avantajele certificarilor (nu neaparat) Microsoft

Avatar utilizator
Dr.Excel
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 1997
Membru din: Sâm Ian 24, 2009 1:45 pm
Localitate: Bucharest
Contact:

avantajele certificarilor (nu neaparat) Microsoft

Mesaj de Dr.Excel » Dum Mai 16, 2010 5:30 pm

in primul rand: daca postati aici va rog sa spuneti daca sunteti certificat (eventual ce credentiale detineti)

MCT, MCITP
MOS Master Instructor
IT Learning

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: avantajele certificarilor (nu neaparat) Microsoft

Mesaj de Dr. Cloud » Dum Mai 16, 2010 7:54 pm

In lungile mele cautari a unui loc de munca, pot sa zic ca in peste 50% dintre job-uri cereau o certificare. Marea parte dintre ei cereau o certificare pe partea de MS Office, dat fiind faptul ca se lucra foarte mult cu acest program.
Eu zic ca un astfel de certificat iti creste sansele de angajare si mai ales daca este un certificat care se stie ca se obtine mai greu.

offtopic: Eu inca il astept pe Mos Craciun sa imi aduca si mie unul :)))

Pigment
Mesaje: 154
Membru din: Lun Apr 19, 2010 5:56 pm

Re: avantajele certificarilor (nu neaparat) Microsoft

Mesaj de Pigment » Mar Dec 07, 2010 8:17 pm

Am obtinut certificarea Word 2003 Expert - multumesc pentru ajutorul oferit pe site - si acum ma pregatesc pentru Excel 2003 Expert. In final vreau sa obtin un Master Certification. Insa am citit ca sunt 4 examene - pentru ca unul este electiv (Outlook/Acces) - si nu 5. E corect ce zic?

Avatar utilizator
Dr.Excel
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 1997
Membru din: Sâm Ian 24, 2009 1:45 pm
Localitate: Bucharest
Contact:

Re: avantajele certificarilor (nu neaparat) Microsoft

Mesaj de Dr.Excel » Mie Dec 08, 2010 7:27 am

corect

MCT, MCITP
MOS Master Instructor
IT Learning

smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: avantajele certificarilor (nu neaparat) Microsoft

Mesaj de smcsa » Mie Dec 08, 2010 8:19 am

Eu nu am nevoie de asa ceva pentru servici, fiind propriul meu angajator (de fapt nevasta-mea e, dar ea e la nivelul "incepator junior pre-alpha" :lol: si ar fi culmea sa-mi ceara certificari).
Insa am avut un caz in care am pierdut o clienta (zic clienta pentru ca era firma ;) ) pentru ca nici unul din angajatii mei (adica eu) nu avea o astfel de certificare.
Parerea mea e ca, din fericire, s-au dus vremurile de acum 15-20 de ani cand diferentierea se facea doar pe baza cunostiintelor empirice (asa cum le-am capatat eu, prin studiu individual, intens ce-i drept). Au trecut si vremurile cand merita sa fii certificat doar in ideea ca pleci dincolo.
Acum si firmele romanesti, de la un anumit nivel in sus, cer asa ceva. Si zic ca e bine.

smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: avantajele certificarilor (nu neaparat) Microsoft

Mesaj de smcsa » Mar Mar 08, 2011 10:05 am

Din Regulile unui centru de testare din Romania:
12. În cazul în care un candidat încearcă să trişeze, rezultatul examenului va fi anulat, vor fi anulate toate examenele şi eventualele certificări deţinute de acesta la producătorul la care candidatul respectiv dă examen. Acesta nu va mai putea obţine niciodată o certificare la producătorul respectiv.
Asta, pe langa: 2 acte de identitate (ambele cu semnatura, cel putin unul cu poza), nici-un obiect cu tine la examen (nici macar ceas, de telefon nici nu poate fi vorba), primesti hartie si instrumente de scris, supraveghere video.

Adica nu pot sa cumpar diploma ca la alte "universitati" aparute ca ciupercile dupa ploaie ? Nasol, chiar trebuie sa inveti :lol:

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: avantajele certificarilor (nu neaparat) Microsoft

Mesaj de Dr.Windows » Mar Mar 08, 2011 11:04 am

smcsa scrie: Adica nu pot sa cumpar diploma ca la alte "universitati" aparute ca ciupercile dupa ploaie ? Nasol, chiar trebuie sa inveti :lol:
Pe la "inceputuri" nu erau asa "drastici"... dar pentru ca probabil mai multi au incercat sa "fenteze sistemul" (si romanii cred ca sunt cei mai "priceputi"... ;) ) au pus niste reguli stricte in primul rand pentru a-si proteja investitia LOR - adica increderea "publicului" in certificarile acordate de ei... pentru ca daca ar fi fost prea simplu de obtinut atunci nu mai aveau ce sa "certifice"...

smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: avantajele certificarilor (nu neaparat) Microsoft

Mesaj de smcsa » Mar Mar 08, 2011 11:11 am

M-am gandit si eu ca cererile astea sunt "cu adresa". Oricum, e o senzatie placuta sa vezi ca, in Romania, se mai dau diplome si "pe bune".

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: avantajele certificarilor (nu neaparat) Microsoft

Mesaj de Dr.Windows » Mar Mar 08, 2011 12:46 pm

smcsa scrie:M-am gandit si eu ca cererile astea sunt "cu adresa"...
Nu cred ca doar in romania se intampla sa ceara atatea, cred ca este o cerere "standard", internationala... adica la orice centru te vei duce vei primi acelasi "tratament"...

Iar remarca cu "romanii" e doar o "presupunere" a mea... pe baza "imagii internationale" a Romaniei in general... ;)

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: avantajele certificarilor (nu neaparat) Microsoft

Mesaj de mesersmith » Mar Mar 08, 2011 1:12 pm

si ca sa obtii o astfel de certificare, trebuie sa fii expert in office?
sau trebuie sa faci un curs anume?
poti obtine certificare doar pt acces de pilda? sau trebuie sa o obtii pt intreaga suita office?

Închis

Înapoi la “Despre certificarile Microsoft”