"și” și "că”

Ce este nou in Microsoft Word 2010?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Word 2010
Editare, formatare, automatizare de documente
Închis
Antidinamicul
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Aug 21, 2010 11:43 pm
Localitate: Bucuresti

"și” și "că”

Mesaj de Antidinamicul » Mie Dec 23, 2015 8:27 am

Cand fac verificarea ortografiei, sare cuvintele "si” și " ca”, adica nu le corecteaza in "și” și în "că” . Admit pentru cuvantul ”ca” insemnand confuzia cu prepozitia ”ca și ” , ” asemenea cu ” , ” asemănător”, ”la fel cu”, ” așa cum”. Desi eu am vrut sa scriu ” precum că”, el îmi sare la spelling si îl lasă ” precum ca”.Nu inteleg de ce se intampla la fel si pentru cuvantul ”si”. El nu este in vocabularul limbii romane, poate doar in cel al limbii italiene. Spellingul ar trebui sa sublinieze cu rosu, apoi sa imi recomande modificarea lui ”si” în "și”. Am cautat in CUSTOM.DIC, crezand ca la un spelling anterior eu insumi i-am dat Add to dictionary. Nu exista cuvantul ”si” . As cauta in dictionarul limbii romane, acolo de unde Wordul face corectia, dar nu stiu unde sa-l gasesc. Am gasit : ExcludeDictionaryRO0418.lex, acesta o fi? Nu il pot deschide.

Bejenaru Cornel
Mesaje: 90
Membru din: Joi Feb 07, 2013 4:27 pm

Re: "și” și "că”

Mesaj de Bejenaru Cornel » Mie Dec 23, 2015 9:19 pm

Salut. poate nu cauti unde trebuie. cauta in manualul de muzica :)
Faceti excel, nu razboi! :)

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: "și” și "că”

Mesaj de Dr.Windows » Joi Dec 24, 2015 5:14 pm

Salut!

In fisierul ExcludeDictionaryRO0418.lex sunt puse cuvintele pe care Word le va sublinia de fiecare data.
In situatia in care ai folosit "IgnoreAll" pentru cuvintele mentionate, ar trebui sa faci reverificarea documentului resetand cuvintele ignorate. Pentru asta trebuie sa intrii in meniul File\Options\Proofing si din grupul "When correcting spelling and grammar in Word" apasa butonul "Recheck Document".

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Word 2010”