echivalent lookup/vlookup (excel) in acces 2010

Ce este nou in Microsoft Access 2010?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2010.
Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
Daniel Gradinar
Mesaje: 29
Membru din: Lun Sep 27, 2010 10:43 am

Re: echivalent lookup/vlookup (excel) in acces 2010

Mesaj de Daniel Gradinar » Vin Oct 28, 2011 9:31 am

Nu asta vreau sa obtin.

In excel :
- in coloana "suma factura in lei" transforma facturile in valuta in lei conform unui curs valutar care este situat in aria G1:H4
- asa cum functia vlookup cauta valori identice din coloana G:G si returneaza valoari din coloana H:H. nu am facut decat sa returnez cursul valutar in coloana D:D functie de moneda care apare in coloana C:C apoi am inmultit cu valoarea din coloana B:B (acest cacul se face in timp real - imediat ce termin de editat celula corespunzatoare "suma factura" - coloana B:B)

In access(pentru a obtine acelasi lucru an facut urmatoarele):
- am folosit o interogare de tip updatecare ia valori din tabelul "moneda/curs" functie de "moneda/moneda", le aduce in tabelul facturi coloana "suma facturata in lei" functie de coloana "monedaa" si le inmulteste cu valoarea din coloana "suma facturata". interogarea fucntioneaza cu o singura observatie: ma interesa sa afiseze in timp real "suma facturata in lei" si nu dupa ce apas pe interogare asa cum apare in acest video http://www.youtube.com/watch?v=Im7P7jGivbQ

Probabil functia Dlookup? doar ca nu stiu sa o folosesc

stie cineva?
Multumesc!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

newbie
Moderator
Moderator
Mesaje: 559
Membru din: Mie Mar 09, 2011 9:38 am
Localitate: Tirgu Mures

Re: echivalent lookup/vlookup (excel) in acces 2010

Mesaj de newbie » Vin Oct 28, 2011 10:44 am

1) niciodata utilizatorul NU completeaza datele intr-un tabel. El completeaza datele intr-un formular. Daca vrei poti face acel formular sa arate ca un tabel, cu combobox. Asta e treaba ta.
2) Pe cit se poate NU se folosesc coloane calculate in tabele. Exemplul aratat de tine iti va arata cursul de schimb actual in functie de ID_moneda. Atit. Nu iti calculeaza valoarea, respectiv X euro * cursul de schimb selectat = X lei. Ceea ce a postat mircea este acel calcul automatizat intr-un query pe baza caruia vei obtine raportul dorit, si valoarera euro * lei acum. Daca miine vei schimba acel curs de schimb acolo iti va aparea alta valoare. Indiferent daca tu ai tiparit sau nu factura. Valoarea totala se va schimba dinamic.

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: echivalent lookup/vlookup (excel) in acces 2010

Mesaj de mesersmith » Vin Oct 28, 2011 11:02 am

1-corect
2-nu sunt de acord, pt ca se pot face tot felul de calcule in campuri unbound, dar in formuri, asa cum cred ca ai vrut sa scrii.
in tabele NU se pot face deloc campuri calculate, pana la versiunea 2010.
ex: ai pret unitar, ai tva si vrei informativ si pretul total.
pe acesta din urma nu poti sa il socotesti in tabel, dar poti in form.
ca sa nu apara fenomenul de care vorbea newbie, va trebui sa faci un tabel cu cursuri zilnice, in care sa ai id, data, curs.
astfel, folosind acel tabel in query-uri, nu se va mai modifica rezultatul facturilor.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2010”