IMAGINE DE FOND

Ce este nou in Microsoft Excel 2010?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2010
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc

IMAGINE DE FOND

Mesajde Constantin » Joi Sep 28, 2017 3:51 pm

Buna ziua
As vrea sa stiu daca o imagine ar putea fi folosita ca "FOND" la foaia de lucru, sau daca peste foaia de lucru ar putea fi plasata (in transparenta) o imagine care sa nu afecteze functionabilitatea celulelor.
Multumesc.
Constantin

Re: IMAGINE DE FOND

Mesajde IPP » Vin Sep 29, 2017 1:01 pm

Buna ziua

Nu stiu daca nu s-a mai raspuns la aceasta intrebare dar...
Da, in principiu se poate. In tab-ul Page Layout, apasati butonul Background si, in fereastra care se deschie navigati si selectati imaginea dorita.

Acum intrebarea este daca va si foloseste la ceva avand in vedere urmatoarele:
-Acel background nu apare la tiparire
-daca folositi o poza mai mica, acea poza e multiplicata automat astfel incat sa fie "acoperita" intreaga suprafata a ecranului.
-poza aceea poate sa arate diferit de la calculator la calculator, in functie de rezolutia monitorului.
-daca acea poza nu e prelucrata in prealabil, poate contine culori suficient de puternice incat sa oboseasca/enerveze pe cei care vor lucra cu ea pe fundal

IP
IPP
Moderator
Moderator

Re: IMAGINE DE FOND

Mesajde Constantin » Lun Oct 02, 2017 7:41 am

Multumesc.
Inconvenientele mentionate nu m-ar afecta prea mult deoarece rezultatul nu ar trebui tiparit si nici folosit pe mai multe PC-uri.
As vrea sa "construiesc " o harta interactiva, folosind o harta reala ca fundal iar liniile si coloanele ca si coordonate.
Multumesc din nou.
Constantin

Înapoi la Intrebari despre Excel 2010