Calcul distante intre locatii

Ce este nou in Microsoft Excel 2010?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2010
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Închis
gh19612005
Mesaje: 205
Membru din: Lun Dec 28, 2009 6:10 pm
Localitate: Pitesti

Calcul distante intre locatii

Mesaj de gh19612005 » Joi Oct 19, 2017 12:19 pm

Buna ziua
Va rog mult sa ma ajutati in rezolvarea urmatoarei probleme:
Am locatiile de plecare P1, P2, ..., Pn individualizate prin coordonatele xp, yp.
Am locatiile de sosire (alimentare) T1, T2, ..., Tm fiecare avand coordonate xt, yt.
As vrea sa le pot ordona in functie de distanta dintre ele, adica T1 e mai aproape de P5, T2 e mai aproape de P2...(nu ca asa ar fi in fisierul atasat :) )
Si mai complicat...daca fiecare locatie T ar avea nevoie de "u" "alimentari", cum ar fi optim sa le aloc (T1 de la P5, P7, P3...; T2 de la P2, P6, P4...).

Multumesc!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
G.H.

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Calcul distante intre locatii

Mesaj de TudyBTH » Joi Oct 19, 2017 8:16 pm

Buna,

Nu reiasa foarte clar situatia din descrierea pe care ati dat-o.
Asa la modul general, ar trebui calculate distantele intre oricare doua perechi de locatii PxTy pentru a face orice sortare.
Daca locatiile la care va referiti sunt locatii geografice iar alimentarile se refera la vehicule, ideal ar fi sa utilizati Google API pentru aflarea distantei rutiere intre cele doua locatii, distante care difera destul de mult fata de lungimea segmentului de dreapta care uneste cele doua puncte.
Ar fi util sa descrieti putin situatia concreta.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

gh19612005
Mesaje: 205
Membru din: Lun Dec 28, 2009 6:10 pm
Localitate: Pitesti

Re: Calcul distante intre locatii

Mesaj de gh19612005 » Joi Oct 19, 2017 10:36 pm

TudyBTH scrie: Asa la modul general, ar trebui calculate distantele intre oricare doua perechi de locatii PxTy pentru a face orice sortare.
Ati inteles foarte bine. Pe mine ma intereseaza modelul...instrumentul prin care as putea rezolva aceasta problema...mai ales punctul al doilea.
Adica sa am ca input o lista de locatii de plecare, o lista de locatii de sosire si un necesar "u" de alimentari si sa obtin, pentru fiecare locatie de sosire grupul, optimizat, de locatii de plecare.
Ideea era ca daca P1 trimite la T3, care e cel mai aproape, nu mai poate trimite si la T5...chiar daca e la distanta egala.
Pentru un numar mic de locatii, as putea face aceste calcule si sortari manual, dar trebuie sa utilizez un numar destul de mare...de ordinul sutelor...
G.H.

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Calcul distante intre locatii

Mesaj de TudyBTH » Vin Oct 20, 2017 2:05 am

Avand in vedere numarul de locatii (ordinul sutelor) s-ar impune scrierea unui program VBA pentru aceasta.
Rezolvarea in Excel ar presupune formarea intai de perechi PxTy in toate combinarile posibile, calcularea distantei si apoi ordonarea lor de la mic la mare. Aceasta ar presupune cateva sute de mii de linii cu formule.
Nu prea inteleg rolul celor "u" alimentari in aceasta ecuatie. Oricate alimentari ai face pentru o locatie de plecare P, distanta pana la cea mai apropiata locatie T ramane aceasi. Explicati mai clar situatia concreta (lasati pentru moment la o parte Solutia si explicati despre ce este vorba in realitate).
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

gh19612005
Mesaje: 205
Membru din: Lun Dec 28, 2009 6:10 pm
Localitate: Pitesti

Re: Calcul distante intre locatii

Mesaj de gh19612005 » Vin Oct 20, 2017 6:24 am

Sa spunem ca la T1 trebuie sa ajunga u=4 alimentari. Din calcule reiese ca locatiile de plecare mai apropiate de T1 sunt...P3, P4, P7 si P9 :) . Dar constatam ca mult mai aproape de P7 este T3, deci P7 il orientam catre T3, iar catre T1 va pleca din P5...care este urmatoarea locatie in ordinea distantelor.
Cam asta ar fi logica.
Ar mai fi situatia in care numarul de locatii P e mai mic decat produsul T*u ... atunci ori raman cateva locatii T nealimentate...cele mai indepartate; ori micsoram numarul "u"...
G.H.

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Calcul distante intre locatii

Mesaj de TudyBTH » Vin Oct 20, 2017 12:35 pm

Buna,

Inteleg/deduc din ceea ce spuneti ca:
- Exista un numar necesar de destinatii n=Suma(Tx*ux )=(T1*u1+T2*u2+...)
- Exista un numar disponibil de plecari m, din locatiile Py (P1,P2, ... , Pm)
- Nu exista o relatie definita intre m si n (deci nu se garanteaza acoperirea tuturor destinatiilor si nici folosirea tuturor plecarilor)
- Trebuie formate perechi Px-Ty astfel incat suma totala a distantelor Px-Ty sa fie minima.
Asta doriti?
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

gh19612005
Mesaje: 205
Membru din: Lun Dec 28, 2009 6:10 pm
Localitate: Pitesti

Re: Calcul distante intre locatii

Mesaj de gh19612005 » Vin Oct 20, 2017 1:15 pm

TudyBTH scrie:Buna,

Inteleg/deduc din ceea ce spuneti ca:
- Exista un numar necesar de destinatii n=Suma(Tx*ux )=(T1*u1+T2*u2+...)
Corect...doar ca eu ma gandisem la cazul particular u1=u2=...=ux=u. Daca se poate face cum ziceti dv., cu atat mai bine...
TudyBTH scrie: - Exista un numar disponibil de plecari m, din locatiile Py (P1,P2, ... , Pm)
- Nu exista o relatie definita intre m si n (deci nu se garanteaza acoperirea tuturor destinatiilor si nici folosirea tuturor plecarilor)
- Trebuie formate perechi Px-Ty astfel incat suma totala a distantelor Px-Ty sa fie minima.
Asta doriti?
DA! Ati sintetizat perfect problema!
G.H.

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Calcul distante intre locatii

Mesaj de TudyBTH » Vin Oct 20, 2017 4:01 pm

Aveti in atasament o solutie.
In foile 'Plecari' si 'Destinatii' introduceti lista locatiilor corespunzatoare cu coordonatele.
In foaia 'Rezultat' veti obtine lista celor mai apropiate locatii de plecare pentru fiecare destinatie, in limita locatiilor de plecare disponibile.
Fisierul este .xlsm, deci va trebui sa acceptati folosirea macro la deschidere.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

gh19612005
Mesaje: 205
Membru din: Lun Dec 28, 2009 6:10 pm
Localitate: Pitesti

Re: Calcul distante intre locatii

Mesaj de gh19612005 » Vin Oct 20, 2017 11:00 pm

Dupa cateva incercari cu mai multe seturi de date, s-ar parea ca solutia dv. este exact ce imi doream!
Va multumesc din suflet!
Cu stima!
G.H.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2010”