Introducere imagine in datasheet

Ce este nou in Microsoft Access 2010?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2010.
Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
Închis
viorel69
Mesaje: 34
Membru din: Joi Aug 07, 2014 8:01 am

Introducere imagine in datasheet

Mesaj de viorel69 » Vin Feb 17, 2017 8:09 pm

De ceva vreme tot caut sa vad cum pot introduce o imagine intr-un form cu datasheet.
Ideea mi-a venit de la un soft de contabilitate si am sa postez si o portiune de imagine ca sa vedeti la ce ma refer.
Vreau sa intreb daca pana la urma e posibil ca si in Access sa se poata asa ceva. (E vorba de lacatelul deschis sau inchis.)
Programul de contabilitate e pe platforma de visual FoxPro.
Si inca ceva. In imagine se vede la numarul 56, randul activ, din datasheet evidentiat in culoare deschisa.
In Acces randul pe care facem clik e de culoare inchisa. Se poate schimba si asta?
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Introducere imagine in datasheet

Mesaj de Dr.Windows » Dum Feb 19, 2017 11:26 am

Din pacate DataSheet view are multe limitari... de ex. nu poti avea un font diferit pe o alta coloana.

Ce poti face aici... este o formatare conditionata pentru a putea evidentia randul activ "altfel".
Pentru asta iti trebuie inca un textbox in acel form (ubound) si ascuns ca sa nu incurce restul informatiilor. Eu am folosit un texbox cu numele AF de la AutoFormat - pentru ca va fi folosit mai tarziu in formatarea conditionata.
In acest textbox, trebuie sa "pui" ID-ul/cheia primara, sau orice alta valoare care poate identifica "randul activ", dar pentru asta trebuie sa scrii cod VBA in evenimentul Form.OnCurrent:

Cod: Selectaţi tot

Private Sub Form_Current()
    Me.AF = Me.ID
End Sub
Apoi trebuie sa folosesti cum spuneam si mai devreme, o formatatare conditionata pentru fiecare control din acel form (se poate copia cu format painter) in care sa folosesti expresia:

Cod: Selectaţi tot

[ID]=[AF]
si evident sa folosesti culoarea dorita.
Access-DataSheet.png
Pe partea de imagini, daca e "musai" sa apara in form... arunci singura varianta este un ContinuousForm - aici ai controlul obisnuit in UserForms... adica poti face orice.
O varianta ar fi sa pui chiar imagini... dar o alta varianta ar fi sa ai un camp formatat cu un text cum ar fi Windgings, Webdings, etc. ce ar putea sa foloseasca o singura litera pe care sa o afiseze ca "pictograma" cum apare aici pe coloana LOGO:
Access-ContinuousForm.png
Mai multe detalii in fisierul atasat.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

viorel69
Mesaje: 34
Membru din: Joi Aug 07, 2014 8:01 am

Re: Introducere imagine in datasheet

Mesaj de viorel69 » Lun Feb 20, 2017 11:20 am

Multumesc frumos pentru sugestii. Cea cu evidentierea e spectaculos de simpla si foare buna.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2010”