PERIOADA!

Ce este nou in Microsoft Excel 2010?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2010
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc

PERIOADA!

Mesajde Metranco » Mie Sep 20, 2017 2:46 pm

Scriu in coloana A2 perioada si in coloana B2 sa imi apara nr. de ore
am tot cautat pe net sintaxa dar nu am gasit.
anexez exemplul
Multumesc pentru ajutor!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Metranco

Re: PERIOADA!

Mesajde IPP » Mie Sep 20, 2017 3:03 pm

Buna ziua

Daca introduceti informatia intr-un mod mai apropiat de ce stie Excel, de ex. 7:30-15:30 ar trebui sa va fie suficienta formula
=(TIMEVALUE(MID(A2;FIND("-";A2)+1;5))-TIMEVALUE(LEFT(A2;FIND("-";A2)-1)))*24

daca nu, va trebui modificata cu o functie de inlocuire prealabila a punctului care separa ora de minute cu doua puncte.
=(TIMEVALUE(MID(SUBSTITUTE(A2;".";":");FIND("-";A2)+1;5))-TIMEVALUE(LEFT(SUBSTITUTE(A2;".";":");FIND("-";A2)-1)))*24

De asemenea, formula de mai sus nu stie sa trateze situatiile in care ora de final este mai mica decat cea de start (cum ar fi situatia in care se intra intr-o tura seara si se iese a doua zi dimineata

IP
IPP
Moderator
Moderator

Mesajde Metranco » Joi Oct 05, 2017 2:31 pm

dar daca trec doar 7-14 fara time (7:00-14:00).
am incercat sa scot time-ul dar nu mai ruleaza
Metranco

Mesajde IPP » Joi Oct 05, 2017 3:14 pm

Buna ziua

Pe scurt, in conditiile date, variantele sunt:
1. folositi formula respectiva si va autoimpuneti sa respectati un standard ("patern") de introducere al informatiei cf. acelei formule.
2. va autoimpuneti un standard de introducere a informatiei si va faceti o formula conforma.
3. faceti o lista cu modalitatea in care introduceti informatia si va faceti o formula conforma. In cazul dvs. asta ar implica (minimal) ceva de genul: "sa trateze situatii in care ora e scrisa sau nu cu 0 in fata, sa fie scrise sau nu minutele si combinatii intre cele doua situatii etc.). Cu cat veti folosi mai multe modalitati de a scrie informatia, cu atat se va mari formula si vor scadea sansele sa gasiti formula finala 100% functionala.
Nu stiu cine ar putea ghici toate modalitatile in care veti introduce dvs. informatia ca sa poata scrie o formula pe deplin si in toate situatiile functionala.

Altfel, raspunsul corect ar fi: lucrati cu data si ora in formatul si tipul de informatie pe care il stie Excel, nativ mai ales daca aveti de facut calcule cu acele informatii. Orice altceva este doar un workaround cu sanse mai mari sau mai mici de reusita.

IP
IPP
Moderator
Moderator

Înapoi la Intrebari despre Excel 2010