Consolidare sheet-uri tabele fisiere diferite

Ce este nou in Microsoft Excel 2010?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2010
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Închis
georgi30
Mesaje: 22
Membru din: Mar Noi 15, 2011 10:22 pm

Consolidare sheet-uri tabele fisiere diferite

Mesaj de georgi30 » Mar Mar 14, 2017 2:44 pm

Buna ziua,

Sunt un umil autodidact utilizator excell, permanent am ceva de invatat...

Provocarea de azi: am 3 fisiere excell cu date care trebuie sa se reconcilieze in al patrulea, adica acesta este un fel de tabel total unde trebuie sa aduc datele din celelalte 3.

Am incercat sa fac asta cu Vlookup si a mers o vreme, problema este ca ... evident, campurile se modifica in cele 3 tabele, deci ca sa citeasca formula trebuie sa le updatez in al 4lea... manual! Ca lucurile sa nu fie niciodata simple, in cele 3 mai umbla si alte persoane si se mai modifica randurile ...deci formula mea se duce dreaq!

Intrebare : pot folosi alte formule in afara Vlookup? Presimt ca raspunsul cel mai bun la problema mea este un macro... dar nu ma descurc cu sintaxa. Pt ca daca se strica ceva, sa o repar singurica.

Daca s-a mai discutat undeva acest subiect, va rog sa ma indrumati si sa stergeti acest post

Multumesc fff mult!

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Consolidare sheet-uri tabele fisiere diferite

Mesaj de TudyBTH » Mar Mar 14, 2017 2:56 pm

Buna,

Excelul este croit pentru separarea datelor dupa mai toate criteriile posibile.
Pentru a face o centralizare de date, mai ales din fisiere diferite, solutiile oferite de Excel au anumite limitari (sau domenii de aplicabilitate), adica nu exista o solutie general-valabila.
De aceea, pentru astfel de cazuri se construiesc solutii particularizate pe cazuri concrete (in functie de aranjare a datelor, tipul de date, etc).
Din aceste motive, pentru a va putea oferii solutii trebuie sa avem la dispozitie fisierele din care se vor extrage datele. Daca aceste fisiere contin date sensibile, va trebui sa le inlocuiti cu date similare care sa pastreze pozitia si tipul datelor reale.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

Nills
Mesaje: 211
Membru din: Sâm Ian 23, 2016 11:24 am

Re: Consolidare sheet-uri tabele fisiere diferite

Mesaj de Nills » Mar Mar 14, 2017 5:36 pm

Buna,

Cateva intrebari:
1. fisierele din care trebuiesc aduse datele, sunt in acelasi folder sau in fisiere separate;
2. tabele sunt chiar tabele? (Insert - table) sau doar le-ai denumit tabele;
3. denumirea coloanelor (header) este aceeasi si in aceeasi ordine in toate fisierele?
4. daca nu sunt acelasi numar de coloane, ele trebuie importate sau nu?
5. in fisierul in care vrei sa aduci datele, sunt scrise denumirile coloanelor (headere)? sau trebuie copiat si acesta.
6. In fisierele de unde se copiaza date sunt mai multe foi?, daca da, care este numele foilor din care trebuiesc copiate datele.
I don't care what you think of me! Unless you think I'm awesome – in which case, you're right! Carry on :D

ci3
Mesaje: 156
Membru din: Dum Apr 25, 2010 4:17 pm

Re: Consolidare sheet-uri tabele fisiere diferite

Mesaj de ci3 » Joi Mar 16, 2017 12:52 pm

Cu Index si Match ai incercat? Pare mult mai flexibil.

georgi30
Mesaje: 22
Membru din: Mar Noi 15, 2011 10:22 pm

Re: Consolidare sheet-uri tabele fisiere diferite

Mesaj de georgi30 » Mie Iul 18, 2018 10:33 am

Buna ziua,

Revin la acest subiect mai vechi cu urmatoare rugamine :
Se da un fisier excel cu sheet-uri multiple ( 1 sheet= 1 factura care contine aceleasi campuri. Variabile => cod proiect, denumire, suma )
Am nevoie ca in ultimul sheet sa fie o consolidare a celorlalte sheet-uri. Adica un total al valorilor facturate pe proiecte sa zicem...In fiecare luna apare un nou sheet care trebuie adunat la total

Am atasat un fisier aproximativ.

Multumesc
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

H2SO4
Mesaje: 135
Membru din: Mar Apr 19, 2016 12:50 pm

Re: Consolidare sheet-uri tabele fisiere diferite

Mesaj de H2SO4 » Mie Iul 18, 2018 6:50 pm

@ georgi30,

E bine ca revii dupa un an, dar timp de un an nu ti-ai gasit timp sa raspunzi celor care au incercat sa te ajute.
“Tell me and I forget, teach me and I may remember, involve me and I learn.”

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2010”