Raport pontaj sumarizare date

Ce este nou in Microsoft Excel 2010?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2010
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Închis
georgi30
Mesaje: 22
Membru din: Mar Noi 15, 2011 10:22 pm

Raport pontaj sumarizare date

Mesaj de georgi30 » Mie Iul 04, 2018 4:33 pm

Buna ziua

Va rog mult sa ma ajutati si pe mine cu o solutie in urmatoarea sitautie: Am un potaj - o lista de persoane care ponteaza pe mai multe proiecte .

Am nevoie sa sumarizez aceste date pe urmatoarele criterii : perioada (luna) categorie, proiect, ore. Problema este ca o persoana se poate ponta intr-o luna pe mai multe proiecte... Cum sa sintetizez aceste date printr-o formula/raport care sa ma scuteasca de timp pierdut si erori de adunare..etc

Atasez un fisier - in primul sheet am datele asa cum sunt ele disponibile si in sheet-ul "raport" cam ce mi-as dori sa obtin. Desigur, orice solutie este binevenita. De asemeni daca s-a mai discutat subiectul va rog sa ma indrumati.

Va multumesc ff mult
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Raport pontaj sumarizare date

Mesaj de TudyBTH » Mie Iul 04, 2018 5:14 pm

Buna,
Pentru astfel de probleme exista in Excel Pivot Table.
Din pacate insa, folosirea lui implica respectarea anumitor criterii de aranjare a datelor sursa. Ele trebuie sa fie organizate intr-un tabel si sa resspecte regulile unei baze de date (toate valorile de pe o coloana sa fie de acelasi tip).
Deci datele sursa ar trebui sa arate cam asa (vezi Sheet1 in fisierul atasat)
Capture.JPG
iar rezultatul ar putea arata cam asa (Sheet2)
Capture1.JPG
Deci, daca aveti posibilitatea sa modificati formatul de inregistrae a datelor, va recomand sa o faceti.
Daca nu, obtinerea rezulatelor prin formule (ceva mai complicat decat cu Pivot) implica cunoasterea exacta a formatului si este de preferat ca acest format sa fie fix, adica numarul/ordinea liniilor si al coloanelor in care sunt date sa ramana acelasi. Deci, atasati fisierul real dupa ce stergeti sau inlocuiti datele din el cu date fictive.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2010”