Indexare cu automark in word 2010

Ce este nou in Microsoft Word 2010?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Word 2010
Editare, formatare, automatizare de documente
Închis
bogdan185
Mesaje: 45
Membru din: Joi Feb 06, 2014 9:57 am

Indexare cu automark in word 2010

Mesaj de bogdan185 » Joi Feb 06, 2014 10:30 am

Buna ziua! Am în curs de realizare o lucrare stiințifică, si am nevoie de indexare a conceptelor folosite, si doresc sa stiu daca am posibilitatea ca acest lucru să se realizeze în mod automat, fara a trebui sa fac marcare manuala a termenilor respectivi de fiecare data cand ei apar in text.....
- pot folosi funcțiia automark în acest sens?
- daca da îmi puteti explica cum trebuie creat tabelul din documentul sursa pentru a se indexa in mod automat si correct, mai multi termeni conceptuali?

Va multumesc,
(Of topic: sunt foarte bucuros ca am „descoperit” echipa It Learnig.....tot mereu ai de învătat ceva nou ... Voi recomanda si altora informarea pe acest site :) )

Dr.Word
Moderator
Moderator
Mesaje: 34
Membru din: Lun Sep 05, 2011 7:17 pm

Re: Indexare cu automark in word 2010

Mesaj de Dr.Word » Joi Feb 06, 2014 11:04 am

Selectati cuvantul, Apasati butonul Mark citation di tab-il references si apoi, Butonul Mark all. Si gata!
indexMark.jpg
Cat despre tabel, nu stiu la ce va referiti Incarcati un fisier exemplu si discutam pe un exemplu concret.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Dr. Word
MCT, MCTS
MOS Master Instructor
ITLearning

bogdan185
Mesaje: 45
Membru din: Joi Feb 06, 2014 9:57 am

Re: Indexare cu automark in word 2010

Mesaj de bogdan185 » Joi Feb 06, 2014 11:29 am

Multumțumesc pentru raspuns....
se pare ca e mai simplu decat credeam :)
eu ma refeream la sata: http://www.howtogeek.com/howto/35495/ho ... soft-word/ insa nu am reusit sa-l pun in practica.....
(daca se poate folosi la indexare „automata” a mai multor concepte simultan, inca ma intereseaza realizarea tabelului respectiv)
Va multumesc,

Dr.Word
Moderator
Moderator
Mesaje: 34
Membru din: Lun Sep 05, 2011 7:17 pm

Re: Indexare cu automark in word 2010

Mesaj de Dr.Word » Joi Feb 06, 2014 12:05 pm

Acum am inteles. Tabelul respectiv e un tabel cu 1 sau doua coloane pe care il creati intr-un document nou pe care il puteti salva cu numele Automark, spre exemplu. Atat si nimic mai mult. In prima coloana a acelui tabel scrieti lista cuvintelor (expresiilor) care doriti sa fie marcate in lucrarea dumneavoastra si, daca doriti ca ele sa apara in tabelul index sub o alta forma, sau insotite de un text explicativ, completati o a doua coloana a tabelului cu aceste informatii.
automark.jpg
In documentul pe care doriti sa-l indexati apasati butonul Insert Index. In partea de jos a ferestrei aveti butonul Automark care va va deschide Windows explorer. Cautati documentul Automark si... gata! se marcheaza toate elementele.
automark2.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Dr. Word
MCT, MCTS
MOS Master Instructor
ITLearning

bogdan185
Mesaje: 45
Membru din: Joi Feb 06, 2014 9:57 am

Re: Indexare cu automark in word 2010

Mesaj de bogdan185 » Joi Feb 06, 2014 12:39 pm

Multumesc pentru clarificare. Credeam ca trebuie sa existe „obligatoriu” cele 2 coloane ....
Va doresc o zi buna in continuare!

Dr.Word
Moderator
Moderator
Mesaje: 34
Membru din: Lun Sep 05, 2011 7:17 pm

Re: Indexare cu automark in word 2010

Mesaj de Dr.Word » Joi Feb 06, 2014 2:04 pm

Multumesc, asemenea! Si va mai asteptam cu intrebari!
Dr. Word
MCT, MCTS
MOS Master Instructor
ITLearning

bogdan185
Mesaje: 45
Membru din: Joi Feb 06, 2014 9:57 am

Re: Indexare cu automark in word 2010

Mesaj de bogdan185 » Vin Feb 07, 2014 5:44 pm

Buna ziua din nou!
1. daca fac modificări in tabelul initial, de exemplu adaug un rând nou cu un nou continut (la variant 1 index) , in momentul in care repet optiunea automark, „nu se fac marcari noi”, si nu se actualizeaza campul de index la apasarea update index.

2.cum sa procedez de exemplu daca am nevoie de mai multe indexuri? unul cu nume altul cu locatii si altul cu termini? am incercat sa fac e doc cu tabele: automark nume, automark locuri, automark termini. am incercat sa fac pe rand procedura anterioara, insa sunt întrebat daca anulez indexul anterior. si in cel mai bun caz amesteca toate indexarile.....


cum sa procedez in cazurile acestea?
Multumesc

Dr.Word
Moderator
Moderator
Mesaje: 34
Membru din: Lun Sep 05, 2011 7:17 pm

Re: Indexare cu automark in word 2010

Mesaj de Dr.Word » Mar Feb 18, 2014 9:58 am

bogdan185 scrie:Buna ziua din nou!
1. daca fac modificări in tabelul initial, de exemplu adaug un rând nou cu un nou continut (la variant 1 index) , in momentul in care repet optiunea automark, „nu se fac marcari noi”, si nu se actualizeaza campul de index la apasarea update index.
Daca faceti modificari in tabelul cu cuvinte/expresii indexate, folositi din nou automark. Se vor marca din nou intrarile, incluzand si randurile noi. La Update Index se introduc doar intrarile facute manual in document cu Mark Entry.
.cum sa procedez de exemplu daca am nevoie de mai multe indexuri? unul cu nume altul cu locatii si altul cu termini? am incercat sa fac e doc cu tabele: automark nume, automark locuri, automark termini. am incercat sa fac pe rand procedura anterioara, insa sunt întrebat daca anulez indexul anterior. si in cel mai bun caz amesteca toate indexarile.....
2

Din cate stiu eu, in editarea documentelor exista anumite conventii care nu se modifica dupa bunul plac al editorului. Asa cum intr-un material (cu atat mai mult intr-o lucrare stiintifica) nu exista doua table de materii, doua bibliografii sau doua titluri, nu se introduc nici doua index-uri.
Dr. Word
MCT, MCTS
MOS Master Instructor
ITLearning

bogdan185
Mesaje: 45
Membru din: Joi Feb 06, 2014 9:57 am

Re: Indexare cu automark in word 2010

Mesaj de bogdan185 » Vin Mar 14, 2014 6:10 pm

Incercănd fel si fel de variante... am gasit raspuns la cele 2 intrebări:
1. stergere intexari/câmpuri index
2. adaugare index multiplu...

voi posta in „tips & tricks” solutiile gasite si folosite de mine.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Word 2010”