Cum calculeaza excelul linia de tendinta a unui grafic?

Ce este nou in Microsoft Excel 2010?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2010
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc

Mesajde gh19612005 » Joi Mai 17, 2018 8:21 am

Buna dimineata!
Am cautat aici https://support.office.com/ro-ro/article/ad%C4%83ugarea-unei-linii-de-medie-mobil%C4%83-sau-de-tendin%C8%9B%C4%83-%C3%AEntr-o-diagram%C4%83-fa59f86c-5852-4b68-a6d4-901a745842ad, dar nu m-am lamurit cum se determina acele constante...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
gh19612005

Re: Cum calculeaza excelul linia de tendinta a unui grafic?

Mesajde Tzica » Joi Mai 17, 2018 9:00 am

Strict la intrebarea , "Cum calculeaza excelul linia de tendinta a unui grafic?"

Avand un tip de graphic, line sau scatter plot, selectam seria, click-aim dreapta, si din meniul derulant selectam "Add Trendline".Se va deschide o fereastra de optiuni, unde putem selecta tipul de trend, si si altele.
Mai departe...musai sa avem cunostinte de statistica, pentru a intelege ce tip de trend alegem ( liniar, logaritmic, exponential etc...), sau de de alegem un tip de trend in detrimental altuia/altora.
Putintel off topic, chiar daca nu avem un graphic ( desi in esenta tot la graphic e bine sa se ajunga, cand e vorba de prognoze, caci "o imagine face cat o mie de cuvinte"), mai sunt si anumite functii (Trend, Slope, etc..) mai exista si add-innul, "Analize toolpack".In fine...
Tzica

Mesajde gh19612005 » Joi Mai 17, 2018 9:30 am

Am deschis acest topic deoarece folosesc o aplicatie oarecum similara excelului, unde pot crea grafice si daca as intelege cum se genereaza tendinta, as mai crea o serie care sa simuleze acea tendinta.
gh19612005

Mesajde Tzica » Joi Mai 17, 2018 10:28 am

Pai, nu ramane decat sa "butonati" in excel.Teoria e destul de stufoasa, implica citirea multor pagini , ca si surse puteti accesa biblioteca digitala ase. Practic, formulele respective, de ex ; " a +bx", nu sunt licente excel (ma rog...Microsoft). Iaca un alt linck, o alta sursa care descrie procesul ( ma rog, una din metode... asa de placerea socializarii, eu folosesc metoda triplu exponentiala aka HoltWinters multiplicativa).

http://aurapopa.ase.ro/files/MRK_S12_Ap ... 20CURS.pdf
Tzica

Mesajde gh19612005 » Joi Mai 17, 2018 11:46 am

Multumesc mult!
M-am uitat prin articolul mentionat, m-am descurajat...Am incercat metoda mediilor mobile pe o serie cam de 500 de puncte, dar fara nicio ciclicitate...n-a iesit nimic rezonabil. Mai departe n-am mers. Ramane ca cineva sa implementeze in aplicatia mea calculul automat al trendului, sau, pana atunci, sa descarc datele in Excel si sa incerc sa fac aici ceea ce mi-as dori.
gh19612005

Mesajde Tzica » Joi Mai 17, 2018 12:00 pm

Echhh... dupa cum am spus..e o alegere solomonica..sa alegem metoda potrivita.Implica si rationament profesional, rabdare..si mult common sens.In fine, daca e de interes cum se caluleaza de mana coeficientii a si b ( metoda liniara) , am descoperit prin pod doua chestii, poate ajuta in intelegerea complexitatii ( nu imposibilitatii !!) alegerii metodei potrivite.Metoda mediilor mobile este mai mult decat ok..doar ca..trebuie sa alegem (trei, patru..cinci ..etc..).Basca daca alegem un numar cu sot ( 4, 6,12 etc..) trebuie sa..o centram .In fine, incepeti cu bazele, metoda liniara iaca, atasez cele doua materiale.Incepeti cu word-ul.Succes.
Tzica

Mesajde gh19612005 » Joi Mai 17, 2018 2:00 pm

Rezultatul, atasat.
Multumesc!
gh19612005

Mesajde Tzica » Joi Mai 17, 2018 5:13 pm

E o mica eroare, si anume ca valorile cu zero nu se iau in calcul, denatureaza seria cronologica.Am adaugat o foaie, in care am eliminat , conform norme unde y=zero.(Bine...se pot face speculatii pentru serii de timp cu inregistrari zero..dar...in fine). La un R patrat asa mic, zic io ca nu e ok metoda liniara (ar trebui sa fie undeva pe la 0.6 in sus).Dar chiar si asa, interpretarea spune ca " doar 0.2 din date sunt explicate de model".
Tzica

Mesajde Tzica » Joi Mai 17, 2018 5:56 pm

Ok...la cati "dintzishori" are respectiva serie...zic io ca HoltWinters e rezolvarea.Iaca un link cu basic-ul, un exemplu care se poate face in excel.Merita incercat !!
http://www.real-statistics.com/time-ser ... rs-method/

Succes.
Tzica

Mesajde gh19612005 » Vin Mai 18, 2018 11:35 am

Daca m-ati fi cunoscut inainte, acum nu m-ati mai recunoaste...in sensul cu nu prea mai am ... urechi... :?
gh19612005

Următorul

Înapoi la Intrebari despre Excel 2010