VANZARI-STOCURI

Ce este nou in Microsoft Access 2010?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2010.
Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
Închis
Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: VANZARI-STOCURI

Mesaj de Tzica » Joi Iun 09, 2016 2:02 pm

1.E o legatura ciudatica in aplicatia urcata de tine..(ID_Intrari = ID_Magazie ), fig.1;
2.Eu nu inteleg structura din aplicatie...eu agreez structura din Fig.2.Adica, Un Furnizor imi poate emite mai multe facturi, si fireste..fiecare factura poate avea mai multe pozitii.

Daca aplicatia nu e construita corect (relatiile)... e cam improbabil sa obtinem ceea ce ne dorim.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

CRISTI.LAZARRO
Mesaje: 137
Membru din: Mie Oct 29, 2014 11:26 am

Re: VANZARI-STOCURI

Mesaj de CRISTI.LAZARRO » Joi Iun 09, 2016 2:34 pm

am observat si eu chestia "(ID_Intrari = ID_Magazie ) --- o sa vad cum o rezolv!

din programul resp nu voi factura! voi introduce doar nr de acte! avize/ff



ms,

CRISTI.LAZARRO
Mesaje: 137
Membru din: Mie Oct 29, 2014 11:26 am

Re: VANZARI-STOCURI

Mesaj de CRISTI.LAZARRO » Joi Iun 09, 2016 6:24 pm




Sent from my iPhone using Tapatalk

CRISTI.LAZARRO
Mesaje: 137
Membru din: Mie Oct 29, 2014 11:26 am

Re: VANZARI-STOCURI

Mesaj de CRISTI.LAZARRO » Vin Iun 10, 2016 3:44 pm

tinand cont ca marfa are si urmatorul traseu adica, de la furnizor direct la client, ar fi utila o alta tabela cu client - furnizor? adica sa nu introduc marfa de doua ori: furnizor-magazie, magazie-furnizor!

CRISTI.LAZARRO
Mesaje: 137
Membru din: Mie Oct 29, 2014 11:26 am

Re: VANZARI-STOCURI

Mesaj de CRISTI.LAZARRO » Vin Iun 10, 2016 4:18 pm

scuze

furnizor- magazie, magazie-client

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: VANZARI-STOCURI

Mesaj de Tzica » Vin Iun 17, 2016 2:18 pm

1.Nu imi e clar daca ai "rezolvat" cu stocurile...daca nu, (tot topicul este interesant !; iaca un extras din respectivul topic) :
Stocuri_oldies but goldies
(Aici, as avea si io intrebare pt cvmircea, sau pentru cine poate sa testeze, eu nu am / nu lucrez cu aplicatii de stocuri (lol..folosesc programele oficiale).
Intrebarea ar fi urmatoarea: Decat sa construim trei interogari, nu ar fi mai ok doar una (cu tabelul de produse), celelalte campuri (SumeCantitati intrari/iesiri) sa le aflam cu ajutorul DSum ?? E o intrebare pur si simplu de curiozitate...care ruleaza mai rapid .Atata tot.

2.
tinand cont ca marfa are si urmatorul traseu adica, de la furnizor direct la client, ar fi utila o alta tabela cu client - furnizor? adica sa nu introduc marfa de doua ori: furnizor-magazie, magazie-furnizor!
Mde...tot nu te-ai hotarat ce vrei de la aplicatie.Pentru respectiva speta, zic io ca nu e nevoie de un nou tabel..ci doar de adaugarea unuia sau poate doua campuri, combobox fireste:
1.Sugestie un camp in tabelul de detalii Factura/Marfuri primite, intitulat ceva in genul ex Conditie Livrare (SediuFirma, SediuClient);
2.Sugestie doua campuri.Nu o sa dezvolt, doar o mentionez , pentru ca rezolvarea e data de planul de conturi contabil.

Oricare din solutiile de mai sus, chiar si aceea cu un camp, clar implica regandirea interogarilor pentru ...stocuri.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

CRISTI.LAZARRO
Mesaje: 137
Membru din: Mie Oct 29, 2014 11:26 am

Re: VANZARI-STOCURI

Mesaj de CRISTI.LAZARRO » Vin Iun 17, 2016 2:41 pm

am mai avansat putin!
voi posta diseara niste comentarii!

multumesc pt raspuns!

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: VANZARI-STOCURI

Mesaj de Tzica » Vin Iun 17, 2016 2:48 pm

Succes !
(Io zic ca te complici sa tii si evidenta ... traseului marfurilor.Cred ca ar fi ok doar un simplu camp de tip text, Intitulat "Comentarii", unde putem scrie...si poezii .Luind in considerare unul din raspunsurile anterioare si anume "din programul resp nu voi factura!", inteleg ca nu e o aplicatie "frontdesk"...deci intereseaza numai anumite situatii sintetice.Din punctul asta de vedere, nu importa ca marfa a fost livrata direct de la producator, pt ca d.p.d.v patrimonial, juridic...marfurile sunt ale..societatii.In fine...)

CRISTI.LAZARRO
Mesaje: 137
Membru din: Mie Oct 29, 2014 11:26 am

Re: VANZARI-STOCURI

Mesaj de CRISTI.LAZARRO » Vin Iun 17, 2016 2:49 pm

o sa ma gandesc la acest lucru!

CRISTI.LAZARRO
Mesaje: 137
Membru din: Mie Oct 29, 2014 11:26 am

Re: VANZARI-STOCURI

Mesaj de CRISTI.LAZARRO » Lun Iun 20, 2016 2:38 pm

pentru o livrare imi sunt necesare:
-furnizor, loc incarcare marfa, nr contract, produs, tip produs, ambalaj, cantitate, aviz
-client, loc descarcare, nr contract, aviz, nr auto care face transportul marfii,
- /sau magazia unde se tin stocurile! la magazie prefer sa fie nume de oras insa, nume de oras poate fi si locul descarcarii la client! deci, stocul va fi determinat de doua coloane: client si oras; asa vad! din acest motiv preferam o alta tabela pt a stabili de la inceput daca marfa pleaca direct la client sau in magazie!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2010”