INTREBARE!

Ce este nou in Microsoft Excel 2010?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2010
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Închis
Metranco
Mesaje: 167
Membru din: Mie Feb 19, 2014 2:38 pm
Localitate: Constanta

INTREBARE!

Mesaj de Metranco » Lun Apr 16, 2018 8:01 am

De ce nu ma lasa un sa fac sortarea la o foaie care este parolata?. Am bifat optiunea de sortare atunci cand parolez foaia. Dupa ce o parolez si vreau sa fac sortarea tabelului imi spune ca foaie este doar in citire, nu se poate modifica.
Anexez modelul
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: INTREBARE!

Mesaj de IPP » Lun Apr 16, 2018 10:13 am

Buna ziua

Din cate stiu, intr-o foaie protejata sortarea e permisa doar daca celule implicate nu sunt Locked (pt. verificare: Ctrl+1, tabul Protection) sau deblocate (inainte de protejarea efectiva a foii) pentru versiunile de Excel >=2007 prin selectare, tab-ul Review, Allow user to edit ranges.

IP

Metranco
Mesaje: 167
Membru din: Mie Feb 19, 2014 2:38 pm
Localitate: Constanta

URAT TARE!

Mesaj de Metranco » Lun Apr 16, 2018 10:51 am

Daca deblochezi celule pe care vrei sa le sortezi persoana respectica care face asta poate sterge din greseala vreo comanda din celule. smecheria era sa poata face doar sortare la tabelul respectiv, nimic altceva, de aceea am parolat foaia. nu merge sortarea daca parolezi foaia asta este, ghinion.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: INTREBARE!

Mesaj de IPP » Lun Apr 16, 2018 10:56 am

Ceea ce doriti se poate face cu macro care, rulat de un buton din foaie va trebui sa:
-deprotejeze foaia (fapt ce inseamna stocarea explicita a parolei undeva in editorul macro)
-faca sortarea propriuzisa
-reprotejeze foaia.

Cele de mai sus ar fi ceva de baza, adica stiind ca e vorba despre o sortare simpla si in ce consta aceasta. Daca e vorba de sortari dupa criterii multiple si nepredefinite si cu revenire la o afisare initiala, atunci codul poate deveni destul de complicat si mai bine ramaneti la varianta "ghinion", nu se poate

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2010”