Situatie vanzari pe categorii de produse

Ce este nou in Microsoft Access 2010?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2010.
Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
Închis
bogdan88
Mesaje: 33
Membru din: Mar Iun 26, 2012 5:37 pm

Situatie vanzari pe categorii de produse

Mesaj de bogdan88 » Vin Aug 29, 2014 11:24 am

Buna ziua,

Imi cer scuze dar sunt la inceput in ceea ce priveste bazele de date si as avea nevoie de un ajutor din partea voastra.
Sa va explic pe surt ceea ce as dori sa fac:
1. Vreau sa fac o situatie unde la fiecare CLIENT sa aflu din valoare totala cumparata fara TVA, cat reprezinta Produsele din CARNE, si cat reprezinta celelalte categorii.

Singura probleme este ca as dori ca insituatia creata sa tina cont de tipurile de documente de mai jos. Astfel TOTALUL =1+2-3 (FACTURA IMEDIATA+FACTURA DIFERITA-STORNO).

Cum as putea la clientul MARIA sa fac o situatie in care sa aflu total cumparat pe fiecare categorie in parte : Apa/Sucuri / Carnati / lactate
2. In TABELA Documente avem 3 tipuri de documente :
- 1 – factura imediata
- 2- factura diferita
- 3-storno.
As dori ca in queri1 pe ultima coloana sa fac VALAORE FARA IVA = CANTITATE*PRET.
In excel ma descurc bine dar in excel nu stiu cum sa fac formulele sa functioneze.

PS: Imi cer scuze daca exemplul creat de mine nu este cel mai relevant.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: Situatie vanzari pe categorii de produse

Mesaj de Tzica » Vin Aug 29, 2014 4:55 pm

1.Exemplul chiar daca nu e relevant...ma hazardez sa afirm ca nu e nici corect.Dar asta e o alta discutie;
2.Am atasat o aplicatie care trateaza strict cerinta (1+2-3).Am considerat stornarea strict d.p.d.v contabil, adica pretul nu are cum sa fie negativ, doar cantitatea poate fi negativa.Fireste, valoarea (fara TVA) respecta regulile inmultirii.Am folosit facilitatea de raport a MsAcces;
3.Referitor la formule calcul in Acces...e mult de discutat.Cred ca cel mai bine a rezumat DR.ACCESS
Nu vom gasi niciodata in Access flexibilitatea de calcul a Excel-ului
(desi in materie de rapoarte/agregare date ...ehe! ....bine recunosc ca sunt fan Acces)
Altfel, mai depinde unde se vor afisate, daca se doresc stocate etc ...Rapoartele permit niste calcule automate.
Tutoriale
MsAccesReports
CalculatedfieldsInQurries

Presupunand ca aveti MS2010 (conform forum) ati remarcat deja proprietatea de calculated field, una din noutatile fata de MsA2007.In ceea ce ma priveste, recunosc ca nu am folosit-o, desi am anumite valori calculate pe care le stochez (solutie gasita in forumul A2007).
Daca sunteti la inceput, nu strica sa cititi (in afara de tutorialele din link-ul de mai sus) si:
viewtopic.php?f=68&t=6797
viewtopic.php?f=68&t=6804

Succes.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

bogdan88
Mesaje: 33
Membru din: Mar Iun 26, 2012 5:37 pm

Re: Situatie vanzari pe categorii de produse

Mesaj de bogdan88 » Dum Aug 31, 2014 9:29 am

Multumesc pentru sfaturi.
Am o intrebare cum fac sa adaug extra page header?
Asa cum este adaugat in exemplu: Denumire_client Header si Categorie Header.
Nu reusesc sa gasesc optiunea.

Multumesc

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: Situatie vanzari pe categorii de produse

Mesaj de Tzica » Dum Aug 31, 2014 6:11 pm

GroupingAndSorting

Nu inteleg intrebarea.In link-ul de mai sus, aveti indrumari asupra ceea ce inseamna raport in MsAccess (construirea unui raport) .Ideea e ca in modul design, in partea de jos, apar facilitatile automate ale MsAccess, referitoare la gruparea dorita, adica modul de sortare, daca dorim un header de grupa sau footer de grupa, anumite totaluri etc...
Daca sunteti la inceput, construiti un raport cu ajutorul facilitatii Wizzard, dupa care intrati in DesignView...si disecati-l.Astfel, stiind ce ati ales la configurare, va fi mai usor de inteles modul de construire a unor rapoarte mai mult sau mai putin complexe/personalizate.

bogdan88
Mesaje: 33
Membru din: Mar Iun 26, 2012 5:37 pm

Re: Situatie vanzari pe categorii de produse

Mesaj de bogdan88 » Mar Sep 02, 2014 10:06 am

O sa incerc asa .

Multumesc

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2010”