Validare text

Ce este nou in Microsoft Powerpoint 2010?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Powerpoint 2010
Slide-uri, Big impact, More impact, Presentation Skills, etc
Închis
GYEBILY
Mesaje: 398
Membru din: Mar Noi 30, 2010 8:12 pm
Localitate: Pitesti
Contact:

Validare text

Mesaj de GYEBILY » Mie Apr 13, 2011 8:07 pm

Salut. Am de realizat o prezentare si la un anumit moment trebuie sa am o conditie de validare in functie de datele introduse de la tastatura. Daca datele sunt corecte prezentarea sa mearga mai departe daca nu sa ramana la acel moment. Ceva de genul am vazut in cursurile de pe acest site cand eream obligat sa introduc o formula de la tastatura pentru ca prezentarea sa mearga mai departe. Pot face acest lucru in power point 2010? Multumesc.
Ultima oară modificat Joi Apr 14, 2011 6:59 pm de către smcsa, modificat 1 dată în total.
Motiv: schimbat case titlu

GYEBILY
Mesaje: 398
Membru din: Mar Noi 30, 2010 8:12 pm
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: Validare text

Mesaj de GYEBILY » Joi Apr 14, 2011 6:19 pm

Am pus si un fisier pentru a vedea mai exact cea ce doresc sa fac.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Ultima oară modificat Joi Apr 14, 2011 6:58 pm de către smcsa, modificat 1 dată în total.
Motiv: Inlocuit xlsx cu jpg

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Validare text

Mesaj de Dr.Windows » Joi Apr 14, 2011 7:07 pm

Eu inca nu am inteles ce anume vrei sa faci in PowerPoint dar atasezi un fisier XLS... asa ca incerc sa dau o solutie pronind de la tema initiala.. .adica sa faci un PPT(X) dar pentru ca acesta trebuie sa contina un macro pentru a putea face limitarea avanzari in functie de o conditie acest fisier trebuie sa fie PPTM (sau PPSM daca este direct slide show) - exemplul atasat este PPT pentru ca se poate aplica la orice versiune de PowerPoint (inclusiv 2003).

In slide-ul din exemplu apare la un moment dat o intrebare "grea": "Cat fac 1+1" si ai o caseta de text in care daca nu pui valoarea corecta (ghici cat... :lol: ) nu vei putea sa treci mai departe.

Codul care face asta este urmatorul:

Cod: Selectaţi tot

Private Sub CommandButton1_Click()
    On Error Resume Next
    With SlideShowWindows(1).View
        currentSlide = .CurrentShowPosition
        If Me.TextBox1.Value = 2 Then
            Me.TextBox1.Value = 0
            .GotoSlide .CurrentShowPosition + 1
        Else
            MsgBox "Valoare incorecta. Mai incercati inca o data!"
            Me.TextBox1.Value = 0
            .GotoSlide .CurrentShowPosition
        End If
    End With
    
End Sub
Ideea este ca cel putin la slide-ul unde nu vrei sa treaca mai departe trebuie sa dezactivezi "avansarea la mouse" numai ca in acest caz avansarea se poate face si cu Enter... de aceea tot show-ul ar trebui sa fie facut ca pentru "kiosk mode" si puse butoane de Inainte/Inapoi in toate slide-urile, mai putin in cele in care faci verificarea via VBA.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

GYEBILY
Mesaje: 398
Membru din: Mar Noi 30, 2010 8:12 pm
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: Validare text

Mesaj de GYEBILY » Joi Apr 28, 2011 3:11 pm

Cam asa am gandit-o eu prezentarea. In fiecare slide care contine litere vreau sa adaug si o caseta unde utilizatorului i se cere sa introduca litera A, daca acesta a introdus corect va primi un mesaj "corect, acum putem trece la litera urmatoare"etc., daca utilizatorul a introdus gresit va primii un alt mesaj ex."fi mai atent, mai incearca odata, tasteaza litera A" .Rezultatul se vrea a fi un power point show din care un copil sa invete literele si cateva cuvinte deocamdata in functie de ideile care i-mi mai vin. Din pacate nu pot atasa tot din cauza mărimii.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Powerpoint 2010”