User-ul poate vedea doar propriile inregistrari ??

Ce este nou in Microsoft Access 2010?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2010.
Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: User-ul poate vedea doar propriile inregistrari ??

Mesaj de TudyBTH » Mie Aug 31, 2016 5:20 pm

Ai nevoie de istoricul miscarilor (adica vei dori sa afli la un moment dat unde/la cine s-a aflat un anumit echipament la data de) sau este suficienta situatia la zi?
Aceasta situatie va fi incorporata in ceva mai amplu sau va fi un fisier de sine statator al carui rol este doar de a tine evidenta echipamentelor si a lista procese verbale de predare-primire?
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

SharQue99
Mesaje: 72
Membru din: Vin Noi 02, 2012 3:06 pm

Re: User-ul poate vedea doar propriile inregistrari ??

Mesaj de SharQue99 » Mie Aug 31, 2016 7:01 pm

Cu siguranta doresc sa stiu la un moment dat la cine se afla acel echipament. Pentru asta banuiesc ca imi este necesar acest istoric.

Momentan doresc doar sa tin evidenta echipamentelor : telefoane, sim-uri, laptopuri, auto, stingatoare, etc etc. Da, dupa ce termin partea de evidenta vreau sa o dezvolt astfel incat, cel putin pentru auto, sa ma atentioneze atunci cand unui auto i expira asigurarea, etc dar asta numai dupa ce termin prima faza.

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: User-ul poate vedea doar propriile inregistrari ??

Mesaj de TudyBTH » Mie Aug 31, 2016 8:52 pm

Salut,
Inainte hai sa lamurim chestia cu istoricul. A retine istoricul miscarilor acelor obiecte inseamna sa ai posibilitatea de a afla la cine S-A AFLAT un anumit obiect IN TRECUT. De exemplu obiectul "DenumireEchipament001" se afla in prezent la "NumeSalariat Doi" din data "dataX". Istoricul iti permite sa afli la cine s-a aflat cu 3 luni inainte de "dataX" sau sa obti o lista cu toate persoanele care l-au avut in posesie in anul curent, anul anterior sau de la inceputul inregistrarilor. Din punct de vedere al structurii bazei de date, retinerea istoricului inseamna, printre altele, ca vei avea o baza de date care va creste ca dimensiune in timp. Daca nu te intereseaza istoricul vei avea o lista (Tabel) care se va actualiza cu ocazia fiecarei miscari a unui obiect. Adica schimbarea de posesie a unui obiect se va scrie peste inregistrarea anterioara.

Ca structura lucrurile sunt destul de simplu.
Daca nu ai nevoie de istoric vei avea doua tabele, unul care tine evidenta salariatilor si altul care tine evidenta atat a obiectelor cat ci a pozitiei/posesiei.
Daca doresti sa pastrezi istoricul vei avea un al treilea tabel "Miscari".
Ceva mai mult de munca va fi pentru a crea o interfata care sa faciliteze actualizarea celor doua/trei tabele, validarea datelor si listarea procesului verbal.

Una peste alta, ceea ce vrei sa realizezi este de fapt o gestiune obiecte de inventar. Gasesti template in Access pe care il poti studia si adapta.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

SharQue99
Mesaje: 72
Membru din: Vin Noi 02, 2012 3:06 pm

Re: User-ul poate vedea doar propriile inregistrari ??

Mesaj de SharQue99 » Dum Sep 11, 2016 4:20 pm

Din pacate nu reusesc. Nu reusesc sa imi dau seama cum pot sa fac ca atunci cand am 2 tabele cu informatii comune, daca modici intrunul sa se modifice si in celalalt. Nu functioneaza cu inventory templates pentru ca ei au doar 1 singur " subiect principal" si anume angajatul. Eu am mai multe si anume , daca un echipament il plimb pe la mai multe persoane, vreau sa am un istoric ( asa cum spui si tu un post-ul anterior). Template-urile nu au decat dpdv al angajatului.
Mai concret, am urmatoarele tabele:

tblangajati : id_angajat, id_echipament
tblechipament: id_echipament, id_angajat

Si sa ma joc putin : Daca in tabelul tblangajat in campul id_echipament scriu o valoare atunci in tblechipament, in la inregistrarea cu id_echipament egal cu cel pe care l-am scris, la id_angajat sa apara id-ul angajatului la care am scris eu valoarea.
Nu stiu daca ma intelegeti dar sper totusi sa o faceti.

