Copiere date

Ce este nou in Microsoft Access 2010?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2010.
Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
danyt
Mesaje: 160
Membru din: Joi Mar 31, 2011 11:01 pm

Copiere date

Mesaj de danyt » Mie Feb 26, 2014 9:35 pm

Buna. Intrucat unele materiale (ex.calculatoare) vin sub forma de complet, am construit un form prin care sa introduc componenta acestuia. Totodata, exista cazuri cand se primesc monitoare la bucata. In aceasta varianta, este exclusa (zic eu) construirea unei interogari care sa-mi ,,spuna" cate monitoare si cu ce serii am. De aceea, m-am gandit ca ar fi util ca pentru ex.monitoarele care vin separat sa le introduc si in formularul Fcomplet, in acest fel prin interogarea tabelului tblcomplet se pot afla toate monitoarele, cu toate seriile. Pentru a nu introduce inca o data de la tastatura toate datele in formularul Fcomplet, la deschiderea acestuia nu se pot copia campurile denumire si seria din formul distribuire in formul complet? Incarc si BD. Trecerea de la intrare la distribuire se face la iesirea (on exit) din campul dataintrarii. Multumesc.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Copiere date

Mesaj de mesersmith » Mie Feb 26, 2014 11:32 pm

Astazi nu mai am cand, ca doar am intrat in casa, dar maine iti promit ca ma uit la baza ta si gasim noi o rezolvare.
Totusi, de ce crezi ca este exclusa construirea unui query? Inca nu m-am uitat, dar nu cred asa ceva.
Apoi, niciodata, dar niciodata nu interoghezi un formular, doar tabele.
Formularul este o instanta dintr-un tabel, in functie de un criteriu sau mai multe, la un moment dat.
Nu te sfatuiesc sa pui aceeasi informatie in mai multe tabele, chiar si in situatia in care le aduci cu un sql update, asa cum am facut eu pentru colegul Malasorte(sper ca am retinut bine).

danyt
Mesaje: 160
Membru din: Joi Mar 31, 2011 11:01 pm

Re: Copiere date

Mesaj de danyt » Joi Feb 27, 2014 8:49 am

Nu am zis ca interogarile se fac pe formulare! :(
In completare la ,,expunerea" mea: intrucat aceste monitoare vor constitui un row source al unui combobox dintr-un form construit pe tabelul (calculator-iti este cunoscut) cum voi rezolva aceasta chestiune? Multumesc

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Copiere date

Mesaj de mesersmith » Joi Feb 27, 2014 8:53 am

Scuze, era târziu si am citit aiurea. După-amiază ne uitam la problema ta.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Copiere date

Mesaj de mesersmith » Vin Feb 28, 2014 6:57 pm

M-am uitat putin, dar nu prea inteleg exact ce anume vrei, nu stiu de unde vrei sa iau datele si unde vrei sa le pun.
Cand ai timp, poate intri si discutam mai in detaliu.

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Copiere date

Mesaj de mesersmith » Sâm Mar 01, 2014 4:33 pm

Vad ca nu ai intrat, asa incat am incercat sa inteleg ce anume doresti sa-ti iasa.
Cum nu am reusit deloc sa urmaresc logica lucrurilor, am facut exact ce mi-ai cerut, ramanand sa vedem cum inaintam in problema ta, dupa ce o inteleg.
Pana atunci, vezi daca e ceea ce-ti trebuie.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

