completare automata si import baza date

Ce este nou in Microsoft Access 2010?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2010.
Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
Închis
carkalete23
Mesaje: 156
Membru din: Sâm Apr 27, 2013 1:01 pm

completare automata si import baza date

Mesaj de carkalete23 » Mie Iul 10, 2013 4:43 pm

Buna ziua,
as vrea sa va intreb daca este posibil importul unui fisier excel, folosit ca si o baza de date(1500 angajati), intr-o baza de date ACCESS care prin selectionarea angajatului dorit sa exite anumite butoane asociate pentru:
****************completare automata contract de munca /listare imprimanta in "n" exemplare
****************completare automata decizie incetare munca/ listra imprimanta in "n" exemplare
****************completare automata adeverinta salariat/medic etc.
Aeasta munca este in prezent desfasurata de 2 persoane (complentand manual toate date necesare) si este o munca infernala.
Va rog mult sa i-mi spuneti daca trebuie atasat un fisier ca exemplu. Cunostinte in Access nu am chiar deloc si nici nu stiu de unde sa incep.

Multumesc anticipat

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: completare automata si import baza date

Mesaj de IPP » Mie Iul 10, 2013 5:16 pm

Buna ziua

Banuiesc ca atat modelele de adeverinte cat si celelalte sunt in word. In acest caz poate aruncati o privire si peste subiectul transfer date din excel in word

IP

carkalete23
Mesaje: 156
Membru din: Sâm Apr 27, 2013 1:01 pm

Re: completare automata si import baza date

Mesaj de carkalete23 » Mie Iul 10, 2013 5:41 pm

Da, tocmai de aceea ma gandeam la un folder mama care sa aiba la randul sau alte doua sub foldere.
Unu pentru tot ceea ce este folosit ca si extensie word, iar 2-lea cu baza de date excel.
Se poate contrui ceva de genul baza de date access cu cele doua subfoldere?
M'am uitat si peste exemplul atasat de dvs. in subiectul "transfer date din excel in word
" si este ok dar mai departe ... nu stiu cum sa adaptez ideea(adica de a trimite in lucru catre o adeverinta/contract/decizie sa fie completata automat cu datele angajatului)

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: completare automata si import baza date

Mesaj de IPP » Mie Iul 10, 2013 5:47 pm

carkalete23 scrie:nu stiu cum sa adaptez ideea(adica de a trimite in lucru catre o adeverinta/contract/decizie sa fie completata automat cu datele angajatului)
Am explicat in mesajele mele ce trebuie facut si cum functioneaza totul. Eventual recititi dupa ce ati descarcat fisierele exemplu. sau cu fisierele exemplu deschise in fata.

In fine, era o idee. Aici e subiect de Access. Poate veti primi o solutie in Access.

carkalete23
Mesaje: 156
Membru din: Sâm Apr 27, 2013 1:01 pm

Re: completare automata si import baza date

Mesaj de carkalete23 » Mie Iul 10, 2013 6:42 pm

Ok o sa continui pe topicul indicat

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2010”