mesaj de atentionare

Ce este nou in Microsoft Excel 2010?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2010
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Închis
Jokerul
Mesaje: 545
Membru din: Vin Iul 03, 2009 11:06 pm

mesaj de atentionare

Mesaj de Jokerul » Lun Apr 06, 2015 12:31 pm

Salutare,

Cum pot face ca intr-o serie de celule sa imi apara un mesaj de eroare ca s-a depasit o anumita valoare si sa nu-mi dea voie sa merg mai departe.

Practic in intrevalul de celule B3:F3 "marchez" cu cifra 1 raspunsul corect. Se accepta doar un singur raspuns, daca din greseala "marchez" si alta celula cu o cifra sa nu-mi dea voie acest lucru.
Am atasat un fisier unde se poate vedea mai bine ceea ce vreau sa fac.

Multumesc!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Tocmai cand credeam si eu ca o scot la capat,
se gasi unul sa mute capatul mai incolo ...

cip.st
Moderator
Moderator
Mesaje: 550
Membru din: Vin Iun 06, 2014 1:43 pm
Localitate: Iași

Re: mesaj de atentionare

Mesaj de cip.st » Lun Apr 06, 2015 12:40 pm

Cred că ieși mai „ieftin” cu 5 option button.
Când se selectează unul automat deselectează celelalte

Dacă e musai cu mesaj, atunci Data validation / custom / formula = sum($b$3:$f$3)=1, editezi mesajul și fereastra după plac.

PS. eventual, formula =(sum($b$3:$f$3)=1)*(count($b$3:$f$3)=1), ca să fii sigur că e doar un răspuns
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Jokerul
Mesaje: 545
Membru din: Vin Iul 03, 2009 11:06 pm

Re: mesaj de atentionare

Mesaj de Jokerul » Lun Apr 06, 2015 1:38 pm

Este foarte buna ideea cu option button. Ideea este ca vreau sa pun mai multe intrebari si atunci nu mai merge cu option button.
Se poate face si ceva ca la sfarsitul testului sa am un buton care sa imi treaca toate butoanele in unchecked.

Multumesc!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Tocmai cand credeam si eu ca o scot la capat,
se gasi unul sa mute capatul mai incolo ...

cip.st
Moderator
Moderator
Mesaje: 550
Membru din: Vin Iun 06, 2014 1:43 pm
Localitate: Iași

Re: mesaj de atentionare

Mesaj de cip.st » Lun Apr 06, 2015 1:51 pm

este ca vreau sa pun mai multe intrebari si atunci nu mai merge cu option button
Pune câte un grup de butoane pentru fiecare întrebare. (Dacă le pui într-un grup box devin independente de unele de altele - nu trebuie copiate ci doar inserate.)
Se poate face si ceva ca la sfarsitul testului sa am un buton care sa imi treaca toate butoanele in unchecked.
mai simplu ar fi să pui 0 sau să ștergi valorile din celule cu rezultatul selecției (în exemplul meu, fiind un singur grup e I5)

zvonacfirst
Mesaje: 105
Membru din: Mie Feb 19, 2014 10:41 pm

Re: mesaj de atentionare

Mesaj de zvonacfirst » Mie Apr 05, 2017 7:39 am

Salutari.
Am o nelamurire legata tot de utilizarea grupurilor independente de option buttons, asa ca utilizez acest topic cu speranta ca initiatorul lui nu se va supara.
Nu stiu ce nu fac bine dar ceva nu functioneaza cum trebuie in workbook-ul atasat.
Cred ca puteti sa va dati seama ce gresesc deschizandu-l asa ca nu mai detaliez.
Multumesc.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

zvonacfirst
Mesaje: 105
Membru din: Mie Feb 19, 2014 10:41 pm

Re: mesaj de atentionare

Mesaj de zvonacfirst » Mie Apr 05, 2017 8:29 am

Nu mai pot edita postarea anterioara, dar revin cu o observatie.
Am continuat sa introduc Group box-uri si Option buttons si am observat ca intotdeauna cele care nu functioneaza corect sunt primul si ultimul rand, respectiv al cincilea buton al primului rand si al cincilea buton al ultimului rand care au o dependenta intre ele. La fiecare rand nou completat cu butoane, butonul al cincilea functioneaza dependent de butonul al cincilea de pe primul rand.
Nu inteleg care este problema. De ce se intampla asta?
Atasez din nou fisierul.
Multumesc mult.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: mesaj de atentionare

Mesaj de TudyBTH » Mie Apr 05, 2017 10:44 am

Buna,

Pentru Form Controls, cel mai eficient mod de a le grupa (din cate stiu eu) este sa introduci intai checkBoxurile si apoi sa introduci GrupBoxurile, trasand conturul acestuia peste fiecare grup de CheckBoxuri care trebuie sa functioneze independent. Dupa aceasta poti selecta Cell Link pentru fiecare). Pentru Form Controls nu stiu sa existe un camp in meniu de unde sa ii poti stabili individual grupul din care sa faca parte (lucru pe care il poti face doar prin cod VBA din cate stiu eu).

Daca vrei ai un control mai bun asupra apartenentei fiecarui CheckBox la un anumit grup, o solutie ar fi sa folosesti ActiveX Control. La acestea, in Properties ai campul Grup Name in care poti stabili pentru fiecare numele grupului din care face parte.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

zvonacfirst
Mesaje: 105
Membru din: Mie Feb 19, 2014 10:41 pm

Re: mesaj de atentionare

Mesaj de zvonacfirst » Mie Apr 05, 2017 12:13 pm

OK. Am refacut totul si am facut asa cum mi-ai sugerat, adica am introdus mai intai toate checkboxurile dupa care am trasat groupboxurile.
Acum functioneaza.
Multumesc mult.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2010”