danyt
Mesaje: 160
Membru din: Joi Mar 31, 2011 11:01 pm

Re: Copiere date

Mesaj de danyt » Dum Mar 02, 2014 9:26 pm

Imi cer scuze, insa, am fost foarte ocupat zilele astea si n-am mai intrat pe forum.
In proiectul asta-l meu, este un tabel tblcalculator care are doua campuri in compunere: idmonitor si serie monitor. Ce am dorit sa fac? Pentru calculatorul vizat ai inregistra configuratia, doresc sa-i trec si monitorul asociat. In practica, asa cum spuneam si la deschiderea topic-ului, un monitor poate fi atat parte a completului cat si entitate distincta. De aceea, atunci cand un calculator vine ca si complet, o sa fie inregistrat ca si complet, configuratia acestuia (monitor, unitate centrala, tastatura, etc.,) fiind introdusa in BD prin formularul Fcomplet. Pe de alta parte, un monitor intra ca si entitate distincta (ma repet dar alta rima n-am gasit :) ) cu UM=buc. Deci, in aceasta varianta, nu introduc nimic prin formularul fomplet.
In formularul fcalculator am un combobox prin care selectez toate monitoarele existente. Monitoare am si in tabelul tblcomplet (cele venite in compunerea completului) cat si in tblcomplet (cele distincte)! Cum fac sa le pot selecta pe toate? Pentru a rezolva aceasta problema, m-am gandit ca ar fi bine ca toate sa fie intr-un singur tabel. De aici si ideea ca monitoarele distincte sa fie introduse si in tblcomplet (pentru a nu mai introduce inca o data denumirea si seria am considerat ca ar fi util ca acestea sa fie copiate automat la deschiderea form-ului fcomplet). Am reusit sa ma fac inteles?
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Copiere date

Mesaj de mesersmith » Dum Mar 02, 2014 10:03 pm

Dane, vident ca eu nu stiu modul in care se misca lucrurile in activitatea ta si nici cum trebuiesc ele urmarite.
Dar din cate povestesti tu, eu cred ca te-ai complicat foarte tare, lucru care o sa-ti dauneze serios daca o sa faci raportari complexe sau statistici.
Sa ma explic. Daca monitoarele pot intra atat ca si parte a completului, cat si de sine statatoare, eu in tabelul cu componente sau ce-or fi acolo, puneam o simpla bifa in dreptul monitorului. Bifa-mi spunea simplu daca monitorul e de sine statator sau face parte din complet.
Dar repet, nu stiu cum e povestea in pravalia ta, asa incat este doar o sugestie si eu o sa incerc sa rezolv punctual ce-mi ceri tu, atat cat ma pricep, fara sa ma bag prea mult in structura bazei.

danyt
Mesaje: 160
Membru din: Joi Mar 31, 2011 11:01 pm

Re: Copiere date

Mesaj de danyt » Lun Mar 03, 2014 12:26 pm

Asta asa e, insa eu doresc ca aplicatia sa-mi genereze si un centralizator cu materialele pe gestiuni si locatii pentru inventarierea materialelor (am adus in discutie, la un moment dat, interogarea parametrizata cu 2 combobox si buton stergere filtrare). De aceea am nevoie de toate datele. Daca era numai configuratia calculatorului era mai simplu. Pentru moment, doar varianta amintita (cu tbl complet) ar rezolva atat centralizatorul pentru inventariere cat si row source pentru campul idmonitor si serie monitor din tblcalculator (dupa mine, toate monitoarele - indiferent cum ar veni ele, s-ar gasi in acelasi tabel). Multumesc.

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Copiere date

Mesaj de mesersmith » Lun Mar 03, 2014 12:49 pm

Pai hai sa vedem.
Sa presupunem ca ai un pc pe intrat pe bucati si unul complet.
Pentru fiecare vei inregistra nr inventar, gestiune si locatie.
Daca fac un query pe id gestiune, voi vedea tot ce are acel om care are acea gestiune.
Daca il fac pe locatie, voi vedea tot ce exista in acea locatie, precum si cine are gestiunea sau cine este userul pc-ului.
Daca fac un query filtrat pe nr inventar, voi vedea tot ce contine acel pc.
De exemplu, aici se poate face cu subcod. Adica, am un pc cu nr deinventar 001 si fiecarei componente ii dau id-uri atunci cand le bag in tabel.
Astfel, sa presupunem ca monitorul are si el id-ul 001 sau orice alta valoare. Concatenez cele doua id-uri si imi rezulta ceva de genul nr inventar 001-001, numar care va corespunde numai pc-ului de la locatia x, care este in gestiunea lui y, si care imi va spune ca e vorba doar de monitor.
Cum fiecare componenta va avea mereu acelasi id, cand imi apare un nr inventar de forma xxx-001, voi sti mereu ca este monitor si voi sti in ce locatie este, cine este userul si tot ce mai vrei tu.
Eu asa vad structura asta.
Apoi, cu nitel vba, facem tot felul de floricele si automatizari dupa cum o sa ai nevoie. Gandeste-te si tu si vorbim.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2010”