Booklet A5 pe foaie A4

Ce este nou in Microsoft Word 2010?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Word 2010
Editare, formatare, automatizare de documente
Închis
Dragos_draq
Mesaje: 4
Membru din: Joi Mar 19, 2015 1:37 pm

Booklet A5 pe foaie A4

Mesaj de Dragos_draq » Joi Mar 19, 2015 1:47 pm

Salut si bine v-am gasit.

Imi bat capul de cateva zile cu o problema in Word 2010. Am de facut carticica de marimea A5 pe foaie A4 (fata-verso), ceea ce inseamna ca pe fiecare foie o sa fie 4 pagini. Teoretic ar trebui sa fie cam asa: pe prima foaie pe o fata o sa fie coperta fata si spate iar pe verso o sa fie pagina 1 si ultima pagina, si asa mai departe.

Am tot incercat sa le aranjez in fel si chip dar cand dau sa le printeze le amesteca de nu mai inteleg nimic.

Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi?
Am sa incarc fisierul aici daca este nevoie.

Multumesc.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Booklet A5 pe foaie A4

Mesaj de IPP » Joi Mar 19, 2015 3:49 pm

Buna ziua

Vedeti explicatiile de aici

Nota. probabil veti fi derutat pentru ca, paginatia se va vedea "normal" (deci, de ex. pt. 8 pagini A5 plasate pe foi A4, veti vedea informatia "normal" 1-2, 3-4, 5-6, 7-8 asa cum este acum documentul (inclusiv ca si numerotare automata in zona footer), insa abia LA PRINTARE se va vedea si se va putea constata ca veti avea paginile 8-1 si pe verso foii 2-7 respectiv 4-5 cu 6-3 iar numerotarea de subsol va fi de asemenea in regula.

Evident ca va trebui sa faceti teste de ajustari cotor si margini tiparibile inainte de a tipari totul.

Altfel, asa ceva se face cu softuri dedicate care stiu "in-pozitie", caz in care pasii ar fi: sa faceti direct documentul la format A5 sa exportati ca pdf - recomandare pentru softurile "profi" (deci va rezulta un document, pagina cu pagina la formatul finit) iar soft-ul respectiv va sti sa culeaga si sa plaseze fiecare pagina pe formatul A4 astfel incat, la final sa obtineti rezultatul asteptat.

IP

Dragos_draq
Mesaje: 4
Membru din: Joi Mar 19, 2015 1:37 pm

Re: Booklet A5 pe foaie A4

Mesaj de Dragos_draq » Joi Mar 19, 2015 5:32 pm

Cred ca am reusit ceva.

Am folosit informatiile din likul pe care mi l-ai dat, acum am 12 pagini in format A5.
Apoi am folosit un program numit priPrinter, foarte util. Imi arata preview la printare.
Problema mea este ca mie nu imi mai functioneaza imprimanta si am sa ma duc undeva la un xerox sa le printez, dar vroiam ca totul sa fie ok inainte sa ma duc.

Multumesc mult pentru ajutor.

PS: Am atasat si fisierul.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Booklet A5 pe foaie A4

Mesaj de IPP » Joi Mar 19, 2015 5:58 pm

Buna ziua

"Tehnic vorbind" cred ca ati facut ce trebuia in word. Eu as fi pus si paginatie pentru a fi mai usor (in caz de mai multe exemplare) sa se creeze "cartea" dar ar fi insemnat sa lucrati cu sectiuni sau cu doua fisiere (unul pentru coperta si altul pentru interior, deci mai bine asa). (De fapt, si si mai tehnic vorbind, dvs. veti avea la sfarsit o lucrare ce ar trebui finisata prin capsare pe centrul colii pentru ca modul in care se face tiparirea presupune, dupa indoirea colilor A4, plasarea lor una in alta. E nevoie de un capsator special. Poate incercati la un copy center. Nu capsele sunt problema ci instrumentul care trebuie sa aiba un brat suficient de lung incat sa ajunga pana pe centrul foii.

Sfatul meu legat de testari ramane insa in vigoare pentru faza de tiparire:
-daca veti tipari pe o imprimanta care are duplex nativ (adica tipareste automat fata-verso fara nicio interventie a cuiva) atunci sunt sanse sa nu aveti probleme.

-daca insa se va tipari pe o imprimanta care are "duplex manual" asa cum era si exemplificat in link-ul acela, este foarte important modul in care, dupa tiparirea a cate unei fete a fiecarei colii A4, cum se introduc in tava, inclusiv ordinea foilor pentru a obtine verso. Eu am facut un test pe imprimanta mea (ceva Samsung) si va confirm ca prima data nu mi-a iesit in regula, nu atat ca ordine corecta a paginilor dupa "adunare" cat faptul ca verso era cu capul in jos :lol:
In poza atasata totul e ok insa mi-am permis sa incerc din nou pentru ca era vorba de cateva coli.

IP
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Dragos_draq
Mesaje: 4
Membru din: Joi Mar 19, 2015 1:37 pm

Re: Booklet A5 pe foaie A4

Mesaj de Dragos_draq » Vin Mar 20, 2015 2:40 pm

Problema cu capsatul este rezolvata deja, voi folosi un capsator ca cel din imagine.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Booklet A5 pe foaie A4

Mesaj de IPP » Vin Mar 20, 2015 2:57 pm

Nu am spus ca nu exista workaround-uri ;)

Capsatorul de care vorbeam eu e ceva de genul celui din imagine si are calitatea de a pune capsele la aceeasi distanta fata de marginea foii. Intotdeauna.

In fine, asta nu mai tine de tematica acestui forum.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Dragos_draq
Mesaje: 4
Membru din: Joi Mar 19, 2015 1:37 pm

Re: Booklet A5 pe foaie A4

Mesaj de Dragos_draq » Vin Mar 20, 2015 6:26 pm

Ai dreptate, am deviat de la subiect. :D

Multumesc pentru ajutor.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Word 2010”