Cautare avansata in forum folosind Google

Ce este nou in Microsoft Excel 2010?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2010
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc

Cautare avansata in forum folosind Google

Mesajde gecs » Mie Ian 13, 2010 10:04 am

Ca in multe alte forumuri similare, cautarea, chiar si avansata, nu e foarte performanta.
Pentru o cautare dupa mai multe cuvinte, sau rafinata "in trepte" se poate folosi chiar Google.

Primul pas e acela de a selecta si copia adresa forumului din bara de adrese a browser-ului:
adresa_forum.JPG

Pasul al doilea este acela de a face o cautare obisnuita cu Google dupa primul cuvant:
cautare_1.JPG

Dupa cum se vede in poza de mai sus eu am cautat chiar cuvantul "cautare".

Al treilea pas este folosirea optiunii "Advanced Search" (in dreapta butonului "Search"):
cautare_avansata.JPG

Pentru a rafina prima data cautarea, in Advanced Search se indica la "Search within a site or domain" numele site-lui (in cazul nostru adresa copiata la pasul 1 - click -> Paste) si apoi se apasa pe butonul "Advanced Search".

Rezultatele se vad in poza urmatoare:
cautare_2.JPG

Deja avem rezultate doar din site-ul http://www.itlearning.ro/forum, dar putem rafina si mai mult cautarea.
Putem adauga a doua "treapta" a cautarii tastand unul sau mai multe cuvinte (eu am adaugat cuvantul "conditie") in textbox-ul din ecranul urmator:

Vom obtine urmatoarele rezultate:
cautare_3.JPG
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
gecs
Moderator
Moderator

Înapoi la Intrebari despre Excel 2010