Calculare zile inainte de 1900

Ce este nou in Microsoft Excel 2010?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2010
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Închis
Alexdanut
Mesaje: 8
Membru din: Joi Mai 03, 2018 7:51 pm

Calculare zile inainte de 1900

Mesaj de Alexdanut » Sâm Mai 12, 2018 12:04 am

Buna seara.
Este posibil sa calculezi zilele dintre urmatoarele date(exemple) : 25/04/1876 si 26/03/2017?
Am incercat cu formula DATEDIF, dar din cate am inteles excelul nu vede datele ce au ca an <1900, astfel imi returneaza #NUM.
Este vreo posibilitate, totusi?
Multumesc.

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Calculare zile inainte de 1900

Mesaj de TudyBTH » Sâm Mai 12, 2018 12:44 am

Buna,

Raspunsul scurt este DA, e posibil.
Insa nu e prea simplu. De exemplu depinde de calendarul la care se refera data respectiva. Cel Gregorian (actual) posibil sa nu fi existat in data respectiva! Practic trebuie sa cunosti istoria calendarelor dintre cele doua date ca sa poti calcula exact diferenta si deasemenea sa poti preciza dupa care calendar este definita fiecare dintre cele daua date.
Daca cauti ar trebui sa gasesti pe net cateva macro care pot calcula diferenta dar depinde de toate cele de mai sus (cel putin).

In concluzie, nu cunosc o cale simpla pentru problema asta, asa la modul general. Poate daca dezvolti putin subiectul gasim o "scurtatura".
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

Alexdanut
Mesaje: 8
Membru din: Joi Mai 03, 2018 7:51 pm

Re: Calculare zile inainte de 1900

Mesaj de Alexdanut » Sâm Mai 12, 2018 2:01 am

Multumesc pt informatii. Cred ca mi-am rezolvat problema, sau cel putin asa cred.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Liana
Mesaje: 46
Membru din: Mie Dec 14, 2016 6:07 pm

Re: Calculare zile inainte de 1900

Mesaj de Liana » Sâm Mai 12, 2018 11:14 am

Nu stiu la ce iti foloseste aceste calcule dar ele nu sunt precise.
Tine cont la ce a scris mai sus colegul de tipul de calendar dupa care faci transformarea.

Revenind la "rezolvarea" ta eu ma indoiesc ca este si corecta, nu tine cont de anii bisecti din acea perioada si ii foloseste pe cei din perioada cu +1000 in care sigur nu sunt acelasi numar de ani bisecti si mai sunt si alte lucruri de luat in seama.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2010”