Tabel cu mail merge

Ce este nou in Microsoft Word 2010?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Word 2010
Editare, formatare, automatizare de documente
danyt
Mesaje: 160
Membru din: Joi Mar 31, 2011 11:01 pm

Tabel cu mail merge

Mesaj de danyt » Lun Iun 17, 2013 2:58 pm

Am creat un tabel de evidenta a configuratiei hardware pentru mai multe calculatoare, pe care doresc sa-l populez cu datele dintr-un tabel excel prin metoda mail merge, insa m-am lovit de o problema:tabelul meu are doar cateva randuri si ca urmare pentru linia a 2/a din tabelul excel, in word imi sare la pagina a 2-a, de altfel cum este si firesc. Cum as putea face ca inregistrarile din tabel sa ,,curga" in continuare in pagina si doar cand se termina pagina sa sara la a 2 -a? Atasez o captura de ecran.

Sper ca m-am facut inteles. Multumesc.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Tabel cu mail merge

Mesaj de Dr.Windows » Vin Iun 21, 2013 2:25 pm

Ti-a "scapat" captura de ecran... dar ar fi si mai util daca ai atasa (si) fisierele (cu date de test)...

danyt
Mesaje: 160
Membru din: Joi Mar 31, 2011 11:01 pm

Re: Tabel cu mail merge

Mesaj de danyt » Mar Iun 25, 2013 8:10 pm

Buna,

Practic, pentru ''automatizare'', eu doresc sa populez un tabel in word, cu formatarile celui dat de exempl,u cu datele dintr-un tabel excel indiferent de felul cum este el generat (acces sau excel). Eu am incercat cu mail merge din word insa se pare ca nu am abordat cum trebuie speta mea. De aceea, vin si va adresez intrebarea: Este alta varianta? Va multumesc.
PS Atasez captura si cele 2 fisiere de test pe care am lucrat.
test.png
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Ultima oară modificat Mie Iun 26, 2013 7:32 am de către Dr.Windows, modificat 1 dată în total.
Motiv: Redimensionare poza

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Tabel cu mail merge

Mesaj de Dr.Windows » Mie Iun 26, 2013 8:33 am

O varianta ar fi ca la tipul documentului de MailMerge, in loc sa selectezi Letter sa selectezi Directory, astfel ca imbinarea finala (nu in preview) se va obtine cate un tabel pentru fiecare inregistrare dar fara "section break", ca in imaginea de mai jos:
MailMerge-Directory.jpg
O alta varianta ar fi sa "pictezi" un tabel pe toata pagina, repetand in mod voit inregistrarile pana se termina tabelul dar punand pe randul urmator marcajul Next Record (din Rules) - in cazul tau "urmatorul rand" fiind Denumirea calculatorului cum apare in imaginea de mai jos:
MailMerge-Table-NextRecord.jpg
Astfel ca dupa imbinare (si chiar si in preview results_ vei avea un tabel continuu) dupa cum se vede si mai jos:
MailMerge-Table-NextRecord-Result.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

danyt
Mesaje: 160
Membru din: Joi Mar 31, 2011 11:01 pm

Re: Tabel cu mail merge

Mesaj de danyt » Mie Iun 26, 2013 9:59 pm

Multumesc frumos. Acum insa m-am lovit de altceva..... daca inserez in exemplul dat si un camp utilizatori, in cazul in care la un calculator am mai multi utilizatori, in fisierul meu excel (rezultatul unei interogari in acces), am randuri identice cu exceptia coloanei utilizatori fapt ce imi da peste cap mail merge al meu. Nu stiu daca m-am facut inteles!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Tabel cu mail merge

Mesaj de Dr.Windows » Mar Iul 02, 2013 9:25 am

Pai nu ai specificat ce anume vrei sa obtii... pentru ca marge-ul este corect in cazul tau - ai 2 randuri indentice vei avea 2 pozitii in document...
De ce nu pui userii pe aceeasi linie in Excel adica "user1, user2" fara sa mai dublezi liniile din Excel...

Pana la urma asta este doar o problema de "organizarea datelor"... ;)

danyt
Mesaje: 160
Membru din: Joi Mar 31, 2011 11:01 pm

Re: Tabel cu mail merge

Mesaj de danyt » Mar Iul 02, 2013 2:17 pm

Asta asa e. Si de aceea ziceam, poate nu m-am facut inteles, daca fisierul cu date este rezultatul rularii unei interogari in acces, nu pot face ca toti user-i aferenti unui calculator sa fie ,,AUTOMAT" inserati in acelasi camp?

Cu multumiri.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Tabel cu mail merge

Mesaj de Dr.Windows » Joi Iul 04, 2013 12:56 pm

S-ar putea rezolva si asta, in Access daca ar exista o tabela de useri separata de cea de PC-uri (dar legata de aceasta prin ID-ul PC-ului sau alt camp "unic") dar tot vei avea nevoie de o functie care sa-ti puna utilizatorii pe o "singura linie".
O astfel de functie (GetList) este exemplificata aici: Microsoft Access condense multiple lines in a table.

danyt
Mesaje: 160
Membru din: Joi Mar 31, 2011 11:01 pm

Re: Tabel cu mail merge

Mesaj de danyt » Mar Iul 16, 2013 12:18 pm

Multumesc frumos.

antonel
Mesaje: 22
Membru din: Mar Mar 27, 2012 8:09 am

Re: Tabel cu mail merge

Mesaj de antonel » Lun Iun 23, 2014 9:13 am

Am o lista de persoane si diverse caracteristici ale lor. Lista se modifica destul de frecvent iar eu o actalizez in excel. Pot face o legetura cu mail merge care sa-mi genereze in word un tabel in functie de informatiile din excel?
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Word 2010”