Am creat relatii, am pus combobox cu lookup wizard, degeaba.

Se poate macar face ceea ce doresc eu?

Va multumesc anticipat pentru ajutor

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: User-ul poate vedea doar propriile inregistrari ??

Mesaj de TudyBTH » Dum Sep 11, 2016 6:21 pm

Salut,

Nu ai nevoie de id_echipament in tblangajati daca inregistrezi id_angajat in tblechipament. Este suficient sa inregistrezi posesia intru-un singur tabel.
Asta daca nu ai nevoie de istoricul miscarilor. Daca vrei sa retina istoricul, asa cum am mai spus, ai nevoie de un al treilea tabel.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

SharQue99
Mesaje: 72
Membru din: Vin Noi 02, 2012 3:06 pm

Re: User-ul poate vedea doar propriile inregistrari ??

Mesaj de SharQue99 » Dum Sep 11, 2016 7:55 pm

Atunci cum as putea face sa am liste cu toate echipamentele ( atat cele predate angajatilor cat si cele nepredate) cat si lista cu angajatii ( atat cu cei care au echipamente cat si cei care nu au ) ?
Din Istoric nu pot pentru ca acolo apar doar cele predate/primite.

Raspuns ( in timp ce scriam mai sus mi s-a aprins un beculet ) : evident ca printr-un query unde sa selectez : Include All from ..... but only those records from ... where the joined field are equal ..

Cu asta mi-am rezolvat cea mai mare problema.

O sa revin daca ma impotmolesc iarasi la ceva.

Multumesc mult.

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: User-ul poate vedea doar propriile inregistrari ??

Mesaj de TudyBTH » Dum Sep 11, 2016 8:08 pm

Se presupune ca nu exista exipamente de care nu raspunde nimeni.
Prin urmare, unul dintre angajatii din lista este NeaIonDeLaMagazie.
Cand un echipament intra pentru prima data in evidenta, este preluat de NeaIonDeLaMagazie.
Din acel moment taote miscarile se fac intre NeaIonDeLaMagazie(predator) si AltAngajat(primitor) sau AltAngajat(predator) si NeaIonDeLaMagazie(primitor).
Rapoartele de evidenta se scot prin Querry din tblMiscari.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: User-ul poate vedea doar propriile inregistrari ??

Mesaj de TudyBTH » Dum Sep 11, 2016 9:27 pm

Cam cate echipamente ai in evidenta?
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

SharQue99
Mesaje: 72
Membru din: Vin Noi 02, 2012 3:06 pm

Re: User-ul poate vedea doar propriile inregistrari ??

Mesaj de SharQue99 » Dum Sep 11, 2016 9:44 pm

Pai vor fi toate echipamentele firmei : auto ( 20 buc), telefoane ( 40 buc), imprimante ( 20 buc), calculatoare, laptopuri ( 25 buc), numere telefon ( 45 buc)( neapart imi trebuie istoria numerelor), si mai sunt...Unii au si scanere, unii au si 2 telefoane, acum am luat 10 telefoane noi si trebuie sa le schimb unora, unele vor ramane pe stoc...

Trebuie neaparat sa fac ce vreau eu pentru a imi usura foarte mult munca ( nu am reusit cu query asa cum speram mai devreme) si anume : din angajat sa selectez ce echipament ii este predat si sa se modifice in tblechipamente si invers.. Am citit ca se poate cu vba, dupa update, sa modifice in tabelul celalalt la inregistrarea al carei id_echipament este = cu cel selectat, sa mearga la coloana id_angajat sa modifice in id-ul angajatului de pe care modific eu..

O sa incerc sa merg si pe varianta ta anterioara sa vad ce iese..

Multumesc frumos pentru ajutor.

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: User-ul poate vedea doar propriile inregistrari ??

Mesaj de TudyBTH » Dum Sep 11, 2016 10:21 pm

Daca ai un numar de echipamente de ordinul zecilor sau cateva sute eu ti-as propune o varianta Excel.
Un angajat poate detine mai multe echipamente. Corect?
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2010”