Blank e-mail body

Ce este nou in Microsoft Outlook 2010?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Outlook 2010
Gestionare Inbox, Scriere/Trimitere email-uri, Colaborare, etc
Închis
remind79
Mesaje: 9
Membru din: Joi Aug 23, 2012 1:02 pm

Blank e-mail body

Mesaj de remind79 » Mie Aug 29, 2012 10:27 am

Buna ziua! Atunci cand trimit un workbook excel folosind functia "email" (FileSendAsAttachment) din Excel 2010, la care adaug un text (de ex. descrierea doc. atasat), la destinatar ajunge doar atasamentul, adica "email body" e gol. Acelasi lucru se intampla si atunci cand incerc sa trimit o pagina HTML din I.E. (Send page by e-mail); mesajul care ajunge la destinatie este gol. Mentionez ca clientul de mail "default" atat al expeditorului cat si al destinatarului este Outlook 2010. Daca cineva s-a mai confruntat cu problema asta si a gasit o rezolvare , i-as fi recunoscator daca m-ar "lumina" si pe mine. Multumesc!

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Blank e-mail body

Mesaj de Dr.Windows » Mie Aug 29, 2012 11:51 am

Poti sa pui tot codul pentru trimitere?... pentru ca ori nu ai folosit "propercase" - unele comenzi trebuie sa fie scrise exact ca in documentatie, ori nu pui ceva pe undeva.

Pe de alta parte poti incerca unul din exemplele de aici: Sending Outlook E-mail Messages from Excel sa vezi daca asa este mai bine...

remind79
Mesaje: 9
Membru din: Joi Aug 23, 2012 1:02 pm

Re: Blank e-mail body

Mesaj de remind79 » Mie Aug 29, 2012 12:50 pm

Cred ca nu m-am exprimat bine. Trimit un fisier ".xlsx" direct din Excel 2010 folosind butonul "Email". Nu e vorba de vreun script sau macro pe care il folosesc in scopul asta si pe care l-am "customizat" in vreun fel. Nu pot sa spun ca nu-si indeplineste functia, pt. ca doc. se ataseaza la mail; singura problema este ca, daca adaug orice text la mail-ul cu pricina, acesta nu este vazut de cel caruia ii trimit mesajul (cu doc. atasat). Analog si in I.E. am aceiasi problema, optiunea "Send-Page by E-mail" are ca rezultat primirea unui mesaj gol. Precizez ca, in cazul Excel, daca salvez documentul separat, undeva pe hdd si apoi trimit mesajul cu doc. atasat , problema dispare. Undeva e o "neintelegere" intre Excel si Outlook, dar nu pot sa imi dau seama unde.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Blank e-mail body

Mesaj de Dr.Windows » Mie Aug 29, 2012 2:19 pm

Atunci incearca sa mai rulezi inca o data programul de setup ca sa incerci o reparare... pentru ca nu ar trebui sa se intample asta.
Sa inteleg ca atunci cand trimiti mesajul te lasa sa scrii ce vrei in coprul mesajului dar la destinatar nu mai apare?...

remind79
Mesaje: 9
Membru din: Joi Aug 23, 2012 1:02 pm

Re: Blank e-mail body

Mesaj de remind79 » Mie Aug 29, 2012 2:27 pm

Exact! Se pare ca, pana la urma, e posibil sa fie vina unui update de la Microsoft. Am facut acelasi lucru pe un sistem care nu e updatat la zi si nu e nici o problema. Ramane sa si gasesc update-ul cu pricina. Multumesc pentru timpul acordat!

remind79
Mesaje: 9
Membru din: Joi Aug 23, 2012 1:02 pm

Re: Blank e-mail body

Mesaj de remind79 » Mie Aug 29, 2012 2:56 pm

Intr-un final am gasit si update-ul vinovat: KB2553248 . Apare de 2 ori in lista de update-uri, trebuie dezinstalat, deci, de 2 ori. Acum totul e ok!

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Blank e-mail body

Mesaj de Dr.Windows » Mie Aug 29, 2012 3:05 pm

Asta e bine de notat... nu de alta... dar majoritatea cred ca avem actualizarile pe "automat"... :roll:
Merci.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Outlook 2010”