea sa inteleaga cat de cat ce inseamna "varza" de mai sus, am sa incerc sa dau cateva explicatii:
- tot ce reprezenta un ID (ca de ex. id=CellCalHdr2) trebuie sa fie "unic" si pentru a nu se incurca cu ID-urile de la calendarul "default" le-am editat rapid punand un 2 la sfarsitul numelui.
- bucata cu location.href='outlook:cal2' reprezinta link-ul catre cel de-al doilea calendar (atunci cand se face click pe numele lui) - in situatia data CAL2 fiind numele calendarului
- partea cu Calendar 2 banuiesc ca v-ati prins deja... este numele calendarului, aici puteti scrie ce vreti voi, dar nu va intindeti prea mult ca sa va incapa... ;)
- partea cu datasrc="#CalList2 e poate treaba cea mai importanta - pentru ca reprezinta legatura cu OBJECT-ul de pa pasul 1, adica de unde isi va lua datele...
- partea cu bgcolor=#99FFFF e culoarea urata din spatele calendarului si care se poate sterge... :lol:

Nu uitati sa salvati fisierul ca altfel va-ati muncit degeaba...

Pas 4. Punerea in aplicare: Nimic mai simplu... pentru cei care nu stiu cum se selecteaza un "home page" pentru Outlook Today mai aveti de facut 2 miscari:

- prima este sa ajungeti in proprietatile "Personal Folders" - eu prefer click dreapta pe el (atunci cand sunteti in modul de vizualizare "Folder list")
SetHomePage1.jpg
- a doua miscare - in tabul "Home Page" selectati browse si navizati catre locatia unde ati pus fisierul editat mai sus
SetHomePage2.jpg
Oricand puteti reveni la setarile originale ale Outlook Today apasand butonul "Restore Defaults" asa ca puteti experimenta fara frica...

Si ca sa fie exemplul complet aveti atasata si arhiva cu cele 2 exemple de pozitionare a calendarului:
CustomOutlookToday.zip
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Ultima oară modificat Joi Iun 03, 2010 2:46 pm de către Dr.Windows, modificat 1 dată în total.
Motiv: Keywords: Outlook Today with second calendar (multiple calendars)

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Outlook 2007”