baza de date inrari iesiri documente

Ce este nou in Microsoft Access 2010?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2010.
Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
cristinael
Mesaje: 210
Membru din: Mie Iun 15, 2011 8:47 pm

Re: baza de date inrari iesiri documente

Mesaj de cristinael » Lun Mai 01, 2017 8:42 pm

nu ma lasa sa salvez din 2010 in 2007 doar acces database si 2002-2003, template
am sa-l rog pe colegul de la it sa-mi instaleze aceiasi versiune pe toate
sper sa nu o I-au de la capat.
seara frumoasa

cristinael
Mesaje: 210
Membru din: Mie Iun 15, 2011 8:47 pm

Re: baza de date inrari iesiri documente

Mesaj de cristinael » Lun Mai 01, 2017 9:43 pm

Am reusit.Am creat o baza noua si am importat tot ce aveam in baza veche.Am sters campurile de atasamnet si link.
seara frumosa.

cristinael
Mesaje: 210
Membru din: Mie Iun 15, 2011 8:47 pm

Re: baza de date inrari iesiri documente

Mesaj de cristinael » Lun Mai 08, 2017 9:18 am

Buna ziua,
Ma confront cu o problema.In retea nu se mai vad inregistrarile pe toate calculatoarele.Am lucrat 1 saptamana si dupa au aparut problemele.In prima faza e de la un singur calculator care face inregistrile si nu se vad.Am facut iar toti pasii de la inceput, dar in zadar.
Ce as putea face?
Multumesc

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: baza de date inrari iesiri documente

Mesaj de mesersmith » Lun Mai 08, 2017 9:24 am

Calculatoarele se văd în rețea, în network? Ce Windows ai pe PC-uri?

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

cristinael
Mesaje: 210
Membru din: Mie Iun 15, 2011 8:47 pm

Re: baza de date inrari iesiri documente

Mesaj de cristinael » Lun Mai 08, 2017 7:21 pm

Scuze pentru intarziere, de la birou nu am reusit sa raspund
Windows 7 pe toate PC, se vad in retea, pe 4 PC se lucreaza perfect si se vad inregistrale in timp.
Pe cel de-al 5-lea azi nu am mai putut sa deschid deloc baza de date.Am reinstalat office, schimbat placa de retea, dar nimic.
De la acest Pc au aparut primele semene, colega facea inregistrari si noi nu vedeam nimic.Am refacut toate legaturile sambata, dar la fel, vedea decat baza de pe PC ei, fara sa faca legatura cu serverul(baza de date).
Astazi pe acel Pc apare mesajul din atasament.
Am incercat tot ce am putut si stiut, impreuna cu colegul de la IT, dar degeaba.
Astept cu interes solutii.
Multumesc mult.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

mariusc
Mesaje: 269
Membru din: Vin Sep 28, 2012 6:24 pm

Re: baza de date inrari iesiri documente

Mesaj de mariusc » Mar Mai 09, 2017 7:22 am

Neata,
De pe PC-ul care genereaza eroarea, incearca: start-> run -> cmd . In command prompt scrie comanda: ping "numele calculatorului pe care se afla baza de date"
De pe PC-ul pe care se afla baza de date, creaza un folder si apoi share cu security everyone, cel putin cu permisiuni de read, read & execute si list folder content.
Tot de pe PC-ul pe care se afla baza de date: start-> run -> cmd . In command prompt scrie comanda: ping "numele calculatorului care genereaza eroarea".
In urma comenzii "ping", daca primesti "request time out", e o problema de retea.
De asemenea, PC-ul pe care se afla baza de date are IP static sau dynamic? De preferat, ar fi fie static, fie dynamic cu rezervare in DHCP.
Zi faina

cristinael
Mesaje: 210
Membru din: Mie Iun 15, 2011 8:47 pm

Re: baza de date inrari iesiri documente

Mesaj de cristinael » Mar Mai 09, 2017 12:12 pm

Multumesc frumos.Am schimbat unittaea centrala, dar dupa lungi saptauri in timp ce ne chinuiam sa ii configuram PC la server am constatatat ca nu avea deloc permisiuni, chiar daca era cu drepturi de administrator.Se pare ca era o problema cu contul ei de utilizator pe server.Acum a rezolvat-o colegul de la IT.
Multumesc mult pentru ajutor
Zi frumoasa.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2010”