Probleme query afisafe [camp1] <> [camp2]

Ce este nou in Microsoft Access 2010?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2010.
Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
SharQue99
Mesaje: 72
Membru din: Vin Noi 02, 2012 3:06 pm

Probleme query afisafe [camp1] <> [camp2]

Mesaj de SharQue99 » Lun Feb 01, 2016 1:31 pm

Salutare ,
Am si eu o problema minora dar care ma sacaie , fara sa inteleg unde naiba gresesc, si anume:
-Am tabelul tblfacturi care contine, printre altele, "suma facturata" si "suma incasata".
-Am un query qryfacturi care contine, printre altele, campurile de mai sus.

Vreau ca atunci cand "suma facturata" este egala cu "suma incasata" sa imi afiseze diferenta.

Am incercat cu toate formele posibilie de a scrie : Where [camp1] <> [camp2];, am scris-o in 20 de moduri dar zero, query-ul nu imi arata nimic. Nu imi da eroare ci doar nu imi arata nimic, doar campurile de la final cu "0.00", de unde pot sa adaug o noua factura.

Precizez ca daca scriu : Where [camp1] = [camp2]; atunci imi arata doar campurile care sunt egale.

Stie cineva de ce cand vreau sa le afiseze pe cele care sunt diferite nu merge ?

Va multumesc anticipat pentru ajutor.

DR.ACCESS
Moderator
Moderator
Mesaje: 300
Membru din: Lun Sep 05, 2011 5:06 pm

Re: Probleme query afisafe [camp1] <> [camp2]

Mesaj de DR.ACCESS » Mar Feb 02, 2016 5:01 pm

Buna ziua,
Sunt diferite ca valoare sau unele au valoare si altele nu?
Un print screen cu tabelul si cu interogarea, se poate?
D. Tanase
MCT, MCTS
MOS Master Instructor

SharQue99
Mesaje: 72
Membru din: Vin Noi 02, 2012 3:06 pm

Re: Probleme query afisafe [camp1] <> [camp2]

Mesaj de SharQue99 » Mar Feb 02, 2016 7:55 pm

Da, prin intrebarea ta mi-ai dat raspunsul.
Nu imi afisa nimic pentru ca la mine campul "suma incasata" era gol, doar ce il creasem.
Am scris eu 0 si acum merge foarte bine. El de fapt nu avea ce sa compare. Acum il compara cu 0.
Multumesc mult.

SharQue99
Mesaje: 72
Membru din: Vin Noi 02, 2012 3:06 pm

Re: Probleme query afisafe [camp1] <> [camp2]

Mesaj de SharQue99 » Mie Feb 03, 2016 10:34 pm

Salutare din nou.
A mai creat cineva sau daca are cineva habar cum sa creez un raport care sa scoata "fisa de cont" a unui client?
Pentru asta :
-Am tabelul "facturi" care contine, printre altele: "client", "data factura", "suma facturata";
-Am tabelul "incasari" care contine, printre altele: "client", data incasare", "suma incasata";

Informatiile din aceste 2 tabele ar trebui sa arate informatiile intre doua date selectate de mine, ale doar unui client iar raportul sa fie ceva de genul :

Client............

Data Tip operatie(facturare/incasare) Debit Credit Sold
03.02.2015 Facturara nr... 100 0 100
04.02.2015 Incasare 0 50 50
..................

Mi-am tocit creierul 2 luni tot incercand sa gasesc o varianta dar nu am reusit.
Am nevoie macar de un sfat de cum sa aranjez query-ul, o idee ceva.

Va multumesc anticipat pentru ajutor.

DR.ACCESS
Moderator
Moderator
Mesaje: 300
Membru din: Lun Sep 05, 2011 5:06 pm

Re: Probleme query afisafe [camp1] <> [camp2]

Mesaj de DR.ACCESS » Joi Feb 04, 2016 7:27 am

Buna ziua,
Inainte de toate, as reuni informatiile celor doua tabele printr-un query de tip UNION

Cod: Selectaţi tot

Select [client], [si ce campuri mai am nevoie] FROM facturi
UNION
select [client],[si campurile similare cu ce am ales deasupra] FROM incasari
Campul care sa contina informatia facturare, respectiv incasare il puteti adauga la selecturile de mai sus astfel:

Cod: Selectaţi tot

Select [client], [si ce campuri mai am nevoie], "facturare" AS Tip_operatie FROM facturi
UNION
select [client],[si campurile similare cu ce am ales deasupra], "incasare"  FROM incasari
din rezultatul acestei interogari extrageti ce doriti si realizati de asemenea si rapoarte
D. Tanase
MCT, MCTS
MOS Master Instructor

SharQue99
Mesaje: 72
Membru din: Vin Noi 02, 2012 3:06 pm

Re: Probleme query afisafe [camp1] <> [camp2]

Mesaj de SharQue99 » Joi Feb 04, 2016 10:00 pm

Salutare,

Multumesc din suflet, pana acum merge totul perfect. Am reusit sa fac acel query union, cu el am mai creat inca un query prin care am mai adaugat ultima coloana "sold" .
O singura intrebare mai am ( nu stiu daca este posibil dar intreb ):
Fisa de cont ar trebui sa arate cam asa :

Client....Tip Operatiune......Debit.....Credit....Sold

Client1....Facturare.............100................100
Client1....Incasare...........................50......50
Client1....Incasare...........................50......0
Client1....Facturare..............150...............150.

Intrebarea este : Cum fac eu ca acel camp "sold" sa calculeze campurile "debit" si sa scada campurile "credit", de la un rand la altul ?

DR.ACCESS
Moderator
Moderator
Mesaje: 300
Membru din: Lun Sep 05, 2011 5:06 pm

Re: Probleme query afisafe [camp1] <> [camp2]

Mesaj de DR.ACCESS » Vin Feb 05, 2016 7:00 am

Buna dimineata,
cum de la un rand la altul? Sa faca un subtotal? sau sa fie un camp calculat pe baza debitului si a creditului de pe rand?
D. Tanase
MCT, MCTS
MOS Master Instructor

SharQue99
Mesaje: 72
Membru din: Vin Noi 02, 2012 3:06 pm

Re: Probleme query afisafe [camp1] <> [camp2]

Mesaj de SharQue99 » Vin Feb 05, 2016 12:24 pm

Eu am adaugat acel camp "sold" la query-ul union.
As dori ca acel campsa faca urmatorul lucru ( sa presupunem ca este un singur client):
Inregistrare 1......suma facturata = 50......suma incasata = 0......sold = 50 ( soldul sa devina 50 )
inregistrare 2......suma facturare = 0 .......suma incasata = 50....sold = 0 ( sa scada din soldul de mai sus, suma incasata pe acest rand )
Inregistrare 3......suma facturata = 150......suma incasata = 0......sold = 150 ( soldul sa devina 150, adica sa adune la soldul de mai sus suma facturata de pe acest rand ).

Asa am vazut in toate fisele de cont pe care le scot programele astea de contabilitate.
Am vazut ca unele, daca selectez o anumita data iar inainte de asta mai sunt inregistrari, iti arata soldul anterior pana la data selectata de tine.

Am fost putin sceptic ca pot eu realiza asa ceva dar la ce program am realizat ( chiar sunt mandru de el ) fara ca acum 1 an sa stiu o boaba de access, doar citind, vializand tutoriale si evident cu cu mii de multumiri pentru colegii de aici, am zis totusi sa incerc sa fac si o astfel de fisa de cont.

Daca ai o idee, daca se poate realiza asa ceva, ar fi extraordinar.
Multumesc mult pentru ajutor.

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: Probleme query afisafe [camp1] <> [camp2]

Mesaj de Tzica » Vin Feb 05, 2016 5:37 pm

Un running sum in ...campul Sold ?

SharQue99
Mesaje: 72
Membru din: Vin Noi 02, 2012 3:06 pm

Re: Probleme query afisafe [camp1] <> [camp2]

Mesaj de SharQue99 » Vin Feb 05, 2016 7:33 pm

Salutare.
"Runing sum" merge doar in Rapoarte.
Din ce am mai citit, as prefera sa il fac in query, chiar daca cica ar merge mult mai greu, cu dsum.

Ca sa fac asta, am mai facut o coloana, care sa fie de genul: Debit-Cedit. Astfel ea va contine, la randurile "Facturi", suma cu "+", la Incasari cu "-", de genul :
Tip operatiune.....Debit.....Credit....Coloana1(Debit-Credit)
Factura...............50.........0..............50
Incasare...............0.........50............-50
Factura...............100........0.............100
Incasare...............0.........50............-50
Acum, mai trebuie codul care sa faca o a 4-a coloana "Running Total" cu Dsum, cod care momentan ma cam depaseste.
Ne mai documentam, mai invatam si pana la urma ii dam de cap. Daca stie cineva o varianta mai buna, va rog sa mi-o spuneti.
Va multumesc.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2010”