Primi pasi/ baza de date si modificari prin runtime

Ce este nou in Microsoft Access 2010?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2010.
Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
Închis
radubv
Mesaje: 44
Membru din: Mie Mar 09, 2011 12:50 pm
Localitate: Brasov
Contact:

Primi pasi/ baza de date si modificari prin runtime

Mesaj de radubv » Lun Oct 31, 2011 7:02 pm

Buna din noua stimati colegi,

Astazi (de fapt mereu intreb legat de aceasi dorinta a mea - baza de date auto) am urmatoarea intrebare:

O baza de date creata in MS ACCESS 2010 in care am un numar de 160 de inregistrari (sa zicem numere auto) la care adaugam saptamana de saptamana date (kilometri saptamanali).
Acesti kilometrii saptamanali trebuie aprobati/modificati de sefii fiecarei filiale. Ma gandeam astfel la un form care sa preia datele dintr-o tabela....simplu de realizat si sa le afiseze sefilor de filiala numarul auto si 2 coloane ... o coloana cu kilometri raportati de mine si una in care seful de filiala trece kilometrii pe care ii valideaza el.
Urmatorul pas este sa faca upload cu kilometrii validati de el care sa se inregistreze in baza mea de date.
Intrebarea 1: aceste modificari facute de sefii de filiala pe baza de date pot fi facute prin intermediul runtime ???? (in cazul in care nu exista access pe calc) (btw, baza de date sa fie pe un server al companiei accesibil din afara )
Intrebarea 2: poate fi creat un script VBA care sa afiseze sefului de filiala doar masinile pe care are dreptul sa le modifice ?
Intrebarea 3: poate fi creata o alarma care sa anunte, sau orice metoda prin care sa stiu ce date au fost modificate in intervalul de 6 zile de la lansarea saptamanii..... adica eu import in baza de date km aferenti saptamanii precedente luni si ei au obligatia sa se conecteze si sa corecteze pana duminica. Luni pot stii cine nu a modificat ??

PS: Este un proiect de baza de date auto pe care am dezvoltat-o in mare in firma in car elucrez de la zero cu ajutorul forumului si al vostru insa de la 1 ianuarie 2011 vreau sa trec intr-un format nou, interactiv prin intermediul runtime...

Apreciez fiecare raspuns si la final (reusita) promit o cinste zdravana si reclama imbelsugata forumului. De fapt reclama oricum o fac.

Multumesc

smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: Primi pasi/ baza de date si modificari prin runtime

Mesaj de smcsa » Lun Oct 31, 2011 7:37 pm

radubv scrie:Luni pot stii cine nu a modificat ??
Si daca e OK ce ai completat tu ? Atunci nu are ce sa modifice.

Eu as face altfel procedura aceasta:
1. Seful de filiala intra in form, unde i se afiseaza kilometrajul completat de tine (camp needitabil).
2. Pe form exista 2 x Radio Button fara a fi vreunul selectat si textele "Sunt de acord", respectiv "Nu sunt de acord"
3. Seful nu poate da pe OK (butonul are Enabled = False) daca nu alege macar un RadioButton si, in cazul in care a ales "Nu sunt de acord" trebuie sa completeze valoarea intr-un TextBox (care era pana in momentul alegerii "Nu sunt de acord" tot pe Enabled = False), deci:
- nu face nimic -> doar Cancel
- alege "Sunt de acord - > OK sau Cancel
- alege "Nu sunt de acord", dar nu completeaza kilometraj -> doar Cancel
- alege "Nu sunt de acord" si completeaza kilometrajul -> OK sau Cancel

Astfel vei avea clar acceptul lor sau ne-acceptul + obligativitatea comunicarii kilometrajului. Cine nu a bifat nimic, e clar ca nu si-a spus parerea.

radubv
Mesaje: 44
Membru din: Mie Mar 09, 2011 12:50 pm
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Primi pasi/ baza de date si modificari prin runtime

