Utilizare Functie cercetare- tab revizuire

Ce este nou in Microsoft Word 2010?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Word 2010
Editare, formatare, automatizare de documente
Închis
bogdan185
Mesaje: 45
Membru din: Joi Feb 06, 2014 9:57 am

Utilizare Functie cercetare- tab revizuire

Mesaj de bogdan185 » Lun Mar 17, 2014 7:59 pm

Buna seara! Ma intereseaza cateva informatii generale- pt inceput ;) - referitoare la utilizarea functiei „cercetare” din tab-ul revizuire al panglicii Word 2010.
1. in ce context se foloseste?
2. ce fel de servicii se pot adauga prin intermediul „optiuni cercetare...” - „adăugare servicii”?
3. exista posibilitatea de adaugare la servicii a unor site-uri cu resurse de cercetare? (daca nu prin această functie, poate printr-un program de completare pt MS Office) (in sensul de a gasi intr-o baza de date a unui site specializat o trimitere bibliografica de exemplu) un astfel de site ar fi: http://library.dts.edu/ , http://library.dts.edu/Pages/ER/ ?
Mulțumesc

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Utilizare Functie cercetare- tab revizuire

Mesaj de mesersmith » Lun Mar 17, 2014 8:12 pm

Nu am folosit niciodata functia asta, dar m-ai facut curios si am incercat-o acum.
Din cate vad,imi da o serie de semnificatii pentru cuvantul pe care dai dublu click tinand tasta ALT apasata.
Mai mult, vad ca face si traducere si ai tot felul de optiuni pe care le poti alege.
La optiuni cercetare, din cate vad, poti adauga tot felul de dictionare, dar sunt convins ca nu ti-am spus nimic nou si ca deja ai vazut toate aceste lucruri.

bogdan185
Mesaje: 45
Membru din: Joi Feb 06, 2014 9:57 am

Re: Utilizare Functie cercetare- tab revizuire

Mesaj de bogdan185 » Lun Mar 17, 2014 8:15 pm

Asta cam asa este :) , am cautat variante dar nu am gasit o logică.....în afara de traducerea respectivă.... dacă se numeste cercetare, ma astept sa fie mi mult decăt un translator fie el bing sau google ;)
vad ca in sectiunea alaturată este si un buton special pt translate...
Ultima oară modificat Lun Mar 17, 2014 8:17 pm de către bogdan185, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Utilizare Functie cercetare- tab revizuire

Mesaj de mesersmith » Lun Mar 17, 2014 8:16 pm

Pai eu nu vad doar o simpla traducere. Vad si o serie de definitii explicative pentru cuvantul ales.

bogdan185
Mesaje: 45
Membru din: Joi Feb 06, 2014 9:57 am

Re: Utilizare Functie cercetare- tab revizuire

Mesaj de bogdan185 » Lun Mar 17, 2014 8:20 pm

Ai dreptate, asa e. :)
Ar fi interesant de vazut cum poate fi particularizata panglica, in ceea ce priveste comenzile referitoare la cercetare, care nu se afla in mod imlicit in aceasta sectiune....

bogdan185
Mesaje: 45
Membru din: Joi Feb 06, 2014 9:57 am

Re: Utilizare Functie cercetare- tab revizuire

Mesaj de bogdan185 » Lun Mar 17, 2014 9:41 pm

un articol...
http://office.microsoft.com/ro-ro/word- ... aspx?CTT=1
si un pdf util....
Ursachi_Conf_Sc_Doct_UDJG.pdf
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

bogdan185
Mesaje: 45
Membru din: Joi Feb 06, 2014 9:57 am

Re: Utilizare Functie cercetare- tab revizuire

Mesaj de bogdan185 » Joi Mar 20, 2014 9:09 am

Nu am avut suficient timp sa analizez toate oportunitatile oferite de această functie, însa gasesc un real ajutor oferit de „lexiconul română”. Este net superior oricarui serviciu online de tip dex.
Oferă multe sinonime contextuale atât pentru cuvinte individuale cât si pentru expresii...

pot fi adăugate câteva surse folosind butonul „obtineti servicii în Bazarul Ofice”
O zi bună tuturor! ;)

bogdan185
Mesaje: 45
Membru din: Joi Feb 06, 2014 9:57 am

Re: Utilizare Functie cercetare- tab revizuire

Mesaj de bogdan185 » Mar Apr 08, 2014 9:22 am

în legătura cu folosirea cercetării: in meniul contextual (click Dreapta) sunt 3 comenzi asociate acestei functii:
a) Căutare / alt+ click pe cuvântul dorit = deschide caseta de cercetare inserând cuvântul respectiv în campul de cercetare
b) Sinonime = oferă lista sinonimelor și posibilitatea deschiderii lexiconului: click dreapta pe cuvânt-sinonime-click pe sinonimul dorit => înlocuirea cuvântului initial din text, cu sinonimul acestuia selectat de noi din lista de sinonime.
c) Traducere= deschide caseta de traducere în partea dreaptă a foii de lucru, oferind posibilitatea alegerii limbii din/in care doresti sa traduci un cuvânt.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Word 2010”