Din nou despre numarare obiecte :)

Ce este nou in Microsoft Excel 2010?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2010
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Închis
gh19612005
Mesaje: 205
Membru din: Lun Dec 28, 2009 6:10 pm
Localitate: Pitesti

Din nou despre numarare obiecte :)

Mesaj de gh19612005 » Vin Mar 23, 2018 2:15 pm

Buna ziua
Daca tot m-ati ajutat mai devreme, indraznesc sa va supun atentiei o alta lucrare ce, deocamdata, o rezolv destul de migalos.
In fisierul atasat am exportul unei interogari a unei baze de date. De data asta am pastrat structura fisierului :) ...doar in coloanele galbene am introdus formule pentru a-mi fi mai usor pentru exemplificare...altfel mi se exporta valori.
Am un numar de obiecte care intr-o zi pot functiona toata ziua, o fractiune de zi sau deloc.
Obiectele sunt grupate, fiecare clasa de grupuri fiind inclusa intr-un grup superior (cum ar fi platforma; sectie; fabrica; grup de fabrici...etc)
Obiectele au mai multe proprietati. Cele 3 "Proprietati_c" sunt intotdeauna prezente.
Daca in decursul unei luni una dintre proprietatile "_b" sau "_a" ale unui obiect se modifica, pentru obiectul respectiv se adauga alte trei linii...(vezi liniile cu font colorat din exemplu).
Problema: trebuie sa numar obiectele care au funtionat in perioada respectiva, in mod unic, in conditii stabilite de combinari ale proprietatilor "_c" (doar "_c 1" sau doar "_c 2" sau doar "_c 1" si "_c 3" sau toate trei...)
Alta sarcina este sau adun productia pe diferite categorii de proprietati.

Toate acestea le fac acum prin prelucrarea fisierului (verificarea obiectelor multiplicate), apoi prin filtrari si folosirea functiei subtotal.
Daca aveti idei si puteti si sa le puneti in practica, v-as fi recunoscator pentru ajutor!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
G.H.

gh19612005
Mesaje: 205
Membru din: Lun Dec 28, 2009 6:10 pm
Localitate: Pitesti

Re: Din nou despre numarare obiecte :)

Mesaj de gh19612005 » Joi Apr 05, 2018 10:23 am

Buna ziua
Am incercat eu niste formule...dar nu sunt satisfacatoare.
In pagina Rezultat 1, primul tabel imi da de furca, nu reusesc sa numar doar valori unice...de asemenea nu stiu sa-i spun sa numere obiectul x la rubrica "Proprietate_b" cea mai recenta (in exemplu, Obiectul 2 la Proprietate_b 2).
La fel, in tabelul din foaia Rezultat 2...jale...
Va rog mult, ajutor!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
G.H.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2010”