[ODBC MS Access Driver] Numeric Value out of range (null)

Ce este nou in Microsoft Access 2010?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2010.
Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
Închis
zbang

[ODBC MS Access Driver] Numeric Value out of range (null)

Mesaj de zbang » Mie Mai 18, 2011 2:24 pm

Buna ziua

Am o baza pe un server SQL. Pe pc-ul meu am creat un ODBC pt baza de productie a erp-ului atasata in acel server SQL.
Pe baza ODBC-ului am adus intr-o baza access 2003 (mdb) cu optiunea "Link Table" o serie de tabele din SQL Server.
Am creat numeroase query-uri pe baza acestor tabele in baza access.

Pe alte statii de lucru din LAN am creat un ODBC catre baza access din pc-ul meu si cu ajutorul acestui ODBC am exportat in excel aceste query-uri.

Am creat un query cu vanzari. Fiecare factura are minim un articol vandut, normal. Sunt si facturi care au chiar 20 de articole vandute, automat query-ul imi arata fiecare linie in parte. Pana aici, totul este ok.

Pe baza acestui query de vanzari, am creat un altul in care am adus doar anumite coloane, Nr Factura, Agent, Regiune, Client, "Total Factura fara TVA". Ca sa aflu acel total, am aplicat functia SUM, si alte totaluri.
In acelasi query, pe langa aceste coloane, am adaugat si doua coloane calculate. (Sum([Query_Vanzari].[Reducere Linie VALOARE])/Sum([Query_Vanzari].[Valoare Vanzare Fara TVA la Pret Lista]) AS [Discount Mediu pe Factura], Sum([Query_Vanzari].[Valoare Discount la Plata])/Sum([Query_Vanzari].[Valoare Factura fara TVA]) AS [Valoare Medie Discount la Plata]

In Access 2010 si 2003 rezultatul acestui query este in felul urmator - imi arata fiecare factura cu totalurile corecte, cu specificatia ca Ia coloanele calculate, daca am Reducere Linie de 100%, rezultatul acestei coloane calculate Valoare Medie Discount la Plata mi-l arata ca fiind #Num!, cu alte cuvinte in aceasta situatie se imparte 0 la 0.

Cand incerc sa il import in Excel 2003, linia unde imi apare acel #Num! este denaturata, si anume apare blank la Nr Factura, Agent, Regiune, Client, totalurile mi le face corect si chiar si coloanele calculate mi le arata corect, si anume 0.

In Excel 2010, cand incerc sa fac importul prin ODBC, primesc eroarea din atasament, si anume : [Microsoft][ODBC Microsoft Access Driver] Numeric Value out of range (null) . Apas OK si nu se mai intampla nimic.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

EmanuelSerban
Mesaje: 38
Membru din: Mie Apr 27, 2011 3:06 pm
Localitate: Pitești

Re: [ODBC MS Access Driver] Numeric Value out of range (null)

Mesaj de EmanuelSerban » Mie Mai 18, 2011 3:00 pm

Pentru a evita împarțirea la 0 și eroarea #Num!, trebuie să afișezi 0 în cazul în care împărțitorul este 0, folosindu-te de funcția IIf: http://office.microsoft.com/ro-ro/acces ... 28853.aspx, astfel:

IIf(Sum([Query_Vanzari].[Valoare Vanzare Fara TVA la Pret Lista]) = 0, 0, Sum([Query_Vanzari].[Reducere Linie VALOARE])/Sum([Query_Vanzari].[Valoare Vanzare Fara TVA la Pret Lista])) AS [Discount Mediu pe Factura]

respectiv

IIf(Sum([Query_Vanzari].[Valoare Factura fara TVA]) = 0, 0, Sum([Query_Vanzari].[Valoare Discount la Plata])/Sum([Query_Vanzari].[Valoare Factura fara TVA])) AS [Valoare Medie Discount la Plata]

zbang

Re: [ODBC MS Access Driver] Numeric Value out of range (null)

Mesaj de zbang » Mie Mai 18, 2011 3:26 pm

multumesc - functioneaza.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2010”