Mesaj de radubv » Mar Noi 01, 2011 1:37 pm

Ok, raspunsul tau imi place.
Eu gandisem asa:
- sa vada intr-o casuta needitabila valoarea propusa de mine iar alaturi sa aiba o casuta editabila in care sa puna valoarea propusa de el sau aceeasi valoare in cazulk in care e de acord cu valoarea propusa de mine.
- dupa completare sa apese un buton upload si GATA

in cazul variantei tale, imi place maxim insa nu sunt sigur ca stiu sa rezolv problema radioa butoanelor care activate sa deschida casuta editabila, desi banuiesc ca e vorba de evenimente on update puse pe butonul radio.

Oricum, ideea este ca as dori sa te rog sa imi exemplifici ..

Multumesc

smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: Primi pasi/ baza de date si modificari prin runtime

Mesaj de smcsa » Mar Noi 01, 2011 2:10 pm

Atasat formularul si aici codul din evenimente:

Cod: Selectaţi tot

Private Sub cmdCancel_Click()
    Me.Hide
End Sub

Private Sub optDeAcord_Click()
    cmdOK.Enabled = True
    txtKMAprobati.Enabled = False
    txtKMAprobati.Value = ""
End Sub

Private Sub optNuDeAcord_Click()
    txtKMAprobati.Enabled = True
    txtKMAprobati.SetFocus
    If txtKMAprobati.Value <> "" Then
        cmdOK.Enabled = True
    Else
        cmdOK.Enabled = False
    End If
End Sub

Private Sub txtKMAprobati_Change()
    If txtKMAprobati.Value <> "" Then
        cmdOK.Enabled = True
    Else
        cmdOK.Enabled = False
    End If
End Sub

Private Sub UserForm_Initialize()
    txtKMPropusi.Value = "1234"
End Sub
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Primi pasi/ baza de date si modificari prin runtime

Mesaj de mesersmith » Mar Noi 01, 2011 2:14 pm

eu vad mai simpla varianta cu doua casute si doua formulare: unul pe care poate sa-l vada seful, si unul pe care il vezi tu.
ele au la baza acelasi tabel, astfel incat sa fie toate datele sau cele pe care le alegi tu pt fiecare dintre ele.
in formul pt sef, nu poate edita km pe care i-ai propus spre validare.
in formul principal, nu poti tu edita km validati de el.
mai departe, query-uri, rapoarte, e simplu si mai discutam.

desi e mai simplu cu casute separate, e mai misto cu coduri si butoane radio.

uite si un ex la repezeala:
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: Primi pasi/ baza de date si modificari prin runtime

Mesaj de smcsa » Mar Noi 01, 2011 3:54 pm

Am uitat sa precizez ceva:
1. Ca sa ai inregistrat si acordul explicit, pui un camp boolean in tabela in care inregistrezi TRUE daca seful a ales "Sunt de acord".
2. Exemplul meu nu acopera situatia in care il lasi pe sef sa revina asupra deciziei dupa ce a dat OK, caz in care Value si Enabled trebuie setate ca atare la initializare

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Primi pasi/ baza de date si modificari prin runtime

Mesaj de Dr.Windows » Lun Noi 28, 2011 5:37 pm

Si ca sa mai complic si eu putin problema: Ce se intampla dupa ce seful si-a dat acordul?... pot sa vin si sa pun mai multi kilometrii?... ;)

In mod normal nu ar trebui sa se poata intampla asta... asa ca ar trebui ca dupa ce seful si-a dat acordul sa NU se mai poata modifica nici macar ce a completat seful... :lol:

smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: Primi pasi/ baza de date si modificari prin runtime

Mesaj de smcsa » Lun Noi 28, 2011 6:13 pm

In aceeasi tema a complicarii: seful ar trebui sa poata modifica. La fel si orice sef al sefului. Dar totul sa se inregistreze intr-un log al aplicatiei: cine, ce si cand a modificat.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2010”