dezactivare subita data validation

Ce este nou in Microsoft Excel 2010?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2010
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
cristi_an
Mesaje: 162
Membru din: Mie Mai 18, 2011 11:21 am

dezactivare subita data validation

Mesaj de cristi_an » Lun Mai 20, 2019 10:53 am

Buna,
ma confrunt cu un fenomen tare ciudat care tine de data validation. Spre exmplu am un tabel cu data validation in care sursa este in aceeasi foaie dar pe alta pagina. Ciudatenia consta in momentul cand redeschid pagina, bineinteles, cu salvarile de rigoare si dispare functia cu data validation. Celula este ca si cum nu as fi inserat nimic. EMPty, NICI O FUNCTIE.Mentionez ca redeschid foaia cu acelasi laptop, deci nu ar fi vorba de alte variante de Office(Folosesc Excel 2010).
Daca deschid acelasi tabel de pe alt calculator, acelasi fenomen. Fie merge fie nu.iN VARIANTA Excel 3002 nu am intampinat dificultatea asta.
M-am uitat si la setarile din Excel dar nu am reusit.
Oare ce am de facut? E vorba de ceva setari anume?

H2SO4
Mesaje: 135
Membru din: Mar Apr 19, 2016 12:50 pm

Re: dezactivare subita data validation

Mesaj de H2SO4 » Lun Mai 20, 2019 12:08 pm

iN VARIANTA Excel 3002 nu am intampinat dificultatea asta.
S-a inventat si versiunea asta de excel???? 3002
“Tell me and I forget, teach me and I may remember, involve me and I learn.”

Indigo-ONE
Mesaje: 434
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: dezactivare subita data validation

Mesaj de Indigo-ONE » Mar Mai 21, 2019 11:12 am

Ciudatenia consta in momentul cand redeschid pagina, bineinteles, cu salvarile de rigoare si dispare functia cu data validation.
Despre ce functie este vorba?
data validation este creat cu cod VBA?
Celula este ca si cum nu as fi inserat nimic. EMPty, NICI O FUNCTIE.
Empty = Gol? altfel de ce este scris asa "EMPty" este UDF?
Ce functie ar trebui sa apara?


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

cristi_an
Mesaje: 162
Membru din: Mie Mai 18, 2011 11:21 am

Re: dezactivare subita data validation

Mesaj de cristi_an » Mar Mai 21, 2019 8:47 pm

"Celula este ca si cum nu as fi inserat nimic. EMPty, NICI O FUNCTIE."
Sa fiu mai explicit:
In Data validation am urmat : Settings-Allow (List)-Source(am selectat o coloana, Ex =$J$9:$J$12)
Vreau sa spun ca pe moment functioneaza sortarea in lista, insa la cateva zile daca dau sortarea din Validation, nu am nimic in lista sortata, ba mai mult daca intru in data validation, ma trimite din nou sa aleg Lista si sursa, ca si cum as face de prima data.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: dezactivare subita data validation

Mesaj de Dr.Windows » Mar Mai 21, 2019 9:18 pm

Salut cristi_an,

Amesteci putin problemele mie mi-e neclar care este natura exacta a problemei tale... vorbesti de data validation si spui dupa aia ca
pe moment functioneaza sortarea in lista, insa la cateva zile daca dau sortarea din Validation, nu am nimic in lista sortata
Asa ca hai sa vedem daca putem ghici in "globul de cristal"... cu ajutorul catorva intrebari care poate ne aduc mai aproape de "adevar":
1. Fisierul contine cod VBA?
2. Problema se poate "reproduce" in orice alt fisier sau doar in ACEL fisier? Daca se faci aceiasi pasi intr-un fisier NOU se intampla la fel?
3. Daca totul se intampla numai in ACEL fisier se poate face o copie a lui cu un alt nume, sterge continutul (tot, dar in special datele confidentiale) si daca incerci sa refaci pasii cu DataValidation dar pe aceleasi coloane, dar cu date generice "A,B,C" puse in locul celor originale se intampla la fel?
Daca aici raspunsul este DA - poti sa atasezi fisierul aici?

Indigo-ONE
Mesaje: 434
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: dezactivare subita data validation

Mesaj de Indigo-ONE » Mar Mai 21, 2019 11:17 pm

In Data validation am urmat : Settings-Allow (List)-Source(am selectat o coloana, Ex =$J$9:$J$12)
OK. Ai creat intro celula un DV.
Vreau sa spun ca pe moment functioneaza sortarea in lista
Exista un cod VBA care face sortarea????
Cum adica "functioneaza sortarea in lista" ?
Alegi un element din DV iar apoi cu ajutorul unui cod VBA, sortezi o lista???

Cred ca folosesti termeni pe care nu ii cunosti....poate e cazul sa mai studiezi notiunile de baza...

DV se creaza, pentru a alege dintr-o lista, un element (sau mai multe dar cu ajutorul unui cod VBA).

Fisierul folosit are extensia .xlsx sau .xlsm ? (ai postat la excel 2010)
Salvezi apoi cumva fisierul in alt format? (.xls?)


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: dezactivare subita data validation

Mesaj de Dr.Windows » Mar Mai 28, 2019 10:53 am

Sa inteleg ca la fel de "subit" s-a rezolvat si problema?... cum?... ca mi-ar fi placut sa stiu si eu... :geek:

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2010”