www.Cursuri-Excel.ro     www.Cursuri-Access.ro     www.Cursuri-Powerpoint.ro     www.Cursuri-Outlook.ro     www.Cursuri-Word.ro     www.CursuriProject.ro    

Trimitere automata email

Ce este nou in Microsoft Outlook 2010?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Outlook 2010
Gestionare Inbox, Scriere/Trimitere email-uri, Colaborare, etc

Trimitere automata email

Mesajde angelfire » Vin Sep 25, 2015 12:49 pm

salut,

ceea ce vreau pare destul de simplu, insa dupa ceva search pe net nu am gasit.

deci as vrea sa setez un mail recurent care sa se trimita automat in fiecare zi la o anumita ora, catre acelasi grup de adrese.

continutul emailului e doar text si un link.

poate ma puteti ajuta.

mersi
angelfire

Re: Trimitere automata email

Mesajde Dr.Windows » Vin Sep 25, 2015 9:41 pm

Din pacate Outlook nu ofera o functionalitate "nativa" care sa faca acest lucru.
Exista totusi 2 variante "semi-automate".

1. Prima varianta si cea mai simpla ar fi crearea unui "Quick Step" care la o simpla apasare sa trimita un mesaj catre un destinatar "fix" si eventual si cu un subiect/continut fix. Problema ar fi sa-ti reaminteasca cineva ca trebuie trimis... ;)

2. Crearea unui task special in Outlook, care are posibilitatea sa trimita si un mesaj atunci cand taskul este completat - avantajul ar fi ca poate fi setat un "reminder" si atunci la bifarea taskului ca si completat, va pleca automat mesajul catre destinatarul ales si fiind un task recurent iti va reaminti cand trebuie trimis urmatorul mesaj. Pentru detalii completa vezi articolul de pe site-ul Microsoft: How to create a recurring e-mail message in Outlook.
Tot ce trebuie sa faci este sa dai un nume relevat pentru mesajul tau repetitiv atunci cand ajungi la pasul 7 din sectiunea "Publish a Custom Task Form" din instructiunile de mai sus.

Fata de cele 2 variante, ar exista aplicatii comerciale care fac asta - unele sunt chiar add-onuri pentru Outlook, dar sunt aplicatii comerciale... adica pe bani...
Dr.Windows
Site Admin
Site Admin

Mesajde angelfire » Lun Sep 28, 2015 7:36 am

mersi, o sa incerc varianta 2, care pare cea mai aproape de ceea ce vreau.
angelfire

Mesajde mariusc » Lun Sep 28, 2015 7:49 am

Buna dimineata,
In cazul in care in infrastructura IT exista un server SQL minim editie Standard (nu sunt convins ca Express contine aceasta functionalitate) si un server de mail, se poate seta un Job care sa trimita acelasi mesaj zilnic, la o ora stabilita de tine.
Poate fi off-topic mesajul meu, dar eu asa am rezolvat un task similar in trecut.
Zi buna.
mariusc

Înapoi la Intrebari despre Outlook